Loading...
Turistické cíle • Městská část
Pětitisícové jihočeské městečko Trhové Sviny se pyšní vlastní městskou památkovou zónou již od 19. listopadu roku 1990, kdy ji stanovila Vyhláška o prohlášení památkových zón ve městech a obcích Jihočeského kraje. Je přitom paradoxem, že se jednalo o jeden z posledních oficiálních úkonů tehdejšího KNV (Krajský národní výbor), který byl vzápětí zrušen.
MPZ zahrnuje historické jádro města, které je převážně tvořeno zachovanými, klasicistními – v jádru ovšem většinou barokními - měšťanskými domy s novorenesančními fasádami a podloubími. V souboru objektů v MPZ je však nejvýše ceněn - původně raně gotický - kostel Nanebevzetí Panny Marie pocházející ze 13. století.
Součástí MPZ je mj. asi desítka domů na Žižkově náměstí včetně radnice v podobě z roku 1845 (původně se jednalo o renesanční stavbu z 16. století), zmíněný farní kostel Nanebevzetí Panny Marie i kostel husitský, kamenná kašna datovaná rokem 1864 nebo sloup se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory z roku 1722. V tomto výčtu jsou tak zahrnuty památky s prvky všech stylů od 13. do 19. století.
MPZ je soustředěna kolem Žižkova a Kozinova náměstí s přilehlými nebo navazujícími ulicemi (Kostelní, Trocnovská a Nové Město). Pokud ale svou pozornost soustředíte pouze na gotický mariánský kostel a náměstí jednookého lapky, uvidíte vše podstatné.
Na závěr snad ještě něco z historie tohoto městečka:
Trhové Sviny vznikly někdy kolem roku 1260 jako podhradí hradu Sviny a patřilo Ojířovi ze Svin, který pocházel z rodu Vítkovců. Poté se zde vystřídalo několik majitelů, aby od roku 1359 celé panství připadlo Rožmberkům. Za husitských válek byly Sviny dobyty a obsazeny Janem Žižkou. Po porážce husitů se město vrátilo do majetku Rožmberků, ale zdejší hrad již obnoven nebyl.
V roce 1481 udělil král Vladislav Jagellonský Svinům právo pořádat dvakrát ročně trhy, a proto se městečko začaly nazývat Trhové Sviny. Vyhlášené byly zejména trhy dobytčí, které se zde konaly až do 40. let minulého století. O rok později, tedy v roce 1482, přibylo také právo mílové a právo várečné. Město tak rychle bohatlo a jeho prosperitu ještě navýšila v 17. a 18. století řemesla (překvapivě především knoflíkářství) a také obchod zaměřený hlavně na Horní a Dolní Rakousy. Velkým problémem naopak zůstávaly ničivé požáry a chybějící železnice.
Zmínit musíme také dva nejslavnější zdejší rodáky, které tu – v jednom případě možná až překvapivě – i dnes připomínají pamětní desky. V Trhových Svinech se narodil někdejší prezident JUDr. Emil Hácha a slavný kapelník Karel Valdauf.