Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Jednou z nejstarších dochovaných sochařských památek v Uherském Hradišti je sloup se sochou sv. Rocha, stojící dnes ve Smetanových sadech. Toto dílo vzniklo v souvislosti s morovou epidemií již koncem 17. století.
Již z konce 17. století pochází rovněž kamenná kašna na dnešním Mariánském náměstí, která původně stávala v jeho středu, ale kvůli výstavbě mariánského sloupu musela být posunuta o kus dál západním směrem. Je zdobena maskami s chrliči a empírovou vázou s festony z 1. čtvrtiny 19. století na vrcholu (momentálně zřejmě na restaurování).
Druhá kašna, stojící na Masarykově náměstí a ozdobená sousoším dvou propletených delfínů, byla pořízena v 1. polovině 18. století.
Rokem 1713 je datována Socha sv. Jana Nepomuckého, umístěná dnes u františkánského kostela. Původně však stávala u starého mostu přes řeku Moravu a později nad ní byla zbudována i ochranná portálová stavba, která se zachovala i po přemístění mostu i sochy až do začátku 20. století, považovaná pak někdy mylně za starou hradišťskou bránu. Světec je oděn v tradičním kanovnickém rouchu s biretem na hlavě, v náručí drží kříž.
Další, lehce podživotní svatojanská skulptura, tentokrát z roku 1723, se pak nachází ještě na návsi v městské části Sady.
Během další morové nákazy v roce 1715 se začalo nejen s budováním náročného Mariánského morového sloupu na Mariánském náměstí, ale také byla pořízena např. skulptura sv. Rozálie pod kopcem s morovou kaplí sv. Rocha již z 80. let 17. století v Mařaticích.
Dále byla v tomto období zbudována ještě votivní kaple dalšího z morových patronů, sv. Šebestiána, jehož socha byla také později osazena na vrcholu štítu této kapličky.
Přibližně v polovině 18. století pak byl zbudován na Mariánském náměstí ještě sloup se sochou sv. Floriána, který nechal postavit královský rychtář Jan František Schwarz. Chtěl tak nejspíše vzdát dík za své osvobození z pruského zajetí. Světec je oděn v tradičním šatu římského vojáka, levou rukou drží praporec, doprovázejí jej dva malí putti či andílci.
Zdroje: Jana Spathová, Seznam chráněných památek v okrese Uherské Hradiště - II. část, in: Slovácko XXXVI 1994; Alena a Vilém Jůzovi, Uherské Hradiště. Monografie o stavebním a uměleckém vývoji města, 2. vydání, Uherské Hradiště 2003