Šumperk - Schneiderův činžovní dům na náměstí Míru
Radniční náměstí Míru je skutečným historickým centrem Šumperka a je proto docela nepřekvapivé, že zde téměř doslova platí „co dům, to chráněná kulturní památka“. Jeden z těch nejzajímavějších i nejnápadnějších najdeme pod číslem 123/16. Jedná se o někdejší činžovní dům s provozovnou a je poměrně neobvyklé, že občas mu bývá přisuzována i „průjezdová“ adresa Černohorská č.p. 148/1.
Tento činžovní dům je sice všeobecně považován za stavbu ve stylu klasicismu, ale stále se mu také přiznává jeho středověké jádro, které dokládá např. gotický kamenný portál v přední části sklepa. V té době se také jednalo o dům právovárečný.
V domě se narodil dlouholetý šumperský starosta Ferdinand Schneider a jeho sestra Marie, provdaná Wichtelová, jejíž zásluhou byl postaven městský sirotčinec. Rodina Schneiderova zde provozovala dílnu na výrobu hřebenů. Koncem 19. století dům koupil pekař Johann Hartmann, který v domě zřídil pekárnu. A její následnici tady najdeme i dnes.
Dům zakončuje západní frontu náměstí, která je zde přerušena - již zmíněnou - boční ulicí Černohorskou. Tuto ulici dům překlenuje dvěma přístavky s proraženými průjezdy, které „náš“ dům č.p. 123 spojují se sousedním domem č. p. 122. Jedná se o objekt v hlavním průčelí čtyřpodlažní, v ulici Černohorské pak jedno až dvoupatrový.
Podoba hlavního průčelí vychází z renesančního konceptu, takže pilastry jsou v prvním patře zakončeny toskánskými hlavicemi, ve druhém a třetím patře pak iónskými (kompozitními) hlavicem. Průčelí je členěno třemi okenními osami (přístavky jen jednou okenní osou), svislou nárožní rustikou, čtyřmi průběžnými pilastry vedle okenních os a vodorovnými kordonovými římsami. Přízemí je tvořeno vstupem do provozovny a výlohou.
Hlavní průčelí je velmi zdobné, přičemž každé z nadzemních podlaží využívá jiných „ornamentů“. Vidět zde můžeme segmentově prohnutou korunní římsu, vlys s protínajícími se lomenými oblouky, obdélná zrcadla okenních poprsní, která v horních patrech doplňuje plastická roseta, četné postranní festony, rostlinné motivy nebo palmety. Interiér domu je plochostropý.
Jako architektonicky a urbanisticky hodnotná součást historické zástavby města, ve které je stále patrný její středověký původ, byl tento dům zařazen mezi naše chráněné kulturní památky hned v květnu roku 1958. Od září roku 1995 je navíc součástí šumperské městské památkové zóny.