Týnec
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Týnec je větší vinařskou obcí s 1020 obyvateli a najdeme ji v oblasti nazývané Podluží, východním směrem od města Břeclav a jihozápadním směrem od města Hodonín. Obec se rozkládá na pravém břehu řeky Kyjovky. Kolem západního okraje obce vede silnice spojující města Lanžhot a Hodonín. Jihovýchodním směrem od obce se rozprostírá rozlehlý lužní les a v ostatních směrech je obec obklopena vinicemi. V obci se udržují lidové tradice, každoročně se tu konají krojované hody. V Týnci najdeme řadu zajímavých vinných sklípků. Obcí prochází Beskydsko-karpatská cyklistická magistrála a Moravská cyklistická stezka.
Historie
První písemná zmínka o obci je z roku 1271. V roce 1384 byla obec povýšena na městečko. Na jihovýchodním okraji obce najdeme pozůstatky týneckého hradu ze 14. století, jež tu stával do 16. století. Dominantou obce je barokní kostel Stětí svatého Jana Křtitele postavený v roce 1760. Před školní budovou stojí pomník T.G. Masaryka. Jihozápadním směrem od obce u silnice do Tvrdonic je pod mohutným dubem Kaple Panny Marie.
Fotogalerie
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 91 D1
kostel Stětí sv. Jana Křtitele (1760)
Obraz Panny Marie na dubu
hradiště
První zmínka o objektu 1244
První zmínka o Týnci je datována rokem 1244, kdy je na jihovýchodním okraji dnešní obce vystavěn hrad. O jeho majitelích víme pramálo. Zakladatelem byl patrně Markvart z Týnce. Později se majitelem stal Vok z Holštejna, který však roku 1384 prodal týnecké zboží, Joštovi, moravskému markrabímu, jehož prostřednictvím se ves dostala do Valdštejnských rukou.. Hynek z Valdštejna, dle dobových materiálů však loupeživě se živil a se svou tlupou kraj odíral a tak se roku 1386 dostal Týnec pánům z Kunštátu V průběhu husitských válek obsadil Albrecht Habsburský obec jako protiváhu Břeclavi a Podivína, kterou měli husité. Lichtenštejnové vlastní Týnec až do roku 1528, kdy jej prodávají Žerotínům a tak je obec připojena k panství Břeclav. Ves byla v průběhu 15. – 17. století několikrát vypálena, nebo poničena různými vojsky, která táhla krajem. Zmínka o hradu, jak je zdejší fortifikace uváděna v historických análech, je poněkud zavádějící. Stávala zde totiž „jen“ tvrz, která zanikla zřejmě v období 30-ti leté války. Z památek se připomeňme kostel Stětí sv. Jana Křtitele, který byl vystavěn roku 1760 na místě bývalé kaple. Za zmínku také stojí obraz Madony, přibitý na dubu u cesty do Tvrdonic. Na tomto místě se prý Panna Marie zjevila jakémusi vojákovi. Zbytky fortifikačního objektu jsou narušeny tokem Kyjovky. Obec se nalézá 10 km východně od Břeclavi. Týnec leží mimo dosah turistického značení a tak je sem nejsnadnější přístup po silnici od Lanžhota směr Hodonín přes Tvrdonice.