Staré Město nám.
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Staré Město pod Sněžníkem se nachází jihovýchodně od Králického Sněžníku. Na náměstí vede modrá turistická značka. Náměstí je známé několika historickými domy např. barokní z 1.poloviny 18.století, klasicistní dům z 2.poloviny 18.století a empírové domy z 1. poloviny 19. století. V centru města nedaleko kostela sv. Anny z r. 1618 je 300 let stará památná lípa. V okolí Starého Města je mnoho objektů hraničního opevnění.
Fotogalerie
Staré Město leží na rozhraní několika horských masivů. Na východě a severu to jsou Rychlebské hory (Travenská vrchovina, Smrk 1125m), jižní část Staroměstska náleží k Branenské vrchovině, což je část Hanušovické vrchoviny (Jeřáb 1003m). Západní a nejvyšší část oblasti pak náleží k pohoří Králického Sněžníku (1424m). Celý západní obzor tedy vyplňuje vnitrostátní hřeben s nejvyšší horou Sušinou (1321m). Původní název obce Antiqua Goldek (Zlatý kout) je odvozen od hornické kolonizace Severní Moravy. Tuto skutečnost potvrzuje darovací listina z roku 1325 rytířem Wustehubem. Toto je i nejstarší známá listina potvrzující existenci městečka. Odhaduje se, že k založení mohlo dojít cca o 20 let dříve.
Název Staré Město se začal užívat teprve v 15. století. K hornické tradici se váže i zpráva kronikáře Friebecka, že markrabě moravský, později císař Karel IV., navštívil Staroměstsko, povýšil městečko na horní město a dal mu do znaku medvěda a horníka. K vytěžení zlatých rud došlo kolem r. 1480. Hornická tradice přetrvala až dodnes - těžba grafitu (Velké Vrbno) a dolomitického vápence. Zašlou slávu minulých věků připomíná několik historicky cenných památek. Patří mezi ně renesanční radnice z počátku 17. století s městským znakem, která spolu s kostelem sv. Anny z téže doby tvoří malebnou pohledovou dominantu města. Na náměstí zaujmou i městské kašny, vzácné sousoší P. Marie z 18. století a řada starobylých městských domů. Nedávnou minulost připomínají i desítky betonových pevnůstek, které vytvořily kolem města souvislý pás opevnění. Některé z pevnůstek dnes otevřeno (Pěchotní srub STM 33), naučná stezka „Staroměstská pevnostní stezka“.
Dominantou okolí Starého Města je Králický Sněžník (1424 m) s pramenem řeky Moravy a soškou Slůněte u bývalé Liechtensteinovy chaty.. Skýtá překrásné výhledy na Hrubý Jeseník, Orlické hory, Krkonoše a do rozlehlých rovin Kladska a Slezska. Blízký vrchol Klepý je důležitým evropským rozvodím do Severního, Baltského a Černého moře.
Návštěvu příhraničních oblastí Polska umožní i hraniční přechod na Kladské bráně. Jsou otevřeny hraniční turistické stezky na Králickém Sněžníku, Kladské bráně a na několika dalších místech v okolí, (u Paprsku). Kolem velké části hranice se dá narazit na zelenou polskou tur. značku.
Pro turistické využití Staroměstska slouží řada rekreačních zařízení a horských chat. Mezi nejstarší a nejznámější horské chaty patří Návrší (880 m n.m.) a Paprsek (1010 m n.m.). V okolí obce je řada vleků a dnes i lanovek (Paprsek u Velkého Vrbna, Stříbrnice), V létě si lze vypůjčit koně na vyjížďky do okolních hor, tenisové kurty aj.
Služby pro zákazníky: obchody všeho druhu, kino, kulturní dům, základní lékařské služby včetně lékárny, místní Doprava, několik penzionů, restaurací a vinárna, benzinová stanice a autoopravárenské služby, Horská služba, pohraniční policie.
Součástí Starého Města jsou dnes tyto části: Hajmrlov, Hynčice p. Sušinou, Chrastice, Kunčice, Nová Seninka, Velké a malé Vrbno, Stříbrnice.