Loading...
Turistické cíle • Skalní útvar
Jeden z nejvýraznějších a nejznámějších skalních útvarů celé lokality Súľovských skal se nazývá Gotická brána. Jedná se nejen o snad nejpopulárnější symbol tohoto slepencového skalního města, ale také o přírodní útvar, který potěší nejen nejrůznější geology a skálomilce, ale také příznivce lomených oblouků gotických hradů a katedrál. Méně potěšitelný je fakt, že už se dnes jedná o místo nedostupné až zapovězené. Původně tudy totiž procházela turistická stezka, ale v současnosti už můžeme Gotickou bránu obdivovat pouze z poměrně vzdálené vyhlídky, kterou navíc mnozí turisté míjí bez povšimnutí. Súľovské skály jsou už ale národní přírodní rezervací (i součástí CHKO Strážovské vrchy) a tam se pobíhání mimo značené trasy nemusí vyplatit. Na Slovensku bychom navíc museli vytáhnout „tvrdou valutu“ a platy našich někdejších pobratimů už prý jsou také o něco vyšší než ty naše …
V každém případě je Gotická brána vůbec největší skalní bránou Súľovských skal a nic na tom nemění ani fakt, že nedaleká Obrovská brána působí opticky dojmem tak nějak větším (je však pouze výrazně širší, ale o 2 m nižší). Působivý lomený oblouk Gotické brány totiž dosahuje výšky 13 metrů, široký je však pouhých 5 m. Přesto na návštěvníky skalního města působí jako nějaké tajemné okna do světa magie a nadpřirozena. Světa, který vytvořila sama Příroda, bez jakéhokoliv rušivého zásahu lidské ruky.
Původně se ovšem možná nejfotografovanější – a vysoce fotogenická - skalní brána na Slovensku jmenovala Lomená brána a svůj současný název dostala až v době prudkého rozvoje turistiky v této lokalitě. Jméno vymyslel zřejmě Jan Císařovský, autor knihy „Průvodce po Súlovských skalách u Žiliny na Slovensku“, která vyšla v roce 1926. Gotická brána vznikla zvětráváním súlovského slepence a perforací skalního hřebene zvaného Organy.