Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Třemešské rybníky na Malínském potoce, nacházející se v těsné blízkosti severomoravského okresního města Šumperk, bývají většinou uváděny jako typická ukázka rozvoje rybníkářství na severní Moravě v období 17. století. Přitom komplex těchto rybníků je doložen již v roce 1420, jejich současná podoba však pochází až ze století devatenáctého. Je pravda, že stav rybníků i jejich počet byl dlouhou dobu značně neutěšený. Pýr a lebeda nahradily někdejší rybníky i – vysušením jednoho z nich vytvořený – zámecký park a z původního počtu pěti rybníků zůstal jen onen příslovečný poslední Mohykán. Tento rybník je dlouhodobě rozdělen do tří částí, jeho historický název zní Netuschel Teich a dnes je oblíbeným místem pro výlety i procházky obyvatel okolních obcí, tedy Šumperka, Nového Malína, Třemešku, Králce i Dolních Studének.
Od října roku 2013 jeho břeh zdobí drobná dřevěná stavba, označovaná různými informačními prameny jako rozhledna, věž i pozorovatelna. Ta zde vyrostla – údajně jako šedesátá, a tudíž jubilejní, stavba tohoto typu v ČR - v rámci programu Blíž přírodě. Jedná se skutečně o ptačí pozorovatelnu, kterou vybudovali na východní straně Třemešských rybníků ochránci přírody. Tyto rybníky jsou totiž významnou přírodní lokalitou, pyšnící se výskytem velkého množství ptáků, obojživelníků a plazů. Právě opeřené obyvatele Třemešských rybníků představují návštěvníkům tohoto místa dva pásové informační panely na vyhlídkové plošině pozorovatelny. Podle nich zde můžeme vidět např. volavky, rákosníky, potápky a vzácně také bukáčky nebo ledňáčky. Naopak labutě a kachny zde pobývají i v zimních měsících.
Na Třemešských rybnících se dnes konají pravidelné akce typu „Podzimní festival ptactva“ nebo „Vítání ptačího zpěvu“ a do budoucna se počítá s dalšími aktivitami a akcemi pro veřejnost, například komentované vycházky do přírody, úklid této lokality v rámci kampaně „Ukliďme svět“ nebo „Den ptactva“. Ptačí pozorovatelna na Velkém rybníku se nachází v těsné blízkosti silnice, spojující Třemešek se Šumperkem, a je dosažitelná po modré turistické značce nebo po cyklotrase číslo 6114, která vede z Nedvězí na Kladské sedlo.
Hlavním úkolem ptačí pozorovatelny i programu Blíž přírodě je snaha upozornit veřejnost na méně známá, ale přírodně velmi zajímavé místa. Toto místo lze zařadit také mezi rozhledny nebo zajímavosti, ale při pohled na skupinky lidí s dětmi i čtyřnohým doprovodem mi výletní místo přijde nejpřijatelnější. A i ten bývalý zámecký park je odsud jen pár příslovečných krůčků ...
Vlastně ji sem museli postavit už někdy v létě, ale protože je kolem rybníků celkem slušná džungle, objevil jsem ji až na podzim, dá se říci na poslední chvíli. Poslední sobota v listopadu byla ještě jakž takž slunečná, takže mě vylákala ke krátké vyjížďce. Sice kolem Třemešku jezdím často, ale letos jsem se na rybníky zblízka nepodíval. O to zajímavější bylo zjištění, že celkem nedaleko od silnice mezi Šumperkem a Třemeškem (část Dolních Studének) stojí ptačí pozorovatelna, nebo chcete-li ptačí rozhledna. Vznikla zásluhou místní organizace Ochránců přírody. Jedná se o vyhlídku o výšce podlahy cca 2,5m. Ochoz je opatřen vysokým zábradlím nebo ohradou s průzory. Ta by měla alespoň částečně pozorovatele skrýt, a nerušit zde hnízdící a prolétající ptactvo. Pravda, teď na podzim, vlastně už v zimě těch ptáků moc neuvidíme, maximálně osamělou labuť případně nějakou volavku.
Pro potřeby a informaci pozorovatelů je ochoz vyzdoben lištou s vyobrazeními jednotlivých druhů většinou vodních ptáků, kteří by mohli u rybníků a v okolí hnízdit. Každopádně je vyhlídka skvělou inspirací na Jarní výlet, to bude chtít sebou pořádný teleobjektiv a stativ...