Loading...
U kostela Nanebevzetí Panny Marie je umístěn sloup se sochami svatého Jana Nepomuckého svatého Václava a svatého Vojtěcha. Roku 1719 ho nechal ke cti českých patronů postavit Michael Anton Laube, významný mostecký měšťan a sládek pivovaru v Kopistech.
Nejedná se o sousoší v klasickém provedení. Plastiku tvoří vysoký sokl s postranními volutami, postavený u země na kamenné desce. Na něm jsou umístěny sochy dvou světců, sv. Vojtěcha a sv. Václava a dále pak nástavec, na němž stojí socha sv. Jana Nepomuckého. Uprostřed něho byla vytvořena kamenná schránky určená pro jazyk, atribut Jana Nepomuckého.
Jan Nepomucký má nakročenou levou nohu a také v tomto případě je socha světce zobrazena obdobně jako v jiných případech. Rozeznatelné jsou jednotlivé části kanovnického roucha – kapuce, almuce, rocheta, klerika a biret, který má na hlavě. V levé ruce drží krucifix a hledí na něj.
To, podle čeho lze sochu Jana Nepomuckého rozpoznat na první pohled, je pět hvězd okolo jeho hlavy. Mají připomínat legendu, podle níž našli rybáři ve Vltavě jeho mrtvé tělo. Hvězdy symbolizují i pět ran Kristových či pět písmen slova TACUI (mlčel jsem), které společně s prstem před ústy připomíná zachování zpovědního tajemství. Vedle Panny Marie je sv. Jan Nepomucký jediným světcem, u kterého je svatost označena hvězdami.
Další ze světců, sv. Václav, je oděn ve zbroji římského vojáka, na hlavě má knížecí korunu a u levého boku meč. Levá ruka drží štít, pravá prapor.
Svatý Vojtěch je zde vyobrazen jako zamyšlený biskup. V pravé ruce drží kovovou berlu, která má zlatý zatočený horní konec.
Vznik sousoší byl donedávna spojován se jménem sochaře Jana Adama Dietze. Při podrobném průzkumu před plánovanou opravou byla v roce 2017 překvapivě objevena na soše sv. Jana Nepomuckého vysekaná signatura dokazující, že autorem této sochy je známý rakouský sochař Franz Anton Kuen.
Sousoší se nachází na okraji města Most, v těsné blízkosti kostela Nanebevzetí Panny Marie, který se musel kvůli zmíněné těžbě uhlí v roce 1975 stěhovat. Jan z Nepomuka se svými kolegy ale také cestoval. Kdyby otočil svoji hlavu doprava, mohl by spatřit jezero Most. To vzniklo zatopením bývalého lomu na hnědé uhlí a jméno dostalo jako vzpomínka na královské město Most, které bylo zbouráno v důsledku těžby hnědého uhlí. A tam někde se také původně sousoší nacházelo.
První cesta v souvislosti s likvidací starého města Most vedla z II. (Minoritského) náměstí roku 1976 do farní zahrady v Českých Zlatníkách. Podruhé cestovalo roku 1989 na současné místo. Jedná se tudíž o další hmotný doklad původního starého města Most.
*
O kousek dál stojí další Jan Nepomucký, který tam také není sám: https://www.turistika.cz/mista/sousosi-svateho-jana-nepomuckeho-v-moste-u-kostela-nanebevzeti-panny-marie/detail
Tady je mé povídání o přesunu nedalekého kostela: https://www.turistika.cz/mista/nejtezsi-predmet-premisteny-po-kolejich-kostel-nanebevzeti-panny-marie-v-moste/detail
*
Tady je mé povídání o nedalekém jezeru Most:
https://www.turistika.cz/mista/jezero-most-ve-meste-most/detail