Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Socha
Kdo dorazil do Tullnu slavnou Dunajskou stezkou po pravím břehu veletoku, nemohl si nepovšimnout sousoší s fontánou na nábřeží řeky. Tulln patří k nejstarším osídleným městům Rakouska, již Římané zde měli svůj vojenský tábor a i po rozpadu říše lidé místo neosídlili. Pravda, následovaly poněkud temnější doby. Právě do období raného středověku neznámý autor z přelomu 12. a 13. století datoval svůj epos o Nibelunzích. Dodejme, že část příběhu se odehrává v nedalekém Dunajském údolí Wachau (nejen tam). A právě u dnešního Tullnu se měl setkat hunský král Etzel se svou nastávající nevěstou Krimhildou. To byla vdova po největším hrdinovi Siegfridovi. Jak známo, dotyčný zabil draka Fafnira a tím se dostal k držení opěvovaného pokladu. Jak už to chodí, někdo mu bohatství a slávu záviděl, takže milý hrdina zahynul lstí a úklady svých nepřátel.
Král Etzel je všeobecně známější jako Attila, čili Bič boží. Protože se jeho říše nacházela někde v panonských stepích, není se moc divit, že se průvody vyslanců a velmožů potkaly tady.
Sousoší s některými postavami vytvořil původem ruský, dnes rakouský sochař Michail Nogin.
Sousoší je součástí fontány. U té jsou dnes instalované bronzové desky a bronzový kniha s popisem scény. V roce 2005, kdy bylo dílo vytvořeno ještě deky nebyly vyhotovené, proto musela stačit vysvětlující tabule.
V nápisech se praví přibližně:
Město leží v rakouské zemi na Dunaji, zove se Tulln
Král Attila v čele svých družiníků, slavný, zdvořilý, úspěšný, s ním snad dvacet čtyři knížat (ti tam určitě všichni nejsou)
Kriemhildu doprovází markrabě Rüdiger z Bechlarnu, což je dnešní Pöchlarn o něco výš proti proudu Dunaje. Vlečku nesou dvě knížata. Attilu doprovází jeho bratr Bleda, král Dietrich z Bernu, Gibich a Attilův syn.
Popis se nezmiňuje o kryse, jaký ta měla historický úkol.
V poli u Tullnu byl uspořádán slavný turnaj. Průvod pak dorazil do Vídně, kde se odehrávalo svatební veselí.
Attila i Hunové jsou víceméně historickou skutečností, menší povědomí je o Nibelunzích. Mělo se jednat o víceméně bájný národ, který původně sídlil v kraji kolem dnešního Wormsu. Slovo Nebel v němčině znamená mlhu a protože na Rýně bývalo mlhavo, tajemný národ se vynořil z mlh. Nashromáždili velké bohatsví, které ovšem zabavil drak, jak to mají tito plazi ve zvyku. Siegfred ho zabil, vykoupal se v jeho krvi a byl nezranitelný až na jedno místo (ulpěl na něm list), následoval spousta intrik, zrad a vůbec. Richard Wagner o tom stačil napsat operní seriál...