Uherské Hradiště – knihovna a synagoga
*
V Uherském Hradišti a okolí nás zaujalo ještě následující:
- základy velkomoravského církevního areálu:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-zaklady-velkomoravskeho-cirkevniho-arealu
- Františkánský klášter:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-frantiskansky-klaster
- kaple sv. Alžběty:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-kaple-svate-alzbety
*
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Byla postavena v roce 1875 v novorománském slohu. V roce 1904 došlo k jejímu rozšíření a secesní úpravě včetně kupole. Celková rekonstrukce objektu proběhla v letech 1998-2004. Představuje jedinou hmotnou památku bývalé židovské komunity ve městě. Dnes slouží jako Městská knihovna.
Turistická mapa KĆT 1:50 000 č.89-90 Chřiby a jižní Haná
V Uherském Hradišti najdete také Bývalou židovskou synagogu, která byla postavena v roce 1875. Původně měla hladké průčelí s trojúhelníkovými štíty lemovanými dekorativní římsou a sedlovou střechu.
V roce 1904 byla přestavěna a opatřena novorománským průčelím a doplněna kopulí. Ve čtyřicátých letech byla vypálena a po roce 1945 přestavěna na kulturní dům, později knihovnu. Kopule nebyla při této úpravě obnovena. Sakrální halový prostor byl vložením patra zrušen a budova změněna na dvoupodlažní. Při rekonstrukci po požáru v 60. letech nebyla obnovena řada detailů a architektonických článků.
Při nejnovější opravě došlo k regeneraci původní architektury, byly odstraněny vnitřní vestavby i parazitní přístavba se sociálním zařízením. V roce 2004 byla obnovena kopule, která byly zničena při požáru v roce 1944.
Zjednodušená novorománská průčelí jsou rytmizována pilastry a sdruženými okny, které svírají nad sebou v půlkruhově zakončené šambráně kruhové okénko. Podélná průčelí mají postranní rizality završené trojúhelníkovými frontony. Štítová průčelí jsou završená půlkruhovým štítem rovněž s postranními rizality se segmentovými frontony. Synagoga byla postavena původně jako jednolodní halový objekt v patře s galerií, přístupnou symetrickými schodišti, které navazují na vstup.
Dnes slouží jako knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana, která využívá kromě dosavadních prostor také podkroví. Objekt byl prohlášen nemovitou kulturní památkou.