Loading...
Tuto stálou divadelní scénu město získalo přestavbou bývalého Saxingerova kina v roce 1955.
Budova kina Saxinger v současné Masarykově ulici stála již od roku 1922. Byl to podlouhlý patrový objekt na půdorysu obdélníku a jeho delší část lemovala kus dnešní Kollárovy ulice. Budova byla posazena na úzký kamenný podstavec a ozdobena byla lizénami a v patře slepými kruhovými okny. Ukončena byla profilovanou římsou a atikou nad středními lizénami, pod nimiž se v přízemí nacházely dva vchody. Na vedlejších stranách byla sedlová střecha uzavřena trojúhelníkovými štíty. Sál byl podlouhlý a v zadní části hlediště disponoval galerií na půdorysu lyry.
Nový kulturní stánek odstartoval svou činnost v květnu 1955 slavnostním uvedením Smetanovy Prodané nevěsty. Ještě do konce roku se odehrálo dalších 16 představení, v nichž se svými soubory hostovali herci ze Šumperského a Olomouckého divadla. O dva roky později se uskutečnilo 66 představení a v nich učinkovali i členové místního dramatického kroužku vzniklého při okresním Domě osvěty. Sál měl kapacitu 574 míst a později byl využíván i k dalším kulturním a společenským akcím (koncerty, akademie, estrády a jiné) a od sedmdesátých let se v něm promítaly také filmy.
Od založení divadla se v něm ale nikdy žádná modernizující či jakákoliv jiná rekonstrukce nekonala. A tak není divu že budova začala chátrat a její vybavení (např. ústřední topení na tuhá paliva) zastaralo. Roku 2008 proto bylo divadlo z technických důvodů zavřeno.
O dva roky později jej radnice (za velkého pobouření občanů) prodala za téměř tři milióny korun soukromému podnikateli, který chtěl divadlo přestavět na relaxační centrum s bowlingem. Tento projekt ale u místních pohořel, stejně jako „náhradní plán“ změnit jej na malý obchodní dům... a proto po několika letech ještě víc zchátralý objekt nabídl radnici ke zpětnému odkupu.
Jenže s tím zástupci města nesouhlasili. Objekt zůstal nevyužitý a počínaje rokem 2015 je nabízen k prodeji v aukci.