Svojkov - romantický skalní hrad
Turistické cíle • Památky a muzea • Hrad
Skalní hrad Svojkov se nachází na okraji stejnojmenné obce. První zmínka o hradu se v písemných pramenech objevuje v přídomku Jaroslava ze Svojkova v roce 1355, roku 1370 se dále připomíná Ješek ze Svojkova.
Henslín ze Svojkova byl jedním z manů pánů z Dubé v letech 1381–89. Jeho syn Jan Kepka z Chlumu byl jedním z průvodců Mistra Jana Husa na jeho poslední cestě na sněm do Kostnice v roce 1414 a prohlásil prý tehdy před celým koncilem, že by si troufal ubránit svého Mistra celý jeden rok na svém hradě proti vojsku všech přítomných nepřátel. Hrad Svojkov mu patřil ještě roku 1416 a naživu byl ještě roku 1425, jeho potomci zde pak sídlili ještě dalších 30 let.
Kolem roku 1440 se hradu zřejmě zmocnil loupeživý rytíř Mikeš Pancíř ze Smojna a roku 1445 byl snad dobyt a vypálen vojsky lužického Šestiměstí. Po roce 1450 patřil rytířům z Kačic, kteří se poté psali jako Kapounové ze Svojkova. Ještě roku 1524 se Fridrich z Elsnic připomíná jak pán na Svojkově, nedlouho poté však Elsnicové hrad opustili a ponechali osudu.
Zpráva z roku 1671 sice také hovoří o panském sídle ve Svojkově, zde se však zřejmé jedná o tehdy nový a dnes již úplně zaniklý zámek. Roku 1750 koupil statek hrabě Josef Maxmilián Kinský a připojil jej k sousednímu sloupskému panství. Roku 1780 byl hrad romanticky upraven a skalní jádro zpřístupnilo vyhlídkové dřevěné schodiště, kde později vznikl ještě výletní letohrádek. Zbytky těchto romantických úprav se dochovaly až do poloviny 20. století, v současné době již však jejich stopy téměř nenajdete.
Hrad byl postaven vysekáním místností do 13 metrů vysokého Sloupu z pískovce, který stojí na 20 metrů vysokém zalesněném pahorku. Místnosti vytvořily celkem tři patra. Na skále stával hradní palác o dvou křídlech. Schody byly vedeny po stěnách a bylo zde několik dřevěných pavlačí, které byly časem odstraněny. Část hradu sloužila jako skladiště zbraní, oblečení a potravin.
Dnes se z hradu na pahorku v pozdějším zámeckém parku dochovala především výrazná pískovcová skála s vytesanými světničkami, schodištěm a průchodem. Na skále a sousední skalní věži stával původní dvoukřídlý hradní palác, z nějž se však dochovalo pouze zdivo přízemí bočního křídla s malým okénkem.
Ke zřícenině hradu se dostanete od malého parkoviště a restaurace Zámeček, od které vede upravená cesta až k hradu. Posledních 100 metrů je příkré stoupání lesní pěšinou. Od stejného parkoviště na druhou stranu je cesta k skalní kapli v Modlivému dolu.