Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
Stavba městského špitálu byla započata v roce 1362. Podnět k výstavbě dal patrně pan Smil z Moravan z rodu pánů z Landštejna nebo někdo z jeho šlechtické rodiny. Z konstrukcí vlastního gotického špitálu se bohužel nedochovalo nic. Předpokládá se totiž, že se jednalo o dřevěnou stavbu. Zůstal však z počátku 15. století gotický polygonální presbytář kaple, zaklenutý Křížovou klenbou s vnějšími opěrnými pilíři.
V roce 1582 se ve špitálním kostelíku či kapli již bohoslužby nekonaly a špitál je označován za téměř opuštěný. To vše patrně kvůli špatnému stavebnímu stavu objektu.
Roku 1610 je obnoveno konání bohoslužeb ve špitální kapli. V roce 1643 však postihl město požár, který poškodil také špitál s kaplí. Odstranění těchto škod spojené s částečnou přestavbou kaple se datuje letopočtem 1656. Z dalšího velkého požáru města v roce 1681 vyšel špitální kostelík bez úhony. Takové štěstí však neměl při výbuchu nedaleké prašné Červené věže v roce 1695. Statické poruchy byly patrně důvodem stržení budovy špitálu a provedení vrcholně barokní novostavby v rozsahu dnešního ponechaného jednotraktového přízemí přední části budovy. V roce 1727 byl špitál rozšířen o nyní zbořenou zadní část budovy. Další stavební úpravy datované od roku 1797 souvisely s postupným budováním zdejší nemocnice.
Požár Vodní ulice v roce 1849 dal impulz k dalším stavebním pracím. Na samém sklonku klasicismu tak bylo hlavní vstupní průčelí kaple sjednoceno novou fasádou vykazující vliv eklektického historismu. Na objektu byla provedena nová nízká sedlová střecha.
V osmdesátých letech dochází k unáhlenému zboření východní části budovy špitálu a dalšímu chátrání objektu. Naštěstí se v devadesátých letech našly peníze na opravy a byl proveden zásadní regenerační zásah.
Dnes je objekt památkou chráněnou státem. V budově se nachází lékárna a tudíž je interiér zčásti přístupný.
V Uherském Hradišti a okolí nás zaujalo ještě následující:
- město Uherské Hradiště:https://www.turistika.cz/mista/mesto-uherske-hradiste
- knihovna a synagoga:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-knihovna-a-synagoga
- základy velkomoravského církevního areálu:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-zaklady-velkomoravskeho-cirkevniho-arealu
- kostel sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-kostel-sv-frantiska-xaverskeho
- Františkánský klášter:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-frantiskansky-klaster
- NP Staré město – Špitálky:https://www.turistika.cz/mista/narodni-kulturni-pamatka-stare-mesto-spitalky
- rozhledna Rovnina:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-rozhledna-rovnina
- rozestavěný kostel ve Starém Městě:https://www.turistika.cz/mista/stare-mesto-rozestaveny-kostel
- klášter a poutní místo Velehrad:https://www.turistika.cz/mista/velehrad-klaster-a-poutni-misto
- zajímavá tupeská keramika:https://www.turistika.cz/mista/obec-tupesy-tupeska-keramika
- Lázně Leopoldov – Smraďavka:https://www.turistika.cz/mista/smradavka-lazne-leopoldov
- zámek a barokní zahrada v Buchlovicích:https://www.turistika.cz/mista/zamek-buchlovice-barokni-terasovita-zahrada-a-anglicky-park
- zajímavý stromeček:https://www.turistika.cz/mista/sekvojovec-obrovsky-v-obci-brestek-osade-chabane
- kostel sv. Martina v Buchlovicích:https://www.turistika.cz/mista/buchlovice-farni-kostel-sv-martina
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/
Kaple sv. Alžběty v Uherském Hradišti byla postavena na počátku 15. století. Z této doby se dochoval gotický polygonální presbytář kaple, zaklenutý Křížovou klenbou s vnějšími opěrnými pilíři. Na svorníku této klenby je znak zakladatelů - pětilistá růže, který patřil pánům z Moravan. Ale do založení zasáhl zřejmě i hradišťský měšťan Kusna, jehož jméno je na svorníku též uvedeno. Z konstrukcí vlastního gotického špitálu ke kapli přiléhajícího se bohužel nedochovalo nic. Pravděpodobně šlo o dřevěnou stavbu.
Roku 1582 byl špitál téměř opuštěný, v Kostelíku či kapli se nekonaly bohoslužby a celý objekt byl asi ve špatném stavu.
Roku 1610 byla špitální kaple znovu zařízena pro bohoslužby. Součástí obnovy bylo zřejmě i znovu vyklenutí závěrové části vrcholně gotické klenby presbytáře.
V roce 1643 poškodil špitál s kaplí požár města, oprava proběhla roku 1656, kdy došlo i k částečné přestavbě kaple. Dokladem o této události je raně barokní portálek, dnes však druhotně osazený v bočním vstupu do lodi, jejíž interiér rozčlenil podle všeho štukový pilastrový řád se slepou arkaturou na zdech.
Z velkého požáru města v roce 1681 přečkal špitální kostelík bez poškození, kterému ale neušel roku 1695, kdy došlo k výbuchu nedaleké prašné Červené věže. Statické poruchy pak zřejmě byly důvodem stržení budovy špitálu a provedení vrcholně barokní novostavby. Špitál byl brzo rozšířen o nyní zbořenou zadní část budovy vybavenou rovněž valenými lunetovými klenbami. Stalo se tak v roce 1727, kdy je doloženo zvýšení počtu chovanců z osmi na dvanáct osob.
Zrušení pevnosti v roce 1782 znamenalo mimo jiné i zboření městských věžových bran a tedy i zboření Staroměstské brány a hradby u špitálu. Následující stavební zásahy souvisely s postupným budováním zdejší nemocnice od roku 1797.
Impulsem k další závažnější stavební akci byl požár Vodní ulice v roce 1849. Na samém sklonku klasicismu tak bylo hlavní vstupní průčelí budovy kaple po předchozí výstavbě bočních traktů sjednoceno novou fasádou, vykazující již vliv eklektického historismu. Byla položena nová nízká sedlová střecha. Současně byly pořízeny nové střechy budovy špitálu a pod nimi zhotoveny nové ploché stropy v rozsahu celého prvního patra objektu dobudovaného nad barokním přízemím špitálu v předešlých padesáti letech.
Osmdesátá léta 20. století datují unáhlené zboření východní části budovy špitálu ale také pokračující chátrání zbylé části souboru, který je neodmyslitelnou součástí historické zástavby města a stěžejním článkem východní fronty Vodní ulice. V devadesátých letech došlo k zásadnímu regeneračnímu zásahu.
http://www.mesto-uh.cz/Articles/2580-2-Kaple+svate+Alzbety.aspx