Mařatický chrám Nanebevzetí Panny Marie
Dnešní hřbitovní kostelík stojící u cesty do mařatických vinohradů má za sebou bohatou poutní minulost. O jeho výstavbu se přičinil bývalý uherskohradišťský městský písař (svého času dokonce i primátor) Václav Kulíšek, původem z Moravičan. Stalo se tak v období, kdy mezi sebou katolíci a evangelisté zápolili o okolní farnosti. Svolení ke stavbě obdržel od kardinála Dietrichsteina i městských radních v prosinci 1613. Kostel byl dokončen o rok později. Jelikož mezitím Kulíškovi zemřela žena, on vstoupil do kněžského stavu a vzápětí byl jmenován farářem jím vystavěného chrámu. Mše se tu sloužívaly 6 x za rok, ale v „křížových dnech“ před svátkem Nanebevzetí Panny Marie sem zdola z Hradiště putovala početná procesí.
V 18.století byla chrámová loď znovu zaklenuta v duchu baroka. Původní oltář z této doby (pocházející z roku 1740) byl o půl století později přemístěn do nového kostela v Březolupech. Začátkem dvacátého století dostaly Březolupy nový oltář a tento „zapůjčený“ barokní byl převezen do Uherského Hradiště a umístěn do skladů městské farnosti. První veliká oprava mařatického kostela se uskutečnila LP 1858 a po ní byl interiér vybaven novými lavicemi a varhanami. Při další opravě v roce 1935 šindelovou krytinu střechy nahradil eternit a vnitřní mobiliář byl obohacen sochou Božského srdce Páně a skulpturou sv.Josefa.
Kostel je jednolodní )s půlkruhově uzavřeným presbytářem) a nad vstupním průčelím se tyčí hranolová věž s jehlancovitou střechou, nahoře s makovicí a křížem. Nad průčelím nad korunní římsou vystupuje zvonové patro věže, která je členěna nárožními pilastry s římskými hlavicemi. Jižní a severní boční stěnu obdélníkové chrámové lodi protínají dvě okenní osy s prolomenými pravoúhlými okny. K severní straně kněžiště přiléhá přízemní sakristie.
Loď je klenuta dvěma pásy valených kleneb s výsečemi, kněžiště a sakristie mají stropy ploché. Střecha lodi je sedlová, nad kněžištěm zvalbená. Kromě hlavního se v kostele nacházejí dva boční oltáře zasvěcené Večeři Páně a sv.Josefu. Za hlavním oltářem je na zdi kartuše s nápisem a Kulíškovým znakem.
Mařatický chrám Nanebevzetí Panny Marie je hodnotný renesanční sakrální objekt s barokními úpravami a jako takový byl právem vyhlášen kulturní památkou.
Poslední jeho rekonstrukce započala roku 2007 (tehdy se již ve velmi špatném stavu nacházel jak jeho exteriér, tak i interiér) a trvala 5 let. Náročné opravy byly završeny instalací zrenovovaného původního barokního oltáře, nalezeného na půdě místní fary. Restaurátorům byl přitom nápomocen jen starý černobílý prvorepublikový snímek.
Náklady na opravu dosáhly částky deseti milionů korun a slavnostní znovuotevření kostela proběhlo začátkem listopadu 2013. Od té doby se v něm vcelku pravidelně v neděli slouží mše.