Pokud pojedeme Rosnicemi po hlavní silnici, uvidíme poblíž ní u čp. 7 novou dřevěnou zvoničku, která byla slavnostně požehnána 5. září 2015 P. Tomášem Enderlem a nahradila původní železnou z roku 1936 (zhotovil ji hvozdnický truhlář Miroslav Novák za 24 200 Kč, kovářské práce Romana Valeny z Radíkovic vyšly na 33 154 Kč a zemní práce od Libora Rejmánka ze Všestar na 1 600 Kč), a dole pod ní proti domu čp. 22 se nachází socha Panny Marie, jež byla zřízena nákladem manželů Jana a Františky Strnadových a Josefa Strnada z Hradce Králové, a to na paměť toho, že jejich předkové pocházeli z Rosnic čp. 18.
Socha je postavena na kamenném základě na němž se nachází velký schod o výšce 16 cm a rozměrech 1,51 x 1,25 m. Na něm je položena 50 cm vysoká kamenná krychle o rozměrech 1,09 x 0,85 m a na ní 1,8 cm vysoký hranol z téhož materiálu o rozměrech 0,925 x 0,68 m. Na tomto hranilu je položena velká koule, jež má zpodobňovat Zemi a kolem ní se vine had. Uprostřed vrchní části koule je vztyčena socha Panny Marie se sepjatýma rukama a královskou korunou, což má ukazovat to, že kraluje nebi i Zemi. Panna Maria i s koulí má výšku 212 cm a od základu až po korunu má 458 cm výšky. Pod sochou bývala dříve upevněna plechová lucerna, po níž však zůstal pouze otvor.
Vpředu uprostřed podstavce se původně nacházela černá deska s vytesaným a vyzlaceným nápisem: „Ó Matko Páně ctihodná, Všem bráno nebes průchodná. Rač příjmouti Zdrávas andělské A skloň své srdce mateřské. Ó smiluj se nad námi!“, jež je nahrazena pouze vytesaným textem do kamene. Na zadní straně soklu je umístěn další nápis, provedený v černé barvě: „Obnoveno leta Páně 1900 nákladem zbožných manželů Kudrnových z Rosnic.“ Na zadní spodní části soklu je vytesán letopočet vzniku sochy – „1880“ a v pravém rohu vzadu na 1. kameni jméno tvůrce sochy - „A. MYSLIVEC z Hořic.“
Z výše zmíněných nápisů tedy víme, že tato socha byla vybudována v roce 1880 a když nahlédneme do všestarské farní pamětní knihy, tak se o ní dozvíme toto:
„Na den Navštívení P. Marie, odpůldne dne 4. července 1880 svěcena byla socha rodičky Blahoslavené Pany Marie, kterou nejmenovaný dobrodinec nákladem 400 zlatých rak. čísla vzdělati dal a počestné obci Rosnické věnoval, položiv zároveň 10 zlatých co jistinu na vydržování sochy té.
Zároveň tamtéž posvěcen jest nově opravený Petrův kříž, nákladem 30 zlatých Josefa Kalouska, nynějšího majitele čísla Petrova.
Obřad posvěcení jakož i kázání o úctě obrazů svatých, vykonal d. p. Josef Čížek, před množstvím lidu, který sem přišel s procesím z farního chrámu.
Při první soše modleny litanie ku poctě P. Marie, jež socha představuje, u druhé o umučení Páně. Na to vedeno procesí zpět do chrámu Páně, kde skončeno s Te Deum laudamus.
Mnozí občané rosničtí vážili si velice této pobožnosti, okrášlivše své příbytky zvenčí věnci a zelenými ratolestmi a zvláště matky požádaly p. faráře aby za toho nejmenovaného dobrodince a jeho živý a mrtvý rod obětoval mši svatou.
Je to pěkná socha kamená Početí blahoslavené pany Marie.“
A místní si této sochy skutečně vážili. Až do konce 1. světové války se u ní konaly každého roku májové pobožnosti, lidé k ní chodili prosit za požehnanou úrodu, v období sucha za seslání deště a neméně významné byly i tamní poutě, jejichž procesí vedl Jan Čížek z čp. 33.
Poslední aktualizace: 25.12.2023
Socha Panny Marie v Rosnicích na mapě
Diskuse a komentáře k Socha Panny Marie v Rosnicích
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!