Uherské Hradiště - kaple sv. Rocha
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Kaple svatého Rocha stojí nad městem Uherské Hradiště nad nádhernými vinohrady v části Mařatice. Byla postavena na návrší Černá hora jako připomínka morové epidemie v 18.století. Jedná se o římskokatolické poutní místo. Kaple sv. Rocha stojí na místě kněžiště bývalého velkého barokního kostela s presbytářem, lodí a věží, tzv. sanktusníkem.
Kostel byl stavěn od roku 1680 za peníze, které věnovaly přední měšťané Uherského Hradiště, především Zachariáš Guchs. Kostel byl zasvěcen patronům ochrany před morovými ranami sv. Rochovi, sv. Rozálii a sv. Šebestiánovi.
Roku 1680 olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejna - Kastelkornu udělil souhlas se stavbou barokního kostela. Ovšem již následující rok většina města Uherské Hradiště lehla popelem a tak se stavba svatostánku značně protáhla. V říjnu 1687 byla dokončena stavba kněžiště a vyzvednuta báň věže s jedním zvonem.
V dalším období se pokračovalo stavbou chrámové lodi, nartexu a konečně v roku 1715, kdy Uherské Hradiště zasáhla velká morová epidemie, byla ke kostelu přistavěna poustevna pro kostelníka. Úplně dokončen byl až v roce 1740, ale již za josefínských reforem v roce 1786, byl zrušen a odsvěcen. Poté byl kostel prodán městu Uherskému Hradišti. Byla rozebrána věž s předsíní a v kostele byla zřízena prachárna uherskohradišťské vojenské posádky.
Po vzniku Československa roku 1918 byla ruina kostela odkoupena za účelem záchrany. Zasloužil se o to tehdejší kroměřížský probošt a poslanec Antonín Cyril Stojan, pozdější biskup a arcibiskup, a uherskohradišťští občané Ing. Vojtěch Stancl a JUDr. Miroslav Skácel.
První rekonstrukce stavby byla provedena v letech 1930 - 1931. Ze zbytků dřívějšího kostela vznikla kaple, která opět vysvěcena. Po druhé světové válce se kaple ocitla uprostřed vojenského cvičného prostoru a v průběhu dalších let byla silně poškozena.
Na seznam památek byla Národním památkovým ústavem zapsána roku 1958.
V letech 1965 až 1968 byla kaple za pomoci obětavých občanů a věřících a za přispění kněze Antonín Šuránka pod vedením farního úřadu v Sadech a pod záštitou orgánů památkové péče opravena. Kaple sv. Rocha, sv. Rozálie a sv. Šebestiána byla znovu vysvěcena 29. září 1968.
Úprava kaple byla dovršena v průběhu sedmdesátých let osazením soch do připravených výklenků a umístěním keramické trojúhelníkové mozaiky na průčelí. Kaple byla prohlášena kulturní památkou. Armáda však předala městu kapli až v roce 2003.
V roce 2005 byla lokalita Rochus zařazena do soustavy Natura 2000.
Od roku 1875 se u kaple začaly konat pravidelné pouti. Tradice poutí byla přerušena v 70. letech 20. století, obnovena byla po roce 1989. Hlavní pouť se zde dnes koná vždy v neděli po svátku sv. Rocha (16. srpna). Májová pouť se koná 1. května.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Kaple_svat%C3%A9ho_Rocha_(Uhersk%C3%A9_Hradi%C5%A1t%C4%9B)
Fotogalerie
Kapli (poutní místo) najdeme 2,5 km - SV - od centra Uherského Hradiště, nad městskou částí Mařatice na kopci Černá hora (cca 300 m n. m.).
Kaple byla vybudovaná na příslib hradišťských měšťanů při morové epidemii v roce 1680, presbytář vysvěcen v roce 1700, dokončena 1746. V době josefínských reforem zrušena, sloužila jako prachárna místní vojenské posádky. Z iniciativy olomouckého arcibiskupa A. C. Stojana a uherskohradišfských měšťanů byla po první světové válce opravena. Poutě po roce 1989 obnoveny. Dochovaná podoba kaple je klasicistní, je důležitým kulturním prvkem krajiny: byla prohlášena kulturní památkou. Na úpatí kopce, na němž stojí kaple, se nachází další památka na morové epidemie v roce 1715. V jejím okolí byli pochováváni obyvatelé města, kteří podlehli morové nákaze.
Termím každoroční poutě je vázán na slavení Panny Marie Nanebevzaté (15.8.), první neděle po tomto svátku je místní pouť v Mařaticích (část Uh. Hradiště), další neděle pouť v kapli sv. Rocha. Jeho svátek se připomíná 17. 8.