Súľov (Súľov–Hradná) – kostel Archanděla Michaela (kostol sv. Michala)
Západoslovenskou obec Súľov – Hradná obývá přibližně tisícovka duší a pro jejich klid je jim umožněno pravidelně navštěvovat hned dva zajímavé svatostánky. Tím prvním a nápadnějším je katolický farní kostel zasvěcený sv. Archandělovi Michaelovi. Původně se však jednalo o kostel evangelický, postavený již v roce 1616, čímž se zařadil mezi vůbec nejstarší protestantské kostely na celém Slovensku. Kostel tehdy nechal postavit – pochopitelně jako bezvěžový – člen královského soudu Teodóz Sirmiensis. Zřejmě již po roce však kostel rozšířil o věž pro trojici zvonů Teodózův syn Ondrej. V té době byl ovšem ještě kostel zasvěcen Nejsvětějšímu jménu Ježíšovu. V období protireformace bol kostel evangelíkům opakovaně odebrán, ale definitivně jim byl zabaven teprve roku 1711. Tehdy jej získala římskokatolická církev, která jej vlastní dodnes.
Následně prošel kostel několika stavebními přestavbami, z nichž ta nejvýznamnější zde proběhla v letech 1780 až 1792 (na ni prý přispěla dokonce i sama císařovna Marie Terezie). Oltáře jsou barokní; hlavní oltář s obrazem patrona kostela sv. Archanděla Michaela přitom pochází z roku 1778, boční oltář Panny Marie z neupřesněného úseku II. poloviny 18. století. Např. klasicistní kazatelna ale vznikla až v roce 1821. Varhany vyrobily roku 1902 v Novém Jičíně, ale sem byly instalovány teprve v roce 1952, kdy byly do kostela sv. Michaela přemístěny ze starého kostela v Terchové. Další stavební úpravy si vyžádal požár způsobený bleskem v roce 1921. Tehdy byla vážně poškozena dřevěná kopule věže i dřevěná část oltáře Panny Marie. Následně vzniklo nové jehlanové zakončení věže. Podle některých informačních pramenů se však kostel stal v I. polovině minulého století ruinou a musel být víceméně postaven znovu.
Součástí farního kostela Archanděla Michaela je rovněž podzemní rodinná krypta rodu Sirmiensis a Akaj.
Do kostela se dá většinou nahlédnout pouze přes mříž bočního vchodu nebo je uzavřen zcela. Přístupný je tak pouze v době konání bohoslužeb, které zde (snad) probíhají v pondělí, středu a pátek v 16.45 hod., v úterý a sobotu v 7.00 hod. a v neděli v 7:45 hod.