Nový hřbitov v Lochenicích
Původní pohřebiště bylo u kostela Narození Panny Marie, kam od roku 1781, kdy byl zrušen starý hřbitov na Mýtském podměstí (dnešním Slezském Předměstí), museli pohřbívat své zesnulé obyvatelé Slatiny, Ruseka, Piletic a Svinar. V roce 1823 zde byly pohřbeny oběti cholerové epidemie, kterých bylo celkem 16, a to ze stavení čp. 17, 21 a 100. O 10 let později byla u starého hřbitova vystavěna ze zádušní kasy kostnice (umrlčí komora) a 4. listopadu 1833 byl do ní usazen hrobař Matěj Panenka.
Stejně jako u mnoha jiných pohřebišť, jež byla zřízena v obcích kolem kostela již ve středověku, tak i v Lochenicích začala být nouze o místo. Z tohoto důvodu bylo jednáno o tom, že se postaví nový hřbitov. Právo k vybírání poplatků mělo být přenecháno patronátu a hřbitov měl být podle usnesení obcí Lochenic a Předměřic nad Labem na pozemcích lochenických rolníků Boučka a Pospíšila u císařské silnice. Nakonec bylo pro hřbitov nalezeno místo na poli Josefa Dvorského při cestě od kostela k Nedělištím, jehož původní stav je vidět v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA272018400) a v jeho reambulaci z roku 1873 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=omc&idrastru=B2_a_4C_3869_4). Jeho vybudování v roce 1885 vyšlo na 7 000 zlatých a při něm byla současně postavena márnice a byt pro hrobníka.
Starý hřbitov existoval ve své podobě dlouhou dobu, protože odolal dvorskému dekretu o zřizování hřbitovů za městskými hradbami z 9. října 1783 a guberiálnímu nařízení o pohřebních předpisech, týkajících se výběru lokality pro vybudování hřbitova, způsobu jeho vyznačení a vlastního pohřbívání ze 7. října 1784. Z jiných se však vycházelo, např. ze dvorského dekretu z 24. ledna 1785, jímž se stanovovala pravidla pro přebudování starých hřbitovů k jiným účelů (na zahrady, louky a pole, v žádném případě však na parcely pro výstavbu obytných domů; hřbitov musel být zrušený nejméně 10 let a bylo zapotřebí dobrozdání lékařské fakulty). Stejně tak se dbalo na litery dvorského dekretu z 1. července 1785 o zřizování nových hřbitovů na venkově a dalších následujících nařízení ohledně pohřebnictví. Teprve roku 1912 byla zbourána hřbitovní zeď, terén kolem kostela podle možností urovnán a oset trávníkem. K tomuto kroku došlo, aby místo naproti škole vypadalo mnohem lépe. Přeci jen parková úprava je mnohem lepší než hřbitov s ponurou kamennou zdí, o němž se i zde říkalo, že zde straší. O velikonočním pondělí v roce 1919 zde kolem kostela přibyly lípy Svobody.
Vznik ČSR však znamenal pro hřbitov další výraznou změnu, že se stal místem posledního odpočinku těch, kteří byli jiného vyznání nebo náleželi mezi ateisty. 17. února 1923 (v obecní kronice je nesprávně zapsáno datum 19. února) byl na novém hřbitově pohřben první příslušník Církve československé – dělník Jan Černý z čp. 40, kterého 3 dny předtím ranila mrtvice při cestě za prací do Smiřic. Pohřeb byl konán 2 kněžími tto církve z Hradce Králové a protože se jednalo o novinku, zúčastnilo se pohřbu velké množství místních i přespolních lidí, aby viděli, jak se jejich obřady liší od těch římskokatolických.
Postupem času přestal stačit rovněž nově vybudovaný hřbitov, a tak byl roku 1928 zakoupen pozemek na jeho rozšíření. Jednalo se o místo na západ od stávajícího pohřebiště. Rolník Josef Dvorský z čp. 17 získal za 1 korec 20 000 Kč a obec uhradila převodní poplatky a zemskou dávku. Teď již zvětšení hřbitova nic nebránilo. Zamýšlené rozšíření bylo zahájeno 9. března 1929. Po vypsané veřejné ofertě se sešlo celkem 7 nabídek, z nichž byla vybrána ta, jíž podal stavitel Václav Volt. Rozšíření hřbitova bylo nabídnuto za 60 446,96 Kč a kolumbárium za 14 525,61 Kč. Naopak domek a pitevna s příslušenstvím a oplocením byly zadány staviteli Františku Polesnému za nabídnutou částku 56 525,61 Kč. Během těchto prací se zjistilo, že vše není tak jednoduché, jak se dříve zdálo a došlo tak k vícepracím, jež byly způsobeny také známou vichřicí 4. července 1929. Nakonec účet stavitele Polesného činil 91 084,70 Kč a stavitele Volta 78 091,90 Kč. Celkový náklad tedy činil 169 176,6 Kč, po odečtení strženého obnosu za starý hrobníkův domek ve výši 2 000 Kč bylo zaplaceno 167 176,60 Kč. Tato částka byla rovnoměrně rozdělena mezi obě obce – Lochenice a Předměřice nad Labem.
Netrvalo však dlouho a přišly opět spory, z nichž nejvýznamnějším byl ten s předměřickým mlynářem Josefem Voženílkem, který trval přes rok a týkal se jeho hrobky. Teprve 31. května 1933 byl lochenickým obecním zastupitelstvem schválen smír se jmenovaným, jenž musel uhradit hřbitovnímu výboru dlužnou částku 8 000 Kč a zaplatit všechny soudní výlohy.
Od té doby se na hřbitově mnoho nezměnilo, protože přišlo období 2. republiky a pak ještě horší časy v podobě německé okupace, kdy směřovaly myšlenky obyvatel i vedení obce úplně někam jinam. Hned po válce se začaly obě obce opět pohřebišti věnovat. Jedním z nejvýraznějších změn se stalo zavedení vodovodu na hřbitov a do domku hrobníka roku 1946, které vyšlo na 50 000 Kč. Poté se obec věnovala jiným úkolům, z nichž zmiňme úpravu a rozšíření silnice u kostela, kde musela být v roce 1948 odstraněna část svahu. Všechny zde posbírané lidské pozůstatky byly dány dohromady a pietně byly uloženy do nově zřízeného hrobu asi 25 m od dveří na kůr. Odkopání svahu však způsobilo zánik trojice lip Svobody z roku 1919. Na tomto místě pak byla zřízena kamenná zeď s 1,4 m hlubokými základy, jež byla zhotovena Václavem Škodou z Rodova a osazena zábradlím od zámečníka Františka Hodyce. V roce 1949 se našlo 6 000 Kčs na opravu hřbitovního kříže, kterou provedl akademický sochař František Bartoš z Hradce Králové. Ta však nebyla hrazena obcí, ale sbírkou mezi místními obyvateli. Ti totiž dokázali mezi sebou vybrat 16 000 Kčs, aby byly opraveny všechny kříže po obci.
Poté nadešlo období, kdy byl hřbitov maximálně uklizen, takže začal postupně chátrat. Není se totiž čemu divit, protože MNV si stanovil ohromné množství investičních úkolů. Stejně tak areál starého hřbitova u kostela si užil svoje, protože v dubnu 1952 zde trojice mladíků rozbila pamětní desku Michala Máchy, bratra Karla Hynka Máchy. Obecní kronikář o tom tehdy napsal:
„Rozbití pamětní desky.
V měsíci dubnu, byla rozbita pamětní deska na místním chrámu, Michala Máchy, který zemřel v sousední obci v Předměřicích a pochován jest v Lochenicích, na bývalém hřbitovu u kostela.
Desku rozbili: 13letý Ladislav Špůr, 12letý Miloslav Chalupa a 12letý Miloslav Špaček. MNV pachatele zjistil a předseda NV Just Alois prohlásil, že za jmenované škodu musí nahradit rodiče.
Mnoho v této věci uděláno nebylo neboť pamětní deska, zatím zůstává rozbita.“
Velká rekonstrukce hřbitova tak proběhla až v roce 2016, kdy byla provedena oprava zpevněných ploch a chodníků v tzv. Novém hřbitově (rozšířená část). Rekonstrukci provedla firma Borta s. r. o., která v dubnu téhož roku vyhrála výběrové řízení s nabídkovou cenou 784 470,71 Kč bez DPH. Součástí rekonstrukce byla také výměna vodovodního řádu, který napájí hřbitovní kašny. Vyměněna byla též vodárna, jež zásobuje hřbitov vodou, a veškerá elektroinstalace. Následně začala firma Zahrady Topol s úpravou zelených ploch a s vysázením stromků kolem chodníků. Později prošel obměnou také mobiliář. Rekonstrukce původní části nového hřbitova (tzv. Starý hřbitov) byla provedena následujícího roku oběma zmíněnými firmami. Později ještě došlo k vybudování parkovacích míst před hřbitovem včetně úpravy vstupu a odvodnění prostranství před vraty hřbitova. Vše bylo dokončeno opravou příjezdové komunikace, jež byla vyasfaltována o rok později.
Na závěr musíme dodat to, že zde leží všichni, kteří zemřeli ve zdejší kolatuře, ať se jedná o prosté obyvatele, tak o výrazné osobnosti v podobě místních farářů a děkanů, z nichž vynikal Msgre. Alois Soukup, či jiných výrazných postav světského života všech okolních obcí, které sem patřily nebo patří, z nichž zaslouží pozornost např.: oční lékař a obvodní lékař v Předměřicích nad Labem MUDr. Josef Tichý († 19. srpna 1904), člen správní rady Agrární záložny v Hradci Králové a statkář Václav Koutník († 9. března 1930) a Josef Voženílek st., mlynář, statkář a zakladatel firmy Josef Voženílek, automatický válcový mlýn, Předměřice nad Labem († 5. ledna 1931). Avšak i u prostých, zde pohřbených obyvatel nalezneme různé zajímavosti. V roce 1899 zemřelá služka Anna Součková sloužila u Anny Svobodové více než 50 let a za svůj život si dokázala našetřit 1 200 zlatých, jež svým pořízením podělila mezi svou sestru a dosavadní hospodyni. Místo posledního odpočinku bratra Karla Hynka Máchy Michaela, který býval podúředníkem dráhy v Předměřicích nad Labem (nejprve hlídač a naposledy jako vydavač lístků), kde 1. září 1871 zemřel, však nenalezneme zde, nýbrž na zrušeném hřbitově u kostela, na němž mu nechal zasadit pamětní desku předměřický mlynář Josef Jarkovský. Mnohé pomníky jsou pak uměleckými památkami na mnoho sochařů a kameníků z celého širého okolí, zejména však z Hradce Králové a Hořic.
Stejně jako u mnoha jiných pohřebišť, jež byla zřízena v obcích kolem kostela již ve středověku, tak i v Lochenicích začala být nouze o místo. Z tohoto důvodu bylo jednáno o tom, že se postaví nový hřbitov. Právo k vybírání poplatků mělo být přenecháno patronátu a hřbitov měl být podle usnesení obcí Lochenic a Předměřic nad Labem na pozemcích lochenických rolníků Boučka a Pospíšila u císařské silnice. Nakonec bylo pro hřbitov nalezeno místo na poli Josefa Dvorského při cestě od kostela k Nedělištím, jehož původní stav je vidět v indikační skice stabilního katastru z roku 1840 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=skicic&idrastru=HRA272018400) a v jeho reambulaci z roku 1873 (viz https://ags.cuzk.cz/archiv/openmap.html?typ=omc&idrastru=B2_a_4C_3869_4). Jeho vybudování v roce 1885 vyšlo na 7 000 zlatých a při něm byla současně postavena márnice a byt pro hrobníka.
Starý hřbitov existoval ve své podobě dlouhou dobu, protože odolal dvorskému dekretu o zřizování hřbitovů za městskými hradbami z 9. října 1783 a guberiálnímu nařízení o pohřebních předpisech, týkajících se výběru lokality pro vybudování hřbitova, způsobu jeho vyznačení a vlastního pohřbívání ze 7. října 1784. Z jiných se však vycházelo, např. ze dvorského dekretu z 24. ledna 1785, jímž se stanovovala pravidla pro přebudování starých hřbitovů k jiným účelů (na zahrady, louky a pole, v žádném případě však na parcely pro výstavbu obytných domů; hřbitov musel být zrušený nejméně 10 let a bylo zapotřebí dobrozdání lékařské fakulty). Stejně tak se dbalo na litery dvorského dekretu z 1. července 1785 o zřizování nových hřbitovů na venkově a dalších následujících nařízení ohledně pohřebnictví. Teprve roku 1912 byla zbourána hřbitovní zeď, terén kolem kostela podle možností urovnán a oset trávníkem. K tomuto kroku došlo, aby místo naproti škole vypadalo mnohem lépe. Přeci jen parková úprava je mnohem lepší než hřbitov s ponurou kamennou zdí, o němž se i zde říkalo, že zde straší. O velikonočním pondělí v roce 1919 zde kolem kostela přibyly lípy Svobody.
Vznik ČSR však znamenal pro hřbitov další výraznou změnu, že se stal místem posledního odpočinku těch, kteří byli jiného vyznání nebo náleželi mezi ateisty. 17. února 1923 (v obecní kronice je nesprávně zapsáno datum 19. února) byl na novém hřbitově pohřben první příslušník Církve československé – dělník Jan Černý z čp. 40, kterého 3 dny předtím ranila mrtvice při cestě za prací do Smiřic. Pohřeb byl konán 2 kněžími tto církve z Hradce Králové a protože se jednalo o novinku, zúčastnilo se pohřbu velké množství místních i přespolních lidí, aby viděli, jak se jejich obřady liší od těch římskokatolických.
Postupem času přestal stačit rovněž nově vybudovaný hřbitov, a tak byl roku 1928 zakoupen pozemek na jeho rozšíření. Jednalo se o místo na západ od stávajícího pohřebiště. Rolník Josef Dvorský z čp. 17 získal za 1 korec 20 000 Kč a obec uhradila převodní poplatky a zemskou dávku. Teď již zvětšení hřbitova nic nebránilo. Zamýšlené rozšíření bylo zahájeno 9. března 1929. Po vypsané veřejné ofertě se sešlo celkem 7 nabídek, z nichž byla vybrána ta, jíž podal stavitel Václav Volt. Rozšíření hřbitova bylo nabídnuto za 60 446,96 Kč a kolumbárium za 14 525,61 Kč. Naopak domek a pitevna s příslušenstvím a oplocením byly zadány staviteli Františku Polesnému za nabídnutou částku 56 525,61 Kč. Během těchto prací se zjistilo, že vše není tak jednoduché, jak se dříve zdálo a došlo tak k vícepracím, jež byly způsobeny také známou vichřicí 4. července 1929. Nakonec účet stavitele Polesného činil 91 084,70 Kč a stavitele Volta 78 091,90 Kč. Celkový náklad tedy činil 169 176,6 Kč, po odečtení strženého obnosu za starý hrobníkův domek ve výši 2 000 Kč bylo zaplaceno 167 176,60 Kč. Tato částka byla rovnoměrně rozdělena mezi obě obce – Lochenice a Předměřice nad Labem.
Netrvalo však dlouho a přišly opět spory, z nichž nejvýznamnějším byl ten s předměřickým mlynářem Josefem Voženílkem, který trval přes rok a týkal se jeho hrobky. Teprve 31. května 1933 byl lochenickým obecním zastupitelstvem schválen smír se jmenovaným, jenž musel uhradit hřbitovnímu výboru dlužnou částku 8 000 Kč a zaplatit všechny soudní výlohy.
Od té doby se na hřbitově mnoho nezměnilo, protože přišlo období 2. republiky a pak ještě horší časy v podobě německé okupace, kdy směřovaly myšlenky obyvatel i vedení obce úplně někam jinam. Hned po válce se začaly obě obce opět pohřebišti věnovat. Jedním z nejvýraznějších změn se stalo zavedení vodovodu na hřbitov a do domku hrobníka roku 1946, které vyšlo na 50 000 Kč. Poté se obec věnovala jiným úkolům, z nichž zmiňme úpravu a rozšíření silnice u kostela, kde musela být v roce 1948 odstraněna část svahu. Všechny zde posbírané lidské pozůstatky byly dány dohromady a pietně byly uloženy do nově zřízeného hrobu asi 25 m od dveří na kůr. Odkopání svahu však způsobilo zánik trojice lip Svobody z roku 1919. Na tomto místě pak byla zřízena kamenná zeď s 1,4 m hlubokými základy, jež byla zhotovena Václavem Škodou z Rodova a osazena zábradlím od zámečníka Františka Hodyce. V roce 1949 se našlo 6 000 Kčs na opravu hřbitovního kříže, kterou provedl akademický sochař František Bartoš z Hradce Králové. Ta však nebyla hrazena obcí, ale sbírkou mezi místními obyvateli. Ti totiž dokázali mezi sebou vybrat 16 000 Kčs, aby byly opraveny všechny kříže po obci.
Poté nadešlo období, kdy byl hřbitov maximálně uklizen, takže začal postupně chátrat. Není se totiž čemu divit, protože MNV si stanovil ohromné množství investičních úkolů. Stejně tak areál starého hřbitova u kostela si užil svoje, protože v dubnu 1952 zde trojice mladíků rozbila pamětní desku Michala Máchy, bratra Karla Hynka Máchy. Obecní kronikář o tom tehdy napsal:
„Rozbití pamětní desky.
V měsíci dubnu, byla rozbita pamětní deska na místním chrámu, Michala Máchy, který zemřel v sousední obci v Předměřicích a pochován jest v Lochenicích, na bývalém hřbitovu u kostela.
Desku rozbili: 13letý Ladislav Špůr, 12letý Miloslav Chalupa a 12letý Miloslav Špaček. MNV pachatele zjistil a předseda NV Just Alois prohlásil, že za jmenované škodu musí nahradit rodiče.
Mnoho v této věci uděláno nebylo neboť pamětní deska, zatím zůstává rozbita.“
Velká rekonstrukce hřbitova tak proběhla až v roce 2016, kdy byla provedena oprava zpevněných ploch a chodníků v tzv. Novém hřbitově (rozšířená část). Rekonstrukci provedla firma Borta s. r. o., která v dubnu téhož roku vyhrála výběrové řízení s nabídkovou cenou 784 470,71 Kč bez DPH. Součástí rekonstrukce byla také výměna vodovodního řádu, který napájí hřbitovní kašny. Vyměněna byla též vodárna, jež zásobuje hřbitov vodou, a veškerá elektroinstalace. Následně začala firma Zahrady Topol s úpravou zelených ploch a s vysázením stromků kolem chodníků. Později prošel obměnou také mobiliář. Rekonstrukce původní části nového hřbitova (tzv. Starý hřbitov) byla provedena následujícího roku oběma zmíněnými firmami. Později ještě došlo k vybudování parkovacích míst před hřbitovem včetně úpravy vstupu a odvodnění prostranství před vraty hřbitova. Vše bylo dokončeno opravou příjezdové komunikace, jež byla vyasfaltována o rok později.
Na závěr musíme dodat to, že zde leží všichni, kteří zemřeli ve zdejší kolatuře, ať se jedná o prosté obyvatele, tak o výrazné osobnosti v podobě místních farářů a děkanů, z nichž vynikal Msgre. Alois Soukup, či jiných výrazných postav světského života všech okolních obcí, které sem patřily nebo patří, z nichž zaslouží pozornost např.: oční lékař a obvodní lékař v Předměřicích nad Labem MUDr. Josef Tichý († 19. srpna 1904), člen správní rady Agrární záložny v Hradci Králové a statkář Václav Koutník († 9. března 1930) a Josef Voženílek st., mlynář, statkář a zakladatel firmy Josef Voženílek, automatický válcový mlýn, Předměřice nad Labem († 5. ledna 1931). Avšak i u prostých, zde pohřbených obyvatel nalezneme různé zajímavosti. V roce 1899 zemřelá služka Anna Součková sloužila u Anny Svobodové více než 50 let a za svůj život si dokázala našetřit 1 200 zlatých, jež svým pořízením podělila mezi svou sestru a dosavadní hospodyni. Místo posledního odpočinku bratra Karla Hynka Máchy Michaela, který býval podúředníkem dráhy v Předměřicích nad Labem (nejprve hlídač a naposledy jako vydavač lístků), kde 1. září 1871 zemřel, však nenalezneme zde, nýbrž na zrušeném hřbitově u kostela, na němž mu nechal zasadit pamětní desku předměřický mlynář Josef Jarkovský. Mnohé pomníky jsou pak uměleckými památkami na mnoho sochařů a kameníků z celého širého okolí, zejména však z Hradce Králové a Hořic.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.272, 15.815)
Poslední aktualizace: 2.6.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Lochenice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Nový hřbitov v Lochenicích
Lochenice
Vesnice
Tato obec byla původně zvána jako Lochynice, teprve později se ustálil dnešní název. Tento nezvyklý název byl obci přisouzen podle lidové tradice od toho, že původní obyvatelé ještě neměli pěkně vypravená roubená …
0.3km
více »
Škola v Lochenicích
Dům, budova
Již v roce 1602 se v obci nacházela partikulární škola, na níž působili učitelé, kteří byli vysíláni přímo z Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1684 byl zdejším kantorem Mikuláš Kapsář. Takových škol bylo tehdy v …
0.3km
více »
Lochenice - kostel narození Panny Marie
Kostel
Lochenice - Kostel Narození Panny Marie byl zmiňován již v r. 1350. Během husitských válek byl zpustošen a vyrabován. Ke konci 15. století byl opraven a opatřen zvony. Barokní přestavby se kostel dočkal v letech 1…
0.3km
více »
V místa bitvy u Sadové - 23 km
Trasa
Popis trasy naleznete na adrese:http://ondra-pdvyv.wz.cz/odkazy/XXXV-2s.htm
Další trasy naleznete také nahttp://ondra-pdvyv.wz.cz
Linka 615015 obsluhující zastávku Lochenice,,kostel není na celostátní verzi vyhl…
0.3km
více »
Fara v Lochenicích
Dům, budova
Hledání starých záznamů o Lochenicích je složitější v tom, že ve středověku nosila tato ves o trochu jiný název. V roce 1352, kdy byla jmenována jako Lochinicz, se z ní odvádělo 15 grošů papežského desátku. Stejně…
0.3km
více »
Kostel Narození Panny Marie v Lochenicích
Kostel
Existence farního kostela v Lochenicích byla poprvé zmíněna v popisu pražské diecéze z let 1344-1350, kdy náležel pod královéhradeckého dekana a archidiakona. Ve 14. století pak byl opatřen zvláštním plebánem. Pod…
0.3km
více »
Olšovka
Potok
Tento potok, jenž nesl původní pojmenování Volšovka (podle na jeho břehu rostoucích olší, resp. podle olšovvky - semenné šišky), o délce více než 6 km a s plochou povodí 7,22 km2 vzniká na lukách pod Chlumem, kde …
0.5km
více »
Lochenice - železný most
Most
Železný most přes Labe u Lochenic samozřejmě není klasický turistický cíl, ale tato téměř stoletá konstrukce stojí za vidění. Most byl postaven v roce…
0.6km
více »
Železný most přes Labe v Lochenicích
Most
Most přes Labe stával přibližně v těchto místech již od nepaměti, aby měly Lochenice spojení se Skaličkou a s dalšími obcemi na levém břehu řeky. Vždy však býval dřevěný a mnohdy podléhal zkáze díky častým povodní…
0.6km
více »
turistické rozcestí Lochenice - most
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u železného mostu u Lochenic ukazuje turistům cestu ve dvou směrech. Po žluté značce ve směru Lochenice most -Neděliště, Rozběřice, Probluz a po značce červené ve směru Hradec Králové - Jeroměř, Kuks.
0.7km
více »
Předměřice nad Labem - pyrám - pískovcový rozcestník
Rozcestí
V prostoru křižovatky v severní části Předměřic se nalézá zajímavý pískovcový směrník - pyrám, který stále ukazuje směr: cesta do Lochenic, do Nedělišť.... Pyrám býval stavěn v křížení starých Císařských cest, jeho stáří tedy může být cca 150 let...
0.8km
více »
Trotina
Potok
Tento potok pramení u Zdobína a odtud teče Trotinou (z této vsi byla voda z něj tažena již od středověku potrubím do nedalekého Miletína do hlavní kašny na náměstí, přičemž k zámku byl zřízen zvláštní vodovod), Bí…
1.2km
více »
Správčický písník
Rybník
Když se vysloví jeho jméno, tak snad není nikoho z Hradce Králové a jeho širého okolí, kdo by ho neznal, ať se jedná o milovníky vodních sportů a koupání, nebo o rybáře a rozličné nadšence přírody všeobecně. Jeho …
1.2km
více »
Volnočasový areál na Správčáku s nafukovacím rájem pro děti a restaurací
Zábava, atrakce
V Předměřicích nad Labem kousek od Hradce Králové naleznete volnočasový areál Správčák pro celou rodinu. Při budování areálu se myslelo jak na děti tak dospělé.…
1.4km
více »
Předměřice nad Labem - park
Park
Přibližně v centru Předměřic, mezi obecním úřadem a sportovní halou, se nalézá místní park. Krom dřevěného altánu a laviček se zde nachází také pomník věnovaný vojínům, kteří padli v okolí Předměřic v průběhu bitv…
1.5km
více »
Předměřický jez - vodní elektrárna na Labi
Jez
Jez s elektrárnou u Předměřic není klasický turistický cíl, ale technická zajímavost, na kterou narazíme při projížďce, nebo procházce podél Labe.
Práce na vodním díle na Labi u Předměřic byly započaty již v roce…
1.5km
více »
Tyršovy sady v Předměřicích nad Labem
Park
Původně se jednalo o zahradu, jež náležela k čp. 18, což můžeme vidět jak z I. vojenského mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1v…
1.6km
více »
Staré koryto řeky Labe u Předměřic nad Labem
Fotogalerie
Dříve se klikatila řeka Labe předměřickým katastrem úplně jinak než dnes, což můžeme vidět jak v I. vojenském mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikaci z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl…
1.8km
více »
Písník u Ruseku
Rybník
Písník, který se nachází mezi Ruskem a hradeckým letištěm, je vyhledávanou lokalitou k letnímu koupání. Písník je také revírem Českého rybářského svazu. Jižní, menší, část písníku je zarostlá rákosem. Severní a vě…
2.3km
více »
Neděliště - vojenský hřbitov bitvy r. 1866
Hřbitov
V severní části obce Neděliště se nachází smutná připomínka na bitvu prusko-rakouské války ze dne 3.7.1866. Nalézá se zde vojenský hřbitov, resp. hromadný hrob obětí bitvy. Pohřbeno je zde 345 rakouských a 5 pruských vojáků. Hřbitov je přístupný ze silnice na Máslojedy, za zámkem po 100 metrech v pravo po kamenných schodech, nebo oklikou kolem hřiště.
2.5km
více »
Sendražice - kostel sv. Stanislava
Kostel
Sendražice - obec písemně doložená roku 1297, v té době byl jejím majitelem zeman Ondřej ze Sendražic. Dominantou obce je původně gotický kostel sv. Stanislava, který je připomínan roku 1356. Částečné barokní úpra…
2.5km
více »
Neděliště - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Kostel
Historie kostela v Nedělištích je doložena již v roce 1124 (nebo 1142). Mezníkem v historii kostela je rok 1555, kdy byl výrazně přestavěn. Barokní úprava byla realizována kolem roku 1702, kdy byl i rozšířen. V ro…
2.6km
více »
Komár u Ruseku
Zajímavost
Komár u Ruseku není žádný obtížný létající hmyz, ale je to označení pro naváděcí lokátor, který se nachází severovýchodně od Ruseku a přistávací dráhy Letiště. Dnes areál tohoto bývalého vojenského prostoru využívá Hradecký klub vojenské historie. Pomník, který je umístěn před budovo…
3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - letecké muzeum
Muzeum
Hradecké letecké muzeum se nachází v areálu bývalého vojenského letiště. V expozici jsou k vidění legendární stíhací MiGy 15 a 21, bitevník SU 25 a vrtulníky Mi 2 a Mi 24. Provozovatel muzea je i provozovatelem Lé…
3.3km
více »
Hradec Králové - letiště
Letiště
Historie bývalého vojenské letiště v Hradci Králové spadá do období vzniku Československé republiky. Ve třicátých letech zde sídlila letecká škola, kterou prošla i budoucí ČS letecká esa 2. sv. války. Působení luf…
3.3km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks, MAPA
Trasy
Cyklostezka spojující Hradec Králové, Smiřice, Josefov, Jaroměř a Kuks nás přivádí k významným památkám regionu jako je areál Hospitalu Kuks, Pevnost Josefov a kaple Zjevení Páně ve Smiřicích. Tato vybudovaná stez…
4.4km
více »
Smiřice
Kostel
Základní kámen byl položen roku 1699. Stavba však byla roku 1700 přerušena tragickou smrtí majitelů panství, Jana Josefa a Marie Violanty ze Šternberka. Za jejich osiřelou, tehdy roční dceru Marii Terezii Violan…
4.5km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází u obce Chlum cca 9 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není však jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděs…
5.7km
více »
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
7km
více »