TURISTIKU PODPORUJÍ
61 585 turistů a cestovatelů
112 597 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 009,- odměny za články
 
  Tipy a novinky Chaty a chalupyChaty a chalupy  Mapa Hradec Králové
Hradec Králové leží na soutoku Labe a Orlice. Patří mezi věnná města a je centrem duchovního života, kultury a vzdělanosti východních Čech. Díky výjimečným stavbám a ojedinělému architektonickému konceptu je město nazýváno „salon republiky“. 
TIP:
 Trasy Hradecko a okolí (60)
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Střezetice

Turistické cíle Vesnice

Střezetice čp. 1
Střezetice čp. 1  •  Fotografie (7)  • Foto: Boris-Jelínek
Socha sv. Václava (Střezetice)

Své jméno měla ves obdržet podle svého bájného zakladatele Střezaty, o čemž hovoří prof. Antonín Profous ve svém díle "Místní jména v Čechách. Jejich vznik, původní význam a změny. IV. díl. S-Ž":

"Střezetice (lid. i Střesetice v plur.), ves 6 km sv. od Nechanic: 1351 monio Grecensi s. Georgii donat curiam sive allodium dc. Strzyezeticz, Sedl. z A. u sv. Jiljí; 1389 in villa Strziezietyczich (var. Strziezieticzich) J. decessit, proclam. in Grecz, (bona) in Strziezieticz, AČ. 31/13 č. 47; 1392 Krziz cliens de Strzezeticz nunc manens in Chrudim, LEr. XII, 83; 1454 in Chotieliczych mun. .. in Trzezeticzych .. in Trzesowiczych, DD. 16/11; 1540 v Střežeticích, RT. I, 364; 1575 Melch. Borzkem z Dohalicz na Stržezieticzych .. prodali ves Trzesowicze celou, ves Stržezieticze .. rybník u vsi Strzezieticz, DZ. 62 M 9; 1575 na Střežeticích, SnČ. IV, 182; 1590 Strzezeticz, t. VII, 561; 1600 Šťastný Panský z Třezetic, t. X, 69; 1603 Jindř. Tamchyna z Doubravice a na Střezeticích, VUSp. 1898, I, 23; 1790 Gut Libcžan: Tržesezicz, Schal. XV, 37; 1836 Třesetice, Střezetice 1 1/2 St. n. von Liebtschan, Som. IV, 39.

Jm. Střezetice < stč. Střezětici = ves lidí Střezatových. Stč. os. jm. Střězʼata (< psl. Strêzęta), Střěźata byl lichotný tvar k některému os. jm. s prvním členem Střezi-, na př. Střezi-voj, Střezi-mír a j. Ve spisovné češtině se -ź- změnilo v -z-, na př. kozьja brada > kozie, nč. kozí brada, zębsti > nč. zábsti, 3. sg. zebe, 3. pl. zebou, dial. zabou, slv. ziabsť (Geb. HM. I, 112 a 493).

Psaní s -ž- v edicích ze 16. stol. za psané -zi- je ohlasem onoho ź a psaní s -s- (Střesetice i Třesetice) bylo způsobeno německými písaři."

Tato lokalita byla osídlena již v době kamenné, ale zdejší populace vzrostla v době měděné a železné, což lze vidět např. z nálezu měděné sekerky v roce 1999. Kdy byla skutečně založena zdejší osada, tak to není jasné. Nejstarší zmínka o Střezeticích pochází z roku 1351, kdy Karel IV. potvrdil darování zdejšího dvora Perchtou, dcerou Sezemy z Kostomlat, královéhradeckému klášteru dominikánek u sv. Jiří. 16. srpna 1399 oznámil Václav IV., že své právo ke zboží ve Střezeticích, které na něho spadlo po smrti Jana řečeného Verdek, daroval svému dvořanu Alšovi z Býchor k vyšehradskému manství. V roce 1437 náležela ves Diviši Bořkovi z Miletínka, kterému ji zapsal císař Zikmund Lucemburský jako bývalý majetek opatovického kláštera. Roku 1465 byl vlastníkem vsi Burian z Lípy, po něm Burian Salava z Lípy a v letech 1478-1496 Matěj Salava z Lípy. Po něm přišel Hašek Zvířetický z Vartenberka, který Střezetice spravoval z Petrovic. Kolem roku 1516, po úmrtí rytíře Mikuláše Pecingara z Bydžína, získala ves jeho vdova Markéta Kokořínská z Klinštejna, která připojila Střezetice k Nechanicím. Po ní zdědil ves její syn Ctibor Smil Pecingar z Bydžína, jenž sídlil na Kunčicích. V roce 1575 získal Střezetice Melchysedech Bořek Dohalský, za něhož vznikla zdejší tvrz. Po jeho smrti roku 1596 zdědil Střezetice jeho syn Jan Jetřich, v roce 1597 byly v majetku jeho bratra Václava a ten je téhož roku prodal Jindřichu Tamchynovi z Doubravice, po němž následoval Kryštof Tamchyna, který pro účast ve stavovském povstání byl odsouzen ke ztrátě 1/3 svého majetku, v níž se nacházely rovněž Střezetice. V roce 1629 byly Střezetice prodány Václavu Vratislavovi z Mitrovic. Ten je roku 1636 prodal Saloméně z Bubna. V roce 1642 je zakoupil Zikmund Štos z Kounic, za jehož držení vyhořela roku 1664 zdejší tvrz, která tak zanikla. Po smrti Zikmunda Štose v roce 1669 se jeho dcera provdala za Jindřicha Jana Straku z Nedabylic, čímž se roku 1674 staly součástí libčanského panství, v jehož rámci zůstaly až do zániku poddanství a prozatímního zřízení obecního. V letech 1771-1772 došlo k očíslování zdejších nemovitostí. V letech 1783-1798 byl rozdělen zdejší panský dvůr mezi poddané (v roce 1783 byly pozemky pronajaty na 9 let a robotní povinnosti změněny na peněžní platby, roku 1787 byl tento dočasný pacht změněn na dědičný).

V roce 1849 se Střezetice staly samostatnou politickou obcí. Prvním zvoleným obecním starostou se o rok později stal František Dittrich z čp. 33. Roku 1861 zakoupila obec dřevěnou voznici na vodu k protipožárním účelům. O 2 roky později vyhořela čp. 1 a 28. Nové zděné chalupy byly vystavěny ještě v témže roce. Roku 1866 vyhořelo stavení čp. 22 s kovárnou Václava Ondráčka. 3. července 1866 se nacházely Střezetice v centru bojů prusko-rakouské války a do povědomí se dostaly největší jezdeckou bitvou pruské a rakouské jízdy, které se zúčastnilo přes 10 000 jezdců. V roce 1873 vyhořela čp. 21 a 9. Roku 1875 dopadlo stejně čp. 38. O rok později zdejší rodák Václav Všetečka, bývalý nájemce harrachovského dvora v Boharyni, založil nadaci ve prospěch ošacení chudých střezetických dětí, a to v částce 1 000 zl. 25. července 1880 vyhořel chalupník Jan Jirka. V letech 1881-1882 byla postavena obchodní dráha z Hradce Králové do Jičína. 13. října 1886 vyhořel chalupník Jan Novotný. V roce 1886 koupil libčanský zámek se vším jeho majetkem hrabě Harrach, čímž se střezetická Dubina a myslivna čp. 3 dostaly k sádovskému panství. Roku 1887 vyhořela chalupa Josefa Ditricha čp. 33 a ve Dlouhých Dvorech byla zřízena železniční zastávka, na níž přispěly Střezetice 5 zl. V letech 1891-1894 byla postavena silnice Třesovice-Střezetice-Všestary, kterou v roce 1895 převzal do své správy okresní výbor. 3. ledna 1896 byl založen SDH. V říjnu téhož roku vyhořela čp. 16, 14, 43, 17 a 18. 11. června 1898 napadl sníh na kvetoucí žito. 4. ledna 1900 byla založena Čtenářsko-hospodářská beseda. V roce 1905 byl postaven obecní domek, v němž byla zřízena hasičská zbrojnice a jedna obývací místnost pro chudé. Roku 1907 byl zřízen nový hřbitov na Probluzi. V letech 1909-1911 proběhla stavba silnice Probluz-Dlouhé Dvory. V roce 1909 se rozešel kvůli sporům s obcí SDH. Roku 1910 byla postavena obecní váha. Za 1. světové války nastoupilo do armády 48 mužů, z nichž 3 padli na frontě, 2 zemřeli válečnými útrapami a 1 zemřel po návratu z legií.

18. února 1919 se konala znovuustavující schůze Čtenářsko-hospodářské besedy, čímž její činnost skončila. 2. ledna 1920 byl založen SDO „Masaryk“. V témže roce vznikly ještě Místní domovina domkářů a malorolníků, místní skupina Republikánského dorostu a komitét pro postavení pomníku padlým ve světové válce. O 3 roky později byla vybudována nádražní budova v Dlouhých Dvorech, na kterou Střezetice přispěly 500 Kč. Roku 1924 došlo k přídělu pozemků od státního dvora v Dlouhých Dvorech a od mokrovouského dvora harrachovského sádovského statku. 10. května 1924 byl znovu ustaven SDH. V roce 1926 bylo katastrem obce stavěno elektrické vedení. Rovněž zdejší meliorační družstvo započalo práce na odvodňování pozemků (k zadání stavby došlo již roku 1924). V prosinci 1928 shořel domek s hasičskou zbrojnicí. O rok později bylo ustaveno Družstvo pro rozvoj elektrické energie a postavena nová hasičská zbrojnice se zvoničkou. Roku 1930 byla postavena trafostanice a došlo k elektrifikaci obce. V srpnu 1933 vyhořela stavení Josefa Hofmana čp. 31 a Marie Tlapové čp. 13. V roce 1935 byla zřízena civilní protiletecká ochrana. O rok později byl přemístěn pomník z války 1866 z místa mezi čp. 12 a 16 do parčíku u sv. Václava. Roku 1937 byla zřízena telefonní hovorna. Za německé okupace nesla obec pojmenování Stresetitz. Tehdy nakomandovaly úřady 2 mladé lidi na nucenou práci do Německa, 1 občan byl vězněn v Terezíně a 1 Němci zastřelili pro žhářství. V roce 1940 byl odstraněn z pomníku padlým reliéf T. G. Masaryka. Tehdy měla ves 59 domů a 263 obyvatel. Roku 1941 byla ustavena místní organizace Národního souručenství. 24. ledna 1942 vypukl požár u Bohumila Hampla čp. 12, 10. července téhož roku hořelo stavení Josefa Stránského čp. 41 a o 2 dny později dům Anny Čížkové ze Želkovic čp. 40. Oba poslední požáry úmyslně založil čeledín František Trčka, aby zbavil obec starých stavení a zajistil práci SDH, jehož byl členem. 20. dubna 1942 byl zrekvírován 28,5 kg vážící obecní zvonek. Téhož roku byla zrušena místní Domovina domkářů a malorolníků. 3. května 1943 byl popraven František Trčka. V témže roce bylo ustaveno Kuratorium pro výchovu mládeže. 9. května 1945 došlo k nehodě s troubou od pancéřové pěsti. Při manipulaci došlo k výbuchu, při němž přišel o oko Josef Novotný čp. 25 a popáleniny na nohách měl Miroslav Munzar z čp. 9. 29. září 1947 vyhořel dům Františka Matouška čp. 51. V roce 1949 ukončil činnost SDO „Havlíček“. Roku 1952 byly pokáceny lípy na návsi, jež byly vysázeny v roce 1919. 23. srpna 1952 bylo založeno JZD. O rok později byl vybudován družstevní kravín. Roku 1956 vznikla při MNV Osvětová beseda, jež o rok později zřídila hudební kroužek. 24. srpna 1958 byl dán do provozu veřejný rozhlas. V roce 1959 byly vyasfaltovány silnice Třesovice-Všestary a Střezetice-Dlouhé Dvory. V letech 1960-1961 byla zřízena vodní nádrž. Roku 1962 bylo uzavřeno místní kino a byly zahájeny další meliorace (meliorační družstvo Polabí). O 3 roky později byla založena TJ JZD Střezetice, jejíž činností bylo jen ustavení jejího výboru. 14. října 1966 narazil motocykl se 2 muži do stojícího nákladního vlaku na přejezdu u zastávky Dlouhé Dvory. Oba - Vladimír Sodomka s Jiřím Janákem z Chlumu – zahynuli. V roce 1971 bylo zřízeno nové veřejné osvětlení a nový rozvod veřejného rozhlasu. K 1. lednu 1973 došlo k likvidaci JZD, jež vstoupilo do Státního statku Svobodné dvory, hospodářství Dlouhé Dvory. Roku 1974 byl proveden nový asfaltový povrch skrz obec. V roce 1975 byl katastrem obce budován vysokotlaký dálkový plynovod. 1. ledna 1976 došlo ke sloučení Střezetic se Dlouhými Dvory. Roku 1977 byl při MNV ustaven Sbor pro občanské záležitosti a dokončena adaptace klubovny ZO SSM. O 2 roky později vznikla místní zahrádkářská organizace. 31. ledna 1982 se rozvodnil Radíkovický potok, který zaplavil část obce. 9. ledna 1983 došlo ke zrušení Osvětové besedy. V letech 1983-1985 byla vybudována nová prodejna smíšeného zboží. V lednu 1986 došlo k opětovné povodni na Radíkovském potoce. 24. července 1988 zasáhla obec velká vichřice. V letech 1990- 1991 došlo ke stavbě trafostanice a rekonstrukci elektrického vedení. V roce 1991 byla zrekonstruována stará hasičská zbrojnice se zvoničkou. O 5 let později došlo k plynofikaci obce. 11. ledna 1997 zanikla místní zahrádkářská organizace. V roce 2018 došlo k rekonstrukci staré hasičské zbrojnice se zvoničkou.

Ze zdejších pamětihodností jmenujme: kamenný kříž, postavený roku 1877 nákladem manželů Andresových z čp. 26; sochu sv. Václava z roku 1879, kterou nechal zbudovat před čp. 12 Václav Všetečka; kamenný kříž před čp. 3 z roku 1879; pomník padlým v 1. světové válce od kameníka J. Mertlíka, který byl slavnostně odhalen 12. června 1921; pomník obětem prusko-rakouské války v lese Dubina, jenž byl slavnostně odhalen 29. října 1994; monumentální bronzové sousoší vojáka a koně od akademického sochaře Petra Nováka z Jaroměře, které bylo slavnostně odhaleno 1. července 2016. Mezi místní rodáky náležejí: staroholický učitel František Jaroš (* 2. srpna 1808 Střezetice - 12. března 1864 Staré Holice), bysterský učitel Josef Dittrich (* 1826 Střezetice), poručík Josef Havlas (* 1878 Střezetice) z pěšího pluku č. 40, účetní rotmistr Josef Matoušek (* 30. ledna 1886 Střezetice) z pěšího pluku č. 44 a poručík Václav Dolanský (* 15. července 1891 Lochenice, narodil se u Jana a Anny Panenkových, rodičů jeho matky v čp. 103) z téhož pluku. Sedlák Josef Andres byl dlouholetým jednatelem Čtenářsko-hospodářské besedy, pokladníkem SDH a družstva pro zpracování zemědělských plodin, jednatelem spolku absolventů hospodářské školy v Kuklenách a členem dozorčí rady obilního skladiště v Hradci Králové. Sedlák Josef Havlas z čp. 27 zase býval 2. místopředsedou Lesního družstva v Nechanicích a Josef Čepek byl v letech 1935-1940 členem dozorčí rady Rolnického družstva skladištního a výrobního v Hradci Králové.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.258, 15.718)
Poslední aktualizace: 4.6.2024
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Střezetice

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
0,7km od místa

Příspěvky z okolí Střezetice

Střezetice, sousoší jezdecké bitvy.
Střezetice, sousoší jezdecké bitvy.
Pomník
Dne 3. července 1866 došlo u obce Střezetice k jezdecké bitvě mezi pruskou a rakouskou jízdou. Rakouská jízda se ve snaze uchránit ustupující pěchotu dostala do střetu s nepřítelem.…
0.2km
více »
Střezetice
Střezetice
Vesnice
Obec Střezetice se nachází cca 10 km severozápadně od Hradce Králové. První historický zápis o obci je z roku 1351. V roce 1866 byla obec postižena bitvou prusko-rakouské války, která se dne 3. července obcí prohn…
0.2km
více »
turistické rozcestí Střezetice
turistické rozcestí Střezetice
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází v prostoru křižovatky v Střezeticích, ukazuje turistům cestu po žluté značce ve směru Probluz - Rozběřice (odb. na Chlum), Neděliště, Lochenice. V tomto případě se však nejedná o klasický rozcestník, ale o informační tabulku KČT s informací ve vztahu k bitvě r. 1866. V mapách je však místo značeno jako rozcestí.
0.2km
více »
Pomník jezdecké srážky u Střezetic
Pomník jezdecké srážky u Střezetic
Pomník
Málokdo si umí představit, jaký masakr se odehrál 3. července 1866 u Střezetic na Královéhradecku. Ustupující rakouské pěchotě, ohrožené útokem pruského jezdectva, vyrazily na pomoc rakouské jízdní pluky. Mezi Stř…
0.4km
více »
Pomník koní u Střezetic
Pomník koní u Střezetic
Pomník
To, že v bitvě prusko-rakouské války dne 3.7.1866 bylo neskutečně lidských obětí je všeobecně známo. Ale součástí bitvy byla i jízda, tedy koně. I tato ušlechtilá zvířata si tedy vytrpěla své…… Z podnětu Komitétu …
0.4km
více »
Střezetice - Lochenice - Hradec Králové
Střezetice - Lochenice - Hradec Králové
Trasa
Část této trasy v úseku Střezetice - Lochenice už tu částečně uvedená je. V úseku do Rozběřic je však trasa vedená nově (viz mapka  v galerii fotografií), proto jej v rámci tohoto výletní…
0.5km
více »
Dlouhé Dvory (Střezetice)
Dlouhé Dvory (Střezetice)
Místní část
Tato lokalita, o níž se ve známém dobovém pořekadle hovořilo, že se zde má kupovat zelí a cihly, byla osídlena již v době kamenné, což dokazuje nález broušených nástrojů a přeslenu z období kultury s vypichovanou …
0.9km
více »
Dlouhé Dvory - pomníky bitvy r. 1866
Dlouhé Dvory - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
Jihovýchodně od obce Dlouhé Dvory se nalézá soubor 4. pomníků bitvy r. 1866. Přístup k pomníkům je po polní cestě od informační tabule Naučné stezky. Text na jednom z pomníků hovoří za vše: v smrti smířených zde odpočívá 30 rakouských a pruských vojínů v boji dne 3. července 1866 padlých ...... 
1km
více »
Biocentrum "Na Černé"
Biocentrum "Na Černé"
Přírodní park
Lokalita "Na Černé" se nachází severně od osady Bor, jež je dnes rozdělena na 2 díly, z nichž první náleží k Dolnímu Přímu a druhý k Všestarům. Stejně tak i ona je podělena mezi obě obce, přičemž tento název, jenž…
1.6km
více »
Probluz - kostel Všech svatých
Probluz - kostel Všech svatých
Kostel
První zmínka o obci Probluz, která se nachází cca 10 km severně od Hradce Králové, je z roku 1347. Dominantou obce je, z daleka viditelný, barokní Kostel Všech svatých postavený v letech 1690-91. Během bitvy Prusk…
1.6km
více »
Probluz - pomníky bitvy r. 1866
Probluz - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
Dokladem Prudkých bojů v bitvě Prusko-rakouské války 3. 7. 1866, které se odehrály v těsné blízkosti Probluze je soubor pomníků, který se nachází v okolí kostela Všech Svatých. Např. pomník věnovaný Sasům zemřelým v polních lazaretech, pomník 8. kyrysnického pluku, pomník rakouského 20. praporu polních myslivců a mnoho dalších....
1.6km
více »
Rozběřice - Hejcmanka - pomníky bitvy r. 1866
Rozběřice - Hejcmanka - pomníky bitvy r. 1866
Pomník
Rozběřice - soubor pomníků se nachází při pravé straně silnice č. 35 v lokalitě zvané Hejcmanka ve směru od Hradce Králové na Jičín. Nejvýraznějším pomníkem je vysoký pískovcový kvádrový pomník na vrcholu zdobený plastikou kyrysu a přilby, jedná se o pomník rakouského 38. pěšího pluku. Na pomníku jsou uvedeny ztráty pluku v bitvách u Kuřích Vod, Mnichova Hradiště, Jičína a…
1.9km
více »
Žižkův stůl
Žižkův stůl
Vyhlídka
Žižkův stůl - místo dalekých kruhových rozhledů, které se nachází severně, cca 7 km, od centra Hradce Králové. Od Žižkova stolu se nabízí přímý výhled nejen na bojiště na Chlumu, ale i na Krkonoše, Orlické hory a k jihu směrem k Železným horám. Dle pověsti zde v roce 1423 se svým vojskem tábořil a poobědval Jan Žižka z Trocnova. Tuto událost zde připomíná pomník, který byl…
2.2km
více »
Bojiště na Chlumu - Ossarium
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Bojiště na Chlumu - Ossarium
Památník
Pseudogotické ossarium najdeme na vrcholové ploše Chlumu západně od muzea. Současné ossarium, postavené z hořického pískovce, pochází z roku 1936. Původní ossarium, které bylo zhotovené z litavského vápence, bylo pro špatný stav rozebráno. Do sarkofágu Ossaria jsou každý rok, na den výročí bitvy, ukládány kosterní pozůstatky vojáků nalezené během roku v prostoru bojiště. Před…
2.2km
více »
Bojiště na Chlumu - Mauzoleum
Bojiště na Chlumu - Mauzoleum
Pomník
Mauzoleum s kaplí věnované památce padlých rakouských a saských bojovníků najdeme na severozápadním svahu Chlumu nad obcí Lípa u Gabrielina dvora. Mauzoleum bylo postaveno nákladem barona Jana Arnošta Liebiga a z výtěžku básně „O dušičkách 1866", vysvěceno bylo rok po bitvě, 3.7.1866. Nedaleko mauzolea stojí kamenná Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1720.
2.2km
více »
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Rozhledna, muzeum - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Cílem naší cesty je areál bitvy r. 1866 u obce Chlum, který se nachází cca 7-8 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděsivější boje se však …
2.2km
více »
Bojiště na Chlumu - Pruský hřbitov
Bojiště na Chlumu - Pruský hřbitov
Hřbitov
Pruský hřbitov najdeme na vrcholové pláni Chlumu mezi kostelem, novým hřbitovem a Ossariem. V čele stojí pomník 1. gardové pěší divize, ale najdeme zde i hrobku pruského generalleutnanta Hillera z Gaertringen, vel…
2.4km
více »
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Areál Bojiště bitvy r.1866 na Chlumu
Muzeum
Areál bojiště bitvy u Hradce Králové (u Sadové) ze dne 3.7.1866 se nachází u obce Chlum cca 9 km severně od Hradce Králové. Prostor bojiště není však jen obec Chlum, ale oblast mezi Nechanicemi a Hořiněvsí, nejděs…
2.5km
více »
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Bojiště na Chlumu - rozhledna na Chlumu
Rozhledna
Ke konci 19. století, kdy na bojišti vzniklo větší množství pomníků nechal dobřenický statkář Karel Weinrich roku 1894 postavit na Chlumské pláni domek pro strážce pomníků, který dodnes stojí mezi budovou muzea a rozhlednou. V roce 1899 byla Ústředním spolkem financována stavba vyhlídkové věže vysoké 25 metrů. Věž byla slavnostně vysvěcena společně s ossariem dne 2. listopadu…
2.5km
více »
Rozhledna Chlum u Hradce Králové
Rozhledna Chlum u Hradce Králové
Tipy na výlet
V roce 1866 došlo na území na severozápad od Hradce Králové k jedné z největších bitev 19. století. V okolí obce Chlum se proto nachází velké množství větších a menších památníků. Roku 1997 bylo celé území vyhláše…
2.5km
více »
bojiště na Chlumu - les Svíb
bojiště na Chlumu - les Svíb
Trasa
Ten kdo navštíví bojiště na Chlumu by měl využít možnosti a zavítat do nedalekého lesu Svíb. Nejedná se les „obyčejný“, ale místo jedněch z nejprudších bojů mezi Prusy a Rakušany, v lese a okolí posledním spánkem odpočívá téměř 5 000 účastníků bitvy…. V lese se nachází několik impozantních pomníků věnovaných obětem, ty největší lemují tzv. Alej mrtvých, kříže označující šachty…
2.5km
více »
Bojiště na Chlumu - Muzeum války 1866 na Chlumu
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Bojiště na Chlumu - Muzeum války 1866 na Chlumu
Muzeum
Nepřehlédnutelná budova válečného muzea se nachází na samém vrcholu areálu bojiště na Chlumu. Ke stavbě muzea dal popud u příležitosti 70 výročí bitvy, člen Komitétu pro udržování památek roku 1866, pan Josef Volf…
2.5km
více »
Bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Bojiště na Chlumu - Úvoz mrtvých
Památník
Úvoz mrtvých - místo, kde se střetla Rakouská Severní armáda a Saský sbor se třemi pruskými armádami. Zde během dvacetiminutového útoku a následném ústupu, ztratil První rakouský sbor 279 důstojníků v čele s generálem Poschacherem, deset tisíc mužů a 23 děl, polovinu svého stavu na mrtvých, raněných a zajatých. Místo, které pokrývala těla mrtvých rakouských vojáků, krev zde…
2.5km
více »
Všestary - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Všestary - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Vlakem se vydáme do obce Všestary nedaleko Hradce Králové. Všestarské nádraží je zřejmě nejvýhodněji položené pro ty, kdo chtějí na bojiště na Chlumu putovat pěšky, nachází se na trati Hradec Králové - Hořice - Jičín - Turnov. Jdeme po stopách bojů, ve kterých proti sobě, počátkem července roku 1866, stáli Prusové s Rakušany. Od Všestarského nádraží se vydáme po červeně…
2.6km
více »
Chlum - kostel Proměnění Páně
Chlum - kostel Proměnění Páně
Kostel
Chlum - obec připomínaná roku 1352. Původní gotický kostel je datován rokem 1384. V 16. století byl kostel upraven a přestavěn. Kolem roku 1775 byla přistavěna loď s věží. Na hlavním oltáři je dochována renesanční…
2.6km
více »
Sadová  - Dohalice - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Sadová - Dohalice - areál bojiště bitvy r. 1866 na Chlumu
Tipy na výlet
Vyrážíme vlakem do obce Sadová, která leží nedaleko centra bojů bitvy r. 1866 mezi Prusy a Rakušany.   Nádraží v Sadové se nachází na trati Hradec Králové - Hořice - Jičín - Turnov. Přítomnost bojů u Sadové doklád…
2.7km
více »
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Bojiště na Chlumu - Baterie mrtvých
Pomník
Baterie mrtvých.  Pomník rakouské jízdní dělostřelecké baterie č. 7. - Mrtvé baterie najdeme na vrcholu Chlumu nedaleko muzea. Pomník Mrtvé baterii Augusta van der Groebena dal zbudovat Komitét pro udržování po…
2.7km
více »
Archeopark pravěku Všestary - centrum experimentální archeologie
Archeopark pravěku Všestary - centrum experimentální archeologie
Muzeum
O dávném osídlení v okolí Všestar svědčí nálezy popelnicové pohřebiště slezského rázu z mladší doby bronzové. Osada sídlila u potoku Melounka při staré obchodní cestě ve směru Hradec Králové - Jičín. Na dávné osíd…
2.9km
více »
Hrádek u Nechanic
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hrádek u Nechanic
Zámek
Zámek Hrádek u Nechanic je kromě zámku Hluboká nad Vltavou nejvýznamnější českou stavbou romantické architektury postavenou po vzoru anglické gotiky. Zámek se nachází na Lubenském vrchu, 10 kilometrů západně od Hr…
5.5km
více »