Šternberk - Bezručova ulice
V centru Šternberka patří ke komunikacím nejzajímavějším i nejvýraznějším. Je lemována výstavnými historickými budovami s pěknými fasádami. Dosahuje délky přibližně 200 m, přičemž se v její střední části nachází rozšířený prostor navozující představu úzkého náměstí. Možná, že právě tady se nacházela bývalá náves s předměstským tržištěm, kde byl k mání dobytek, seno, sláma, obilí a dřevo… neboť v časech nejstaršího městského osídlení měla tato ulice ještě naprosto venkovský ráz. Výstavba honosných měšťanských stavení proběhla až mnohem později.
Ulice má svůj počátek poblíž spojnice s ulicí ČSA a Olomouckou, kterou tvoří pěkně upravená plocha s lavičkami, zelení a velkými hodinami. Stojí tu také pískovcová skulptura Krista pocházející z osmnáctého století a tento barokní sloup nazývaný Ecce Homo byl prohlášen kulturní památkou. Celá ulice před nedávnem prošla (až na svůj konec u náměstí Svobody) velkorysou rekostrukcí a kromě zajímavých měšťanských stavení ji krášlí i vzrostlé listnáče.
Z domů stojí za zmínku např. ten, který se vypíná naproti budovy České spořitelny a byl roku 1818 zbudován v empírovém stylu.
Interesantní je i budova, v níž dnes sídlí MONEY BANK. Zdobí ji pěkná replika Šternberské Madony, jíž roku 1992 nechal do prosklené niky v průčelí umístit majitel objektu.
(Originál Madony – sošky z přelomu 14. a 15.století je možno spatřit ve sbírkách středověkého umění v olomouckém Arcibiskupském muzeu.)
Asi nejkrásnějším stavením je v Bezručově ulici samostatně stojící klasicistní budova. Byla vystavěna podle návrhu Ignatze Schmidta pro mýdlářského mistra Franze Bobische roku 1832. Jednopatrový dům se zaoblenými nárožími kryje vysoká mansardová střecha. Objekt má rozměrný pískovcový portál s pilastry a kládím a vstup do něj umožňují dvoukřídlá vrata. Čelní fasáda je sedmiosá, přízemí je členěno pásovou rustikou a střed patra nad portálem kanelovanými pilastry.