Na nejvyšší hrad na Moravě
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Od chaty na Tesáku, která leží v centru Hostýnských vrchů, na zříceninu hradu Obřany. U chaty lze parkovat, je zde i zastávka autobusů a křižovatka turistikých, cykloturistických a běžkařských tras.
Za čím jedeme?
Hostýnské vrchy nepatří k velkým pohořím, ale turistům nabízejí řadu zajímavých míst, která stojí za zhlédnutí. Jedním z nich je zřícenina hradu Obřany, jehož historie je spojena s moravským šlechtickým rodem pánů z Kunštátu a Poděbrad. Nejznámějším členem tohoto rodu byl Jiří z Kunštátu a Poděbrad, který byl v letech 1458 – 1471 českým králem. Hrad Obřany postavil v roce 1365 Boček z Kunštátu a Poděbrad.
Výlet ke zbytkům hradu zahájíme u turistické chaty na Tesáku (přímé autobusové spoje jezdí ze Zlína, Vsetína a především z Bystřice p. Hostýnem, www.idos.cz ). Zvolíme zelenou značku a vydáme se jihozápadním směrem k rozcestí u Tří kamenů. Tady uvidíte tři historické kameny z 18. století, označující hranice bývalých panství -kelčského, bystřického a lukovského - čtvrtý kámen, pomníček kroměřížské studentky Aleny Bábkové, která umrzla při lyžařském výcviku, je z roku 1947.
Pokračujeme po zelené značce směrem k Holému vrchu a rozcestí Klapinov. Tady zelenou značku opustíme a pokračujeme krátkým klesáním směrem ke Chvalčovu. Po necelém kilometru na rozcestí Rožnovjačka narazíme na odbočku ke zřícenině hradu Obřany. Hrady se stavěly na vyvýšených místech a tento je jedním z těch nejvýše položených na Moravě – na vrchol Obřany ve výšce 704 metrů nad mořem nás čeká 600 metrový úsek stoupání. Z hradu toho moc nezbylo – kus opěrné zdi s oknem, zbytky základů a rozvaliny pod vrcholem. Není divu - chátrá již několik století - byl zničen v husitských válkách V zimním období, kdy jsou stromy bez listí, uvidíte východním směrem lokalitu Valašky, kde stojí dvě turistické chaty.
Z rozcestí Rožnovjačka pokračujeme klesáním po červené značce do Chvalčova. Procházíme přírodní rezervací Obřany, která se vyznačuje kamenným suťoviskem, míjíme studánku nazvanou Táborského a Ondrúškův pramen. Na rozcestí Kozlůvky zvolíme žlutou značku k hotelu Říka. Kromě dobrého občerstvení zde naleznete autobusovou zastávku pro návrat z výletu.
Pozn.:
Celková délka výletu je necelých 10 km. S výjimkou krátkého stoupání ke Třem Kamenům a výstupu na Obřany je vedena nenáročným terénem s převahou rovinatých úseků a klesání – je součástí úseků Hostýnské magistrály.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na startu i v cíli trasy jsou restaurace s dobrou kuchyní a příznivými cenami. Výlet lze zvládnout i se svačinou v kapse.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Během cesty se otevírají překvapivé výhledy do okolní krajiny.
Ostatní informace
Výlet lze absolvovat v kterémkoliv ročním období. Je nutno mít na paměti, že v zimním období může být pohyb na kamenitém terénu hradní zříceniny nebezpečný. Stezka z křižovatky Rožnovjačka na zříceninu Obřany není v zimním období upravována.
Další tipy na výlety najdete na www.vychodni-morava.cz/vylety/.