Šléglov – kostelík Božského Srdce Páně
Ač se jedná o osadu vskutku malou, nejde o žádnou součást některé větší obce, ale o obec samostatnou. Neplatilo to samozřejmě vždy, Šléglov náležel správně k městečku Kolštejn (Branná) již od pradávna. Některé prameny naznačují, že by nějaká obydlí v tomto místě mohla stát již ve 13. století. Zřejmě největšího zalidnění se dočkal v druhé polovině 19. století. Již v roce 1850 se počet obyvatel uváděl jako 250.
To už stačilo, aby měli místní věřící nějaký svatostánek. Kroniky uvádějí, že dřevěný kostel stál někde v místech hřiště poblíž hasičárny (v současnosti sídlo obce).
V roce 1901 se místní složili na kostel nový, zděný. Poměrně slušnou sumu přispěl místní sedlák Kunz – 1000 zlatých. 1300 zlatých poskytli tehdejší majitelé kolštejnského panství Lichtenštejnové.
Rozměrově spíš větší kaple než kostel byla vysvěcena 30.6.1905. Svatostánek je zasvěcen Božskému Srdci Páně.
Jedná se o historizující stavbu kloubící styl románský a gotický. Kaple je vystavěna na obdélníkovém základě s trojbokým závěrem. Vstup do interiéru je přes předsunutou hranolovou věž. Vnější omítky jsou hladké členěné lesénami a ozdobené v horní části ornamentální římsou. Vnitřní omítky hladké, strop plochý. Dřevěný oltář je ozdoben sochou Krista s planoucím srdcem. Po stěnách jsou obrazy křížové cesty. Před vchodem je umístěn kříž s reliéfem Panny Marie Bolestné.
V současnosti se udává stálý počet obyvatel Šléglova na 43. Do počtu obyvatel lze připočítat totiž i nedaleký Kronfelzov, ačkoliv ten je paradoxně komunikačně lépe dostupný z Branné.
Šléglov si vybojoval samostatnost poměrně brzy po roce 1990 a vždy „furiantsky“ soupeřil s blízkými Vikanticemi, které do povědomí široké veřejnosti vstoupili patrně díky filmu Díra u Hanušovic. Je faktem, že obě vísky jsou relativně opuštěné, ovšem krášlí je nádherná příroda s četnými horskými loukami s nádhernými výhledy na okolní hory Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku.