Šternberk - Olomoucká ulice
Jedná se zřejmě o nejdelší ulici města (přes 2 km), ale turisticky je zajímavá jen její poslední čtvrtina. Na Olomouckém předměstí totiž roku 1949 proběhla (kvůli neobyvatelnosti) demolice rozsáhlého bloku starých domů, jejichž neodklizené trosky pak dlouho „krášlily“ okolní veřejné prostory. Už v roce 1950 ale započala výstavba nové čtvrti a první vlaštovkou byl blok jednopatrových obytných stavení. Ty další pak vyrostly na nároží Olomoucké a Jívavské ulice.
Tady se dnes nachází moderní kruhový objezd. O pár stovek metrů dál nás chodník kroutící se okolo komunikace nejprve severním, pak východním a poté opět severním směrem přivede ke dvěma zajímavým památkám.
Tou první je velký krucifix v parku u kostela Nejsvětější Trojice. Kamenný kříž původně stával v Uničovské ulici, kde byl poškozen autohavárií, poté opraven a přenesen na toto místo. Kříž se vypíná ze čtyřbokého soklu s volutovými křídly, jenž je ozdoben reliéfem Nejsvětější Trojice. Vlastní kříž nese plastiku Ježíše Krista. Jedná se o cennou klasicistní práci zrobenou lidovým kameníkem.
Jen o pár desítek metrů dál narazíme na kostel Nejsvětější Trojice dominující rozcestí Olomoucké a Puškinovy ulice. Tento raně gotický špitální kostelík je zmiňován v listině olomouckého biskupa Jana ze Středy v Kroměříži již roku 1376. Dnes je jeho venkovní podoba klasicistní. Za husitů byl poničen a poté střídavě přecházel od katolíků k rukou protestantů a zase naopak. Od roku 1677 špitál spadal pod šternberský klášter a jako nevyhovující byl roku 1907 zbourán.
Jednolodní kostelík má pravoúhlý presbytář sousedící se sakristií. Vstupní předsíň se nachází na severní straně. Interiér zdobí oltářní obraz Nejsvětější Trojice z roku 1745 od Handkeho, ale vlastní oltář je téměř o sto let mladší. Kostel byl zbudován z řádkovaného lomového kamene a valbově zastřešen. Nad presbytářem se tyčí hranolový sanktusník s okny vybavenými dřevěnými žaluziemi a nad nimi jsou umístěny černé hodiny se zlatým ciferníkem. Ve chrámu se nachází jediný zvon odlitý roku 1793.
Po hradu je kostel Nejsvětější Trojice druhou nejstarší městskou památkou a do seznamu kulturních památek byl zapsán roku 1997.
Od chrámu je Olomoucká ulice až ke svému konci – pěkně upravenému plácku mezi sousední Bezručovou ulicí a ulicí ČSA - lemována starobylými a výstavnými budovami, z nichž je památkově chráněno 5 měšťanských domů, jeden dům městský a jeden činžovní.