Tišnov - kostel sv. Václava
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Přestože se kostel v osadě Tišnov nacházel již před založením kláštera Porta Coeli, současná podoba chrámu pochází až z poloviny 15. století. Hned po dokončení lodi se započalo s výstavbou původně samostatné, 51 m vysoké hranolové věže, jejíž vznik se datuje k roku 1543. Reakcí na turecké nebezpečí byl kostel opevněn kamennou hradbou, jejíž torzo se dochovalo před hlavním průčelím. V období baroka objekt několikrát vyhořel. Dnešní podobu pak dostal v letech 1838-41.
Turistické mapy: KČT 1:50 000 č.85 Okolí Brna-Svratecko/C1, GOL 1:25 000 Okolí Brna-Tišnovsko
Jednolodní kostel sv. Václava je bezesporu jednou z hlavních dominant půvabného malého jihomoravského města Tišnov, ležícího na řece Svratce v okrese Brno - venkov. Jedná se o původně gotickou stavbu z II. poloviny 15. století, ale menší dřevěný kostelík na tomto místě zřejmě stával již ve století 13, dokonce snad v jeho I. polovině (1239). Gotický kostel sv. Václava byl v 18. století zbarokizován, ale jeho současná podoba odpovídá přestavbě v I. polovině 19. století. Přesto si zde ještě svůj díl středověku jistě každý najde. Možná i proto se jedná o stavbu, která byla na seznam kulturních památek ČR zařazena již v roce 1958.
Nejstarší části dnešního kostela stále pocházejí z 15. století, ale například západní průčelní masívní hranolová věž v pozdně gotickém slohu byla přistavěna ke kostelu až v polovině 16. století. Věž je vysoká 51 metrů a o období jejího vzniku nejlépe vypovídá latinský nápis s letopočtem 1543 na její čelní straně. Nejrozsáhlejší přestavba tišnovský kostel „postihla“ v letech 1838 až 1839, kdy byla – asi o deset metrů - prodloužena loď, na jižní straně přistavěna mariánská kaple a kostel byl pevně spojen s věží. Z původní hřbitovní stavby se naopak dodnes dochoval zbytek hradeb se střílnami.
V interiéru jsou zřejmě nejzajímavější obrazy sv. Václava na hlavním oltáři a sv. Cyrila a Metoděje na bočním oltáři, které pocházejí od vídeňského malíře Ignáce (Ignatze) Dullingera. Donátorem obrazů byl zdejší rodák a právník Jan Dvořáček. V prvním patře věže se zachovala gotická žebrová klenba. Nejstarší kostelní zvon (pocházející z roku 1666) a ten největší (z roku 1672) doplňují dva novodobě zvony menší (z roku 1956).
Farní i děkanský kostel sv. Václava se nachází na vyvýšeném místě východního okraje historického jádra města