Solisko - Přírodní památka
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Přírodní památka Solisko (9,9275ha) se nachází v centrální části Hostýnských vrchů, na jižním svahu hřbetu přibližně pod kótou Utří kamenů (747,7m), v nadmořské výšce 580 až 720m, asi 1km severozápadně od vrcholu Solisko (550m) a 3km od Tesáku. Na katastrálním území obce Držková.
Chrání lesní porost původní karpatské jedlobučiny, který představuje zbytek dříve rozsáhlých jedlobukových porostů v Hostýnských vrších. Ve stromovém patře převládá buk lesní, vhorní části se zvyšuje zastoupení javoru klenu, jednotlivě je přimíšen smrk ztepilý a jedle bělokorá. Bylinný podrost je velmi chudý - jen roztroušeně se zde vyskytuje strdivka jednokvětá (Melica uniflora), bažanka vytrvalá (Mercurialis perennis), kapraď samec (Dryopteris filix-mas), kyčelnice cibulkonosná (Dentaria bulbifera), pryšec mandloňovitý (Euphorbia amygdaloides), svízel vonný (Galium odoratum), šťavel kyselý (Oxalis acetosella) a ojediněle některé další druhy.
Území je také lokalitou četných druhů dřevokazných hub, např. hlívy plicní (Pleurotus pulmonarius), vzácného korálovce jedlového (Hericium flagellum), korálovce bukového (Hericium clathroides) aj.
Na rozpadávají se kmeny je vázána bohatá fauna bezobratlých, především hmyzu. Zentomofauny je významný výskyt střevlíkovitých (Carabidae), zjištěn zde byl střevlík zlatolesklý (Carabus auronitens), střevlík polní (Carabus arcensis), střevlík Carabus obsoletus a Trechus latus, šídlatec Bembidion monticola a karpatský horský střevlíček Pterostichus foveolatus. Zmotýlů je na jaře nápadný martináček bukový (Aglia tau), spatříme zde i batolce duhového (Apatura iris).
Ze savců zde zastihneme rejska horského (Sorex alpinus), lišku obecnou (Vulpes vulpes), daňka evropského (Dama dama), srnce obecného (Capreolus capreolus) a prase divoké (Sus scrofa).
Staré bukové porosty a jejich širší okolí jsou také významným hnízdištěm a útočištěm řady druhů ptactva, proto je území zahrnuto do seznamu Evropsky významných lokalit soustavy Natura 2000. Vyskytuje se zde např. datel černý (Dryocopus martius), Ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes), holub hřivnáč (Columba palumbus), křivka obecná (Loxia curvirostra) a kos horský (Turdus torquatus).
Území leží mimo značené trasy.