Staroměstský chrám Nanebevzetí Panny Marie
V blízkosti hranice s Rakouskem se v oblasti České Kanady v nadm.výši 545 m rozkládá městys Staré Město pod Landštejnem, v němž dnes žije okolo 450 obyvatel.
První osídlení zde vzniklo ve 12.století a o 200 let později se rozrostlo na trhovou ves. V patnáctém století ji páni z Landštejna povýšili na městečko. Bohužel v něm v pozdějších časech nevznikl žádný významnější průmysl (ba i ty železniční koleje tu nikdy nikdo nepoložil), a tak začalo městečko poznenáhlu upadat. Nejvíce obyvatel mělo Staré Město před polovinou 19.století, kdy v něm bydlelo 1036 lidí. Po druhé světové válce a následném odsunu Němců zde ale z 531 obyvatel před válkou zůstala jen asi polovina. Součástí „Staráku“ je sedm odloučených místních částí – Pomezí, Landštejn, Dobrotín, Vitíněves, Veclov, Podlesí a Návary.
Dnes je největší devízou městyse krásná okolní příroda a turistům ubytování poskytne např.penzion Adria s restaurací, stojící na náměstí.
Nejpamátnějším objektem je ve Starém Městě pozdně gotický svatostánek, který vznikl přestavbou mnohem staršího kostela na přelomu 15.a 16.století. Chrám Nanebevzetí Panny Marie později prošel renesančními i barokními úpravami a ve „století páry“ byl obdařen zbrusu novou střechou.
Chrám je kupodivu trojlodní. Jeho předchůdce – raně gotický kostel byl při přestavbě podstatně rozšířen a byl k němu přistavěn presbytář, sakristie a loď obdržela klenutí v podobě trojlodní pseudobaziliky.
Kostel nechali v centru městečka poblíž rynku vystavět Krajíři z Krajku.
Z gotického období se zachovalo pětiboké presbytárium, klenby a arkády trojlodí, kružbová lomená okna, sakristie a obvodové zdivo původní chrámové lodi, která měla plochý strop. Kněžiště už má cennou klenbu z pozdějšího stavebního období – baroka. V tomto stylu zůstal v interiéru zachován téměř celý mobiliář.
Součástí chrámu je i nedaleká samostatně stojící hranolová věž zvonice s hodinami, viditelná ze širého okolí. Byla zbudována z lomového kamene a jsou v ní umístěny dvě barokní skulptury. Zobrazují sv.Donáta a sv.Jana Nepomuckého a obě vznikly v 18.století.
Podle jedné verze byla věž vystavěna v půli 16.století, kdy byla gotika poznenáhlu nahrazována novým stavebním slohem – renesancí. Jiné prameny zase uvádějí, že byla zbudována již na přelomu 12. a 13.století (tedy ještě před vlastním kostelem), krom zvonice plnila i funkci strážní věže a byla součástí opevnění.
Ať tak či onak, je tato hodnotná věžová stavba nedominantnějším prvkem celé zástavby městyse.