Loading...
Turistické cíle • Drobné památky
Vesnice Trávník se 600 obyvateli leží 4.5 km jihovýchodně od Kroměříže u potoka Dolní Kotojedka. V análech se o ní první zmínka objevuje LP 1283 na listině biskupa Dětřicha, jíž potvrzuje darování vsi paní Budislavou (vdovou po Křížovi z Rataj) pannám augustiniánským u sv.Jakuba v Olomouci. O něco později v dalším listu tentýž biskup povoluje měšťanům z Kroměříže, by v okolí vsi Trávníku vykáceli lesy a založili louky a role. Přes obec v současnosti vede hlavní silnice z Kroměříže přes Kvasice do Tlumačova.
V Trávníku se nachází několik pamětihodností, honosící se titulem kulturní památky.
Tou první je kříž z roku 1719 stojící na konci vsi u hřbitova. Další památný krucifix se vypíná u křížovatky polních cest na jihozápadním okraji dědiny. Vznikl roku 1782 a skládá se z vyššího a masivního pískovcového hranolu (ve funkci podstavce), na němž je vytesán reliéf Panenky Marie se svatozáří, kalichem a zkříženými oštěpy. Vlastní kovový kříž vystupující ze soklu je kovový a poměrně malý.
Poslední kulturní památkou je sousoší Piety nacházející se na parčíkově upraveném prostoru návsi. Skulptura spočívá na masivním kamenném podstavci. Spolu s ním vznikla roku 1896 a na náves do Trávníku bylo sousoší přestěhováno v roce 1934.
Jen kousek od „Piety“ je na návsi hranolová zvonice s bělostnou hladkou omítkou, krytá jehlancovitou plechovou střechou. Stěny všech čtyř stran jsou členěny vždy jednou nikou se svatým obrázkem a oknem zvonového patra.
Naproti „Hospůdce Na Tahu“ stojí u hlavní silnice Pomník padlým I.světové války.
Tvoří jej nízká čtvercová kovová ohrádka (v rozích s kamennými pylony) a z jejího středu se tyčí pískovcový hranol soklu, na němž je umístěna obelisková část z černého mramoru. Na zadní straně je nápis o uctění památky padlých a datum vzniku pomníku v roce 1922. Na přední stěně podstavce je poškozený reliéf umírajícího vojáka s andělem. Nad ním jsou na obelisku uvedena jména a přijmení 17 válečných obětí z Trávníku. Ve spodní části je umístěna pamětní deska Františka Opravila, který ve 2.světové válce zahynul v Mauthausenu.