Již v roce 1602 se v obci nacházela partikulární škola, na níž působili učitelé, kteří byli vysíláni přímo z Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1684 byl zdejším kantorem Mikuláš Kapsář. Takových škol bylo tehdy v královéhradeckém kraji 7. Zanikla v 17. století v souvislosti s tehdejším válečným běsněním, i když roku 1719 zemřel místní kantor František Kaul a v roce 1735 byli zmíněni kantoři Georgius Schiffer a Jan Valášek. Ti však již nejspíše spadali pod zdejší farní školu.
Další zmínka o zdejší škole je z roku 1765. Tehdy byla jejím patronem městská rada v Hradci Králové. Původní dřevěná škola se nacházela na místě staré školy, jen ne podél silnice, ale vedla od ní do zahrady naproti faře. Sestávala z 1 světnice pro výuku, z bytu pro učitele, z komory, chléva a stodoly.
Na jejím místě vznikla roku 1819 zděná stará škola, k jejíž úpravám a opravám došlo v letech 1874, 1886 a 1909. V ní se vlevo nacházely 2 pokoje pro učitele s kuchyní, vpravo od chodby byl pokoj pro podučitele a za ním komora. Do 1. poschodí byly situovány 2 třídy. Tehdy sem chodily děti nejen z Lochenic, ale též z Předměřic nad Labem, které se chtěly již od roku 1875 odsud odškolit.
Během 80. let 19. století byla obec několikrát vyzvána k výstavbě nové školní budovy. Zároveň sousední Předměřice nad Labem neustále zavalovaly úřady svými žádostmi o odškolení od Lochenic. Nastala tak doba velké nejistoty. Další místnost pro výuku musela být sehnána mimo objekt školy. Od 1. září 1883 se tak vyučovalo v čp. 20 a od 25. října téhož roku v čp. 22. Všechny problémy ohledně odškolení Předměřic nad Labem byly nakonec ukončeny dohodou mezi oběma obcemi. 7. února 1884 bylo na zasedání místní školní rady dohodnuto, že Předměřice přispějí 500 zl. na opravu staré školy a Lochenice je za to propustí ze svého školního okrsku. Již 22. listopadu následujícího roku byla vysvěcena nová školní budova v Předměřicích nad Labem a 2. ledna 1886 přestaly tamní děti chodit do lochenické školy.
K původní budově školy byla v roce 1910 přistavěna nová budova. Plán byl zhotoven stavitelem Josefem Novotným z Hradce Králové a stavbu provedl zednický a tesařský mistr František Šolc z Lubna. Základní kámen byl položen 16. února 1910 a k vysvěcení nových školních místností došlo 18. září téhož roku. V roce 1912 bylo do obou budov zavedeno elektrické osvětlení. Následně začala budova opětovně nepostačovat, což se řešilo střídáním vyučování různých tříd. Roku 1932 zemská školní rada povolila, aby na škole místo čtvrtku nebo půldnů ve středu a v sobotu odpoledne, bylo na škole prázdno v celý sobotní den. K tomu se již od roku 1930 konaly ve škole bohoslužby Církve československé.
V poválečném období se však demografická křivka začala měnit a počet dětí začal klesat. Škola byla nakonec zrušena k 1. září 1967 a následně se do ní po nutných opravách přestěhovala úřadovna MNV, resp. obecní úřad, jenž zde sídlí dosud. Budova však od té doby sloužila i k jiným účelům, z nichž zmiňme výstavu ovoce a zeleniny zdejší ZO Českého zahrádkářského svazu, která se ve dvojici místností uskutečnila 30.-31. října 1982. V roce 1987 získal objekt nová okna a fasádu. Roku 2015 byl dům zateplen a došlo k několika jeho menším stavebním úpravám. Zhotovitelem těchto prací byla firma FT-stavby, s. r. o. z Chrudimi. Škoda jen, že během všech novodobých úprav objektu byla zničena původní dobová fasáda.