Slavonické městské opevnění
Turistické cíle • Pevnost, opevnění
Spolu s podzemním labyrintem začalo jeho budování na příkaz krále „železného a zlatého“ – Přemysla Otakara II., dokončeno bylo roku 1366. Sestávalo ze tří bran a z hradebních zdí s příkopy, jež obkružovaly celé historické jádro města. Vnitřní hradba byla vysoká 8 metrů. V 16.století opevnění doplnila parkánová zeď s baštami a u všech tří bran byly zbudovány předhradby. Z nich se do dnešní doby částečně zachoval barbakán u Dačické brány.
Mezi vnitřní a vnější parkánovou hradbou (vzdálenou od té hlavní 10 m a vysokou jen tři metry) se nacházela zatrávněná plocha. Vnější hradební zeď byla lemována vodním příkopem naplňovaným z rybníka na severním okraji města a ze Slavonického potoka. U vnější hradby navíc stály věže vysoké 10 metrů, otevřené směrem k městu.
Touto vnitřní hradbou umožňovaly průchod tři brány: Dolní Bolíkovská (dnes Dačická) od severu, Rakouská (zbořená) od jihu a Horní Jemnická od východu. U Rakouské brány stávala i masivní věž vystupující ven z hradeb, ostatní brány měly věže jen nad vnější hradbou opatřenou dřevěným ochozem.
Na konci třicetileté války byla zjištěna nedostatečnost opevnění a vnější strany příkopů byly proto zesíleny palisádami. Svůj význam ale už ztratilo a s příchodem 19.století přišla snaha vymanit se z těsného krunýře hradeb, jež městečko svíraly a nedopřávaly mu růst a hospodářský rozmach.
Velká část parkánové zdi byla tudíž zbourána (stejně tak Rakouská brána) a hlavní hradba se kupodivu stala součástí měšťanských domů.
Od té doby byly zbytky opevnění několikrát opravovány, ale ta nejdůležitější rekonstrukce se odehrála až koncem minulého století a na začátku třetího tisíciletí.
Dnes je tato středověká městská fortifikace kulturní památkou.
Hlavní pozůstatky opevnění jsou k vidění na východní straně historického jádra (i se širokým příkopem) a na jeho severní straně. Zachovány zůstaly dvě brány - Jemnická a Dačická, rohové bašty parkánové hradby a obytné stavení vzniklé přestavbou barbakánu u Dačické brány. Ze zachovalých bašt je ta severovýchodní a severozápadní oválná, kdežto bašta vypínající se na jihovýchodě městského jádra je pětiboká. Směrem na východ od zbořené Rakouské brány zůstala stát část vnitřní hradby a na severu pak pozůstatky hranolové věže a půlkruhové bašty.