Terénní pozůstatky hradu Orlova, moravského sídla rytířského řádu johanitů
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Nad vesnicí Orlovice v údolí Medlovického potoka, pod severními vrcholky Orlovické pahorkatiny jižně od Ivanovic na Hané se nachází nepatrné zbytky gotického hradu stejného názvu Orlovice dnes nazývaného Orlov z konce 13. století.
Hrad postavili johanité, rytířský řád, jež měl od 12. století v držení území kolem Ivanovic na Hané. Správním střediskem johanitů byl opevněný dvůr v Ivanovicích na Hané, který neodolal tatarskému vpádu v roce 1241. Po postavení hradu byla z Ivanovic na Hané přesunut komenda = správní středisko řádu johanitů na hrad Orlovice. Hrad představoval reprezentativní sídlo komtura. Jednalo se o jediný hrad johanitů na Moravě.
Z původního gotického hradu Orlova se do dnešní doby zachovaly pouze zbytky valů a příkopů. Na jeho bývalém Předhradí stojí orlovický kostel, postavený pravděpodobně na pozůstatcích hradní kaple. Z důvodů jeho stavby a zvláště pak založením obecního hřbitova v jeho blízkosti bylo zcela zničeno a srovnáno Předhradí. Vlastní jádro hradu, které se nachází v lese západně nad kostelem a bylo devastováno četnými výkopy, ať již archeologickými nebo zaměřenými na získání stavebního materiálu ke stavbě kostela nebo později k výstavbě domů v Orlovicích.
Hrad zanikl pravděpodobně za husitských válek a nebyl již obnoven. Pustý hrad zůstal majetkem johanitů do roku 1490.
Z bývalého předhradí (od hřbitova) je pěkný výhled do KRAJINY směrem k Ivanovicím a kótě Předina u Dobrochova s telekomunikačním vysílačem.