Svitavská kaple sv.Vincence
Západně od historického centra města se na ulici T.G.Masaryka můžeme potěšit pohledem na vysoký a členitý barevný štít novorománské kaple, který je z obou stran sevřen okolními budovami. Kaple sv.Vincence tady byla vystavěna roku 1867 a stala se součástí Domova na rozcestí – ústavu sociální péče.
Býval původně klášterem a kaple tu stávala dřevěná, při velkém požáru však byla zničena a poté nahrazena kaplí zděnou. Financemi na výstavbu kláštera přispěl bohatý svitavský měšťan Thomas Christ spolu s přáním, aby v něm bylo řádně postaráno o malé děti a nemocné ženy.
Působily zde řádové sestry sv.Vincence de Paul z rakouského Gutenndorfu, později i řeholnice řádu sv.Bazila. Klášter míval velké hospodářství a spolu s polnostmi i rozsáhlou zahradu.
Roku 1920 bylo do kláštera ze svitavské nemocnice přestěhováno oddělení pro choré ženy. Zároveň zde byla zřízena mateřská škola a oddělení pro staré a osamělé ženy.
V roce 1945 byl klášter konfiskován a přešel do vlastnictví státu. (Majetek kongregace milosrdných sester sv.Vincence de Paul byl mezi bývalým ČSSR a Rakouskem vypořádán až roku 1974.)
Už v osmačtyřicátém zde vznikl ústav pro oligofrenní (mentálně retardované) ženy, o které se staraly jak sestry řádové, tak už i civilní. V sedmdesátých letech došlo k přejmenování na Ústav sociální péče.
S celkovými opravami a rekonstrukcemi se začalo brzy po sametu, přičemž v průběhu času došlo i na kapli: nejprve v ní byly provedeny izolace proti vlhkosti a sanační práce, nu a posléze kaple byla nově vymalována.