Loading...
Kostel je zasvěcen Archandělu Michaelovi, takže je otázka, zda překlad či oficiální zasvěcení sv. Michalu (Michaelu) je správné. Anděl by měl být svatý sám od sebe, pokud se nejmenuje Lucifer (a jeho nohsledi), ale tento problém asi zanechám učeným teologům.
Kostel se uvádí jako nejstarší farní kostel v Šoproni (maďarsky bez háčku). Kostel je umístěn mimo historické centrum a jako takový vně městského opevnění. Kolem kostela se rozkládal hřbitov (dodnes jsou kolem náhrobky). Nový hřbitov je za východní stranou chrámu. Románské základy svatostánku jsou ze 13. století, kostel byl postupně dobudováván již v nastupující gotice. Dostavěn tak byl v 15. století. V dalším období se nevyhnul úpravám, zejména v barokní době, kdy byla jeho podoba zastřena tehdy běžnými úpravami (omítky, vnitřní výbava). Tyto úpravy vlastně byl vynuceny požárem v roce 1728. Současný vzhled je vlastně výsledkem novogotické úpravy z konce 19. století (1859–66).
Úprava vlastně spočívala v odstranění barokních nástaveb. Autorem přestavby byl Ferenc Storm, ten navrhl i vnitřní výbavu (oltáře, kazatelnu). Interiér kostela je trojlodní s dvojicí čtyř mohutných sloupů, nesoucích žebrové klenby stropu. Z 19. století pochází nástavba věže nad západním průčelí. Základ věže s hlavním vchodem je z 15. století.
Vnitřní výbava kostela je rovněž převážně novogotická, z barokní doby je oltářní obraz Archanděla Michaela od Bartholomea Altamonteho. Z interiéru stojí za zmínku několik zbytků (dovedně skrytých) nástěnných maleb, nebo dřevěná socha Madony.
Pozoruhodné je i bližší okolí kostela, zejména osmiboká kaple sv. Jakuba z 13. století, téměř v původním románském vzhledu. Kamenná zastavení křížové cesty jsou rovněž novogotická z roku 1892.
Archanděl Michael (Micha´el, Mika´ill) znamená „Kdo je jako Bůh“ je označen jako nejznámější boží posel. Podle Apokalypsy má zvítězit nad ďáblem v podobě draka. Je tak nebeským protějškem sv. Jiří. V křesťanské tradici je zaznamenáno několik Michaelových zjevení, patrně nejslavnější se událo v roce 590 při morové epidemii v Římě. Archanděl se zjevil na Hadriánově mauzoleu, kterému se dnes říká Andělský hrad. Zjevoval se i Janě z Arku, jemu zasvěcené kostely bývají na vyvýšených místech (platí to částečně i v relativně rovinatém Soproni). Možná překvapivé je i zjištění, že Michael je patronem policistů.