Stohánek-romantický střípek Podralska
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Oblast Podralska jsem si zamiloval. Dalo by se říkat i "druhý" Český ráj.Je tu fakt nádherně.Nedaleko Hamru se zdvihá v této Podralské oblasti skalní vrch STOHÁNEK,kde dříve stával také hrad.Krom unikátního výstupu tesanými schody ve skalní štěrbině, nás zaujmou okolní skalní útvary a především překrásné rozhledy,v neposlední řadě ten nejromantičtější na vrchol nedalekého Jetštědu!!!Od roku 1996 jsou skála a smíšený les kolem, součástí vyhlášené přírodní památky o rozloze 0,26 ha.
O historii hradu se nám nějaké zprávy dochovaly-Asi kolem roku 1430 zde Vartenberkové, vlastnící okolní kraj, postavili dřevěný hrad uprostřed lesů. Poblíž směrem k Mimoni vybudovali již zaniklou vesničku Svébořice. Už dva roky po vybudování hrádku jej i s okolím koupil Zdeněk z Valdštejna, ale protože své zájmy přesunul k hradu Děvín o několik km severněji, ten nijak dobře nechráněný byl roku 1444 lužickými vojsky zbořen. Časem zmizely zbytky dřevěných staveb úplně a v listinách panství z 16. století zmiňován nebyl.
Později zde přebývali poustevníci, kteří si vysekali své světničky. Poustevna z konce 18. století je známá svým popisem z povídky Karolíny Světlé Poslední poustevnice. Skálu označila jako Strouhánek, přepisem z německého Strohanke. V povídce líčila, jak pomocník jednoho poloslepého poustevníka byla přestrojená žena, která sem utekla ve strachu s kupce, kterému sloužívala. Pak ji nahradila jiná pomocnice a poustevník Jetoným pro nemravný život musel roku 1773 odejít a poustevna osiřela. Zařízení a ani jakékoliv památky na jejich pobyt se zde nezachovaly.
Pokud se ze Stohánku podíváme přes údolí se silnicí uvidíme dlouhou skalnatou stěnu zv.Dlouhý Kámen ,je to "průřez "skalní plošinou se skalním městem Ostrovských vrchů.
Pod Stohánkem je odpočivadlo a Sochorův pomník.Prochází tudy naučný Hamerský okruh.