Loading...
Město Šternberk (bez přívlastku) je celkem slušně vybaveno řadou památek. Jednak to svědčí o jeho starobylosti a na druhé straně se o to zasloužila i relativní blízkost jedné z moravských metropolí – Olomouce. Nakonec i relativní blízkost dalších menších sídel, Litovle a Uničova vedla k tomu, že se měšťané na úpatí Nízkého Jeseníku nechtěli nechat zahanbit výstavností sídel z větší roviny.
Mimo měšťanské domy, klášter nebo hradozámek tak najdeme ve Šternberku i řadu děl drobnějších, tedy soch, křížů apod.
jedním z nich je i socha sv. Jana Nepomuckého na Potoční ulici. Socha je datována do roku 1706, tedy vlastně ještě do doby kdy Jan nebyl svatý (kanonizace byla v roce 1729). No ono se to už jaksi tušilo, že svatý bude, takže už nějakou dobu se jeho kult čile rozvíjel.
Socha stojí na nižším čtvercovém soklu, široký volutovými křídly pokračuje podstavec. Po stranách je žlábkovaný, na čelní straně je zobrazeno svržení Jana Nepomuckého z mostu do Vltavy (tehdy to byl jen „pražský“ ještě ne Karlův most).
Pokračující hranolovitý podstavec je vyzdoben dedikačními a nápisy, kde dárce prosí o přímluvu. Na zadní straně je zobrazen reliéf s Apoteózou Jana Nepomuckého s klečícím donátorem. Tím byl místní hejtman Martin Max Štefek (Steffeck). Čelní stranu sloupu pod svatým zdobí erb s gryfem, patřící investorovi skulptury. O dárci svědčí latinský nápis: SACRATA–HAEC STATVA A DON MARTINOSTEFFEK CAPITANEO–DOMINII STERNBERGENSIS–HONORIS ERGO ERECTA EST.
Samotný světec je zobrazen v tradiční poloze s křížem v rukou. Za pozornost stojí pečlivě vyvedené roucho. Hlavu zdobí svatozář s 5 zlacenými hvězdami. Autorství díla je připisováno do okruhu olomouckého sochaře Františka Zürna.
Socha byla restaurována v roce 2014 místním sochařem MgA. Martinem Parobkem, oprava přišla na 105 000,- Kč.