Krajina Fertő, Světové dědictví
Krajina Fertő nacházející se poblíž města Sopron leží v oblasti Národního parku Hanság. Oblast Fertő je od roku 2001 součástí Světového dědictví UNESCO,
jelikož zde po celá staletí člověk vytvářel obraz KRAJINY v souladu s přírodou. Okolí jezera je mimořádně bohaté na přírodní a kulturní hodnoty. Je domovem více než 300 druhů stálých a stěhovavých ptáků, slaná voda jezera je příjemná ke koupání. Impozantní budovy architektonického dědictví pocházejí z doby baroka a klasicismu, tedy z období, kdy aristokracie začínala s výstavbou svých monumentálních staveb.
Paláce šlechtických rodin - Esterházy a Széchenyi – vybudované s neuvěřitelným přepychem dnes lákají tisíce návštěvníků. V tomto období tvořil také Joseph Haydn, který ve službách rodiny Esterházy prožil vícenež polovinu své aktivní tvůrčí doby v Eszterháze. Nejznámějším pánem zámku byl kníže Miklós Esterházy alias „Nádherný”, který v XVIII. století naplňoval překrásný barokní zámek nazývaný také „maďarské Versailles” bohatým hudebním životem. Dirigent jeho dvorního orchestru a jeho domácí hudební skladatel, mistr vídeňské klasické hudby Haydn složil pro knížete téměř 170 hudebních děl. Haydnovo hudební umění překročilo hranice Eszterházy a přineslo skladateli evropské jméno, čímž proslavilo i Eszterházu. Dílo skvělého hudebního skladatele připomíná každoročně pořádaný Haydnův festival ve Fertődu. Zámek je přístupný veřejnosti i dnes, překrásný komplex budov zůstal kromě barokního divadla dochován v původním stavu. Část expozic zdejšího muzea připomíná slavné časy této budovy, dobu Miklóse Esterházy „Nádherného”
(1762-1790), bohatě zdobené a zařízené sály jsou ukázkou někdejší nádhery knížecího dvora.
Další ojedinělou atrakci této krajiny najdete v obci Fertőrákos nacházející se v blízkosti Neziderského jezera (Fertő-tó), cca 10 km severovýchodně od města Sopron. Je jedním z nejvíce historicky zajímavých míst, bohatým na památky a přírodní zajímavosti.
Místo je známé díky kamenolomu v severní části obce, z něhož je nádherná vyhlídka na okolí. V jeskyních kamenolomu byly vytvořeny sály, využívané pro koncerty vážné hudby a divadelní představení. Po celá desetiletí bylo unikátní Skalní divadlo dějištěm výjimečných kulturních akcí. V roce 2013 byla zahájena rekonstrukce divadelního prostoru s cílem zvýšit kapacitu divadelní scény, provést modernizaci osvětlení a ozvučení a přizpůsobit toto jedinečné místo požadavkům doby. Od června 2015 je divadlo v kamenolomu opět v provozu a svým návštěvníkům nabízí nezapomenutelné zážitky.