Okolí děkanského kostela Narození Panny Marie je sochařsky bohaté, neboť u něj nalezneme sochy sv. Floriána, Panny Marie s Jezulátkem, Krista v Getsemanské zahradě, kamenný kříž a sochu sv. Jana Nepomuckého, jíž se chci právě krátce věnovat.
První věcí, která člověka při pohledu na ni zaujme, je to, že je zde tento světec vyobrazen jinak, než bývá časté, čehož si všiml také P. František Xaver Stejskal ve své knize „Svatý Jan Nepomucký. Díl 2. Úcta, kanonisace a obrana“ z roku 1922. Sv. Jan Nepomucký je totiž na trojbokém soklu o trojúhelníkovém půdorysu vytesán v almužnické podobě, jak chudému chlapci podává do nastaveného klobouku vyprošený milodar.
Tato krásná plastika svým zpracováním připomíná díla Matyáše Bernarda Brauna či Jiřího Františka Pacáka (právě jemu ji přisuzuje např. Emanuel Poche ve svém díle „Umělecké památky Čech. Svazek první. A/J.“ z roku 1977), takže můžeme usuzovat, že byla zhotovena některým z jejich žáků, ale vyloučeno skutečně není ani to, že jedna z těchto výše zmíněných veličin mohla být též jejím autorem, neboť jejich soch se na Hořicku a Královédvorsku až ke známému kukskému hospitalu a hřibojedskému Betlému nachází velká řada a u mnohých se rovněž nedá dokázat, kdo přesně je stvořil.
O vybudování této sochy, jež měla být posvěcena hořickým farářem P. Václavem Vítem Krnovským, žádné staré záznamy nenalezneme, ale její původ nám může objasnit latinský, český a německý text na trojhranném podstavci, neboť všechny tyto nápisy v sobě skrývají chronogramy. Přední latinský nápis zní: „SanCto eLeeMosInarIo DeVota pLebs eX stIpe ereXIt (tj. svatému almužníku zbožný lid z dobrovolných příspěvků postavil) a z něj můžeme tedy vyčíst rok 1729, kdy byl Jan Nepomucký kanonizován. Na pravé části podstavce je český text: „SWatý Iene NepoMVCký oChraň nas a V Boha oroDVg za nás“ a na levé části se nachází nápis: „Vnsern heILIgen Iohann Von NepoMVCk Ist DIese Ehren - SaVLe gebaVet.“ Tento vývod uznávají rovněž památkáři, kteří kladou jeho vznik do let 1726-1730.
Vzhledem ke svému umístění bylo o sochu vždy řádně pečováno, takže prošla řadou oprav, z nichž některé byly provedeny žáky zdejší odborné školy sochařské a kamenické. Podle starých zmínek sem byla rovněž přemístěna odjinud, protože ještě v roce 1873 se měla nacházet před domem čp. 6 v Hradecké ulici (dnes Husova ulice) a i před něj měla být přestěhována. Zda tomu bylo skutečně tak, to se mi nepodařilo jednoznačně dohledat. Někteří doboví autoři dokonce tvrdí, že by tato plastika mohla pocházet ze zaniklého zámku v Sadové, ale to je spíše jen jejich zbožné přání.
S jistotou se dá říci, že socha byla zrestaurována v letech 1992 (Jaroslav Kerel) a 2018 (Petr Gláser, Markéta Szabová). Více o ní lze nalézt na stránkách památkového katalogu Národního památkového ústavu:
https://pamatkovykatalog.cz/socha-sv-jana-nepomuckeho-na-podstave-2153694, neboť 6. února 1964 byla zapsána do státního seznamu kulturních památek.