Šumperk má Pivní bar, který je současně kulturní památkou
Turistické cíle • Cyklo bar - hospůdka
V první polovině prosince roku 2023 získal Šumperk novou atrakci, která mnohé turisty jistě potěší. Už jen proto, že již samotná historie domu je do jisté míry s turistikou jednoznačně spojená. Vždyť zde svého času bývala významná obuvnická dílna (a kdo z nás nepotřebuje kvalitní boty, že ano), později prodejna zdravotnických potřeb (nedělejme si iluze, že se nás to netýká) a teď zde tedy sídlí pivní bar Na lok (a asi málokdo z turistů občas nedostane tu správnou žízeň …).
Pivní bar Na lok otevírá ve 14,00 hod., zavírá mezi 22. a 23. hodinou a zaměřuje se převážně na produkty minipivovarů (nejen) z Olomouckého kraje. Ochutnat zde tak můžeme např. velkolosinského Zlosina, Jadrníčka z Náměště na Hané nebo krnovskou Nachmelenou opici. Z Plzně je tu nejen ona klasická (podle autora článku nepotřebná i zbytečně přeceňovaná) a za dvanáctku vydávaná tekutina, ale také zajímavý Proud. Nechybí další speciály ani nealko. Ceny se pohybují okolo 60 Kč, takže se prostě nejedná o podnik, kam by člověk denně zašel „kopnout svých deset kousků“, ale je tu příjemně a chodí se sem spíše ochutnávat. Proto se také připravuje degustační prkénko ...
Pozorný návštěvník si ovšem jistě povšimne, že jsou veškeré vnitřní prostory tak nějak zajímavě historické. Na první pohled upoutají hlavně klenby, ale svým způsobem je pozoruhodné už samotné průčelí. Koneckonců zde před sebou máme měšťanský dům, který „pamatuje“ období renesance i baroka (podle některých informačních zdrojů však byl postaven až v polovině 18. století a renesance se jej tedy ani nedotkla). Celkově však už má celý objekt spíše podobu pocházející z 19. století. Drobné úpravy zde pak ještě proběhly v roce 1929.
Dům je řadový, jednopatrový a postavený na půdoryse nepravidelného lichoběžníku. Jeho součástí je dvorní křídlo, které pochází z roku 1868 a není předmětem památkové ochrany. Hlavní průčelí je šestiosé, s nepravidelným rytmem. Okna jsou rámována úzkou profilovanou šambránou a nad nimi se nachází barokizující štukový motiv mušle v palmetě s postranními dvouocasými hady. Nepřehlédnutelné jsou valené klenby zdobené štukovým kruhy a pásky, naopak dvouramenné točité schodiště asi uvidí málokdo, stejně jako místnosti I. patra, kde zůstaly na stropech zachovány štukové rámy převážně oválného průřezu. Sklep má valenou cihelnou klenbu, uprostřed podepřenou zděným pilířem.
Dům s pivním barem U loku je považován za architektonicky i urbanisticky hodnotnou součást zástavby města, která navíc dokládá složitý vývoj měšťanského domu. Proto byl zařazen v květnu roku 1994 mezi naše chráněné kulturní památky. Od září roku 1995 je pak také součástí šumperské městské památkové zóny.
Popisovaný objekt najdeme na šumperské adrese Starobranská č. 14 a měli by ho rozhodně navštívit všichni, kteří mají rádi historické památky v podobě měšťanských domů, a piva, která jsou různým europatokům dostatečně vzdálena …