Svitavy - socha Rudoarmějce a socha Osvobození
Ze svitavského náměstí Míru vybíhá západním směrem ulička T.G.Masaryka, která se posléze mění v jednu z hlavních městských tepen. Širokou ulici připomínající třídu na její severní straně lemuje úzký, ale na délku 200 m protáhlý, hezky upravený parčík, jehož středem prochází chodník pro pěší. Kromě stromů, keřů a květinové výzdoby zde návštěvník narazí také na dva pomníky, připomínající osvobození města na konci druhé světové války.
Tím prvním směrem od rynku je socha Rudoarmějce. Autorem skulptury, která zde byla slavnostně odhalena v roce 1960, se stal akademický sochař Jiří Marek. Umělec ale bohužel nedodržel požadovaný termín, a proto zde musela být provizorně odhalena hliněná socha Osvobození z brněnské dílny Vincence Makovského.
Zatímco první sovětský tank a první sovětský voják do Svitav dorazili už 9.května 1945, tak tomu Rudoarmějci z pískovce se to nahoru na sokl podařilo až v listopadu roku 1961.
Na konci parčíku narazíme na další skulpturu. Symbol vítězství zde znázorňuje socha dívky, vypínající se naproti bývalé Vyšší zemské reálné škole (dnes ZŠ), jejímž autorem je Josef Kadlec. Žák profesorů pražské Vysoké školy umělecko-průmyslové (a rodák z Borové u Poličky) se po ukončení studií přestěhoval nazpět do rodného kraje, za místo pobytu si ale zvolil Svitavy. Jeho socha Osvobození byla slavnostně odhalena roku 1948.