Šumperk - Oberleithnerův palác (manufaktura)
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Že se Šumperku často říká Malá Vídeň je věcí celkem známou. Tento název souvisí se stavebním rozvojem města v 19. století. S rodem nejvýznamnějších šumperských textilních podnikatelů je spojena historie mnoha zajímavých šumperských budov z tohoto období, zejména v oblasti náměstíčka zvaného dříve Eichelbrennerplatz, což není nic jiného, než – zejména v období vánočních punčů – tolik oblíbený „Točák". Bývalá Oberleithnerova manufaktura je jednoznačnou dominantou jedné strany tohoto náměstí a jedná se o stavbu – minimálně výzdobou - relativně nenápadnou, ale určitě pozoruhodnou, se zajímavou historií.
Ve vhodnou chvíli vyhořelý městský špitál a původní předměstské menší domy v okolí své manufaktury na výrobu hladkého plátna z roku 1817 odkoupil – z finančního hlediska skvěle oženěný - Eduard Oberleithner v roce 1831 a vzápětí nechal na jejich místě postavit - svým způsobem skutečně gigantický - klasicistní palác, který se stal nejen jejich rodovým sídlem, ale současně také obchodním domem i výrobní manufakturou. Podobu budovy projekčně navrhl stavitel Ignác Richter (někde psáno Ičichter, původně tesařský mistr z Moravské Třebové) za použití některých historizujících prvků pozdního baroka s rokokovými detaily v průčelí.
Od té doby, co ve vnitřních prostorách domovního komplexu již nefungují provozovny TKG, plní Oberleithnerův palác již jen funkci obytnou a obchodní. Průčelní fasáda byla nedávno renovována, ale přesto se mnozí – autora článku nevyjímaje – domnívají, že zajímavější je – ve dvoře (ono to tedy je spíše nádvoří s jednou řadou přízemních arkád, ale když holt to je dnes obyčejný činžák, že ano) dovedně skrytá - „zanedbaná“ pavlačová část domu.
A pro přespolní jen malé upřesnění. Místními oblíbené místo "Na Točáku" je vlastně bezejmenné náměstí ve středu města; bod, kde se Hlavní třída za zatáčkou nečekaně změní v ulici Generála Svobody. A ono nároží již je součástí popisovaného objektu.