Šumperk – dům s lékárnou U Černého medvěda
Turistické cíle • Měšťanský dům
Ke každému „opravdovému“ městu prostě lékárna a lékárník patří od nepaměti ... a severomoravský Šumperk nemohl být výjimkou. Lékárna U Černého medvěda tady sice nikdy nebyla tou první nebo největší, ale minimálně pro místní už asi navždy zůstane tou nejznámější a nejdéle fungující. Dům s „medvědí“ lékárnou najdeme na adrese Slovanská 22, ale pro všechny zdejší obyvatele je nedílnou součástí bezejmenného náměstí, kterému v Šumperku nikdo neřekne jinak než Točák. Však také tento dům k zástavbě náměstí původně se vším všudy patřil a teprve v meziválečné době byl „přiřazen“ ke Slovanské ulici.
Jak už to v někdejší baště evropského textilnictví bývá, také u tohoto domu platí, že nejvýznamnější část jeho dějin se psala v závěru 19. století. V roce 1885 si totiž nechal „otec zakladatel“ lékárny Eduard Hackl radikálně upravit svůj dům s lékárnou, a to podle návrhu vídeňského rodáka, architekta Carla Seidla. Samotnou budovu následně do neorenesančního šatu s bohatou výzdobou oblékl známý šumperský stavitel Franz Klein. Ten také na fasádě použil ozdobný reliéf se zvířecím motivem, který dal celé stavbě její jméno.
Z předchozích řádků je ale zřejmé, že lékárna fungovala už před přestavbou Hacklova domu. Její provoz byl totiž zahájen už v roce 1874. Zakladatel lékárny Eduard Hackl, který předtím působil jako lékárník v Libině, prosazoval na svou dobu netradiční, ale velmi pokrokové názory týkající se fungování zdravotnictví a jeho dostupnosti všem lidem. Jeho názory na zestátnění zdravotnictví mu však vynesly hlavně posměch, urážky a přezdívku „Rudý lékárník“, takže jeho brzký prodej lékárny a odchod do ústraní nikoho ani moc nepřekvapil.
A když už jsme u těch jmen lékárníků a lékařů, tak je potřeba zmínit, že současný vchod do obytné části domu se nachází v ulici, která se dlouhá léta jmenovala podle Dr. Augusta Hagera. Toho do Šumperka přivedl z Vídně jeho přítel Dr. Chiari. Původně městský lékař se pak v roce 1896 stal ředitelem zdejší první moderní nemocnice. Posledním soukromým majitelem lékárny byl v letech 1919 až 1945 PhMr. A MUDr. Rudolf Ehrlich. Pak přišli komunisté, zestátnění a v roce 1968 také rozsáhlá přestavba a modernizace této lékárny. . Mnozí občané Šumperka si ale tuto budovu budou spojovat hlavně s lékárníkem Rudolfem Martincem. Dnes je lékárna opět v soukromých rukou a její název se zkrátil na U Medvěda.