Loading...

Uherské Hradiště – kostel sv. Františka Xaverského

Turistické cíle Památky a muzea Kostel

Uherské Hradiště najdete na řece Moravě = můžete se do města dostat i lodí po řece nebo po Baťově kanálu. Lze využít také další nekaždodenní dopravní prostředek, protože v blízkých Kunovicích je letiště.

Na náměstí ke kostelu ale doporučuji dojít pěšky nebo dojet na kole. V centru města se špatně hledá místo na parkování auta a kdo nezná místní jednosměrky, tak chvíli bloudí.

Díky tomu, že je město v rovině, tak věže kostela jsou vidět již z dálky. Výstavba celého komplexu jezuitských staveb byla zahájena v letech 1654 až 1662. Roku 1670 se začato se stavbu kostela podle projektu pražského architekta Dominika Orsiho - dokončeno v roce 1685. Kostel získal konečn ou podobu v letech 1754 a 1755, kdy byly dostavěny obě věže a vznikla také dnešní fasáda. V roce 1785 převzal kostel svatého Františka Xaverského funkci farního kostela místo zbořeného kostela sv. Jiří.

Foto: Milagaz

Dnešní monumentální výzdoba byla provedena až v roce 1895 Antonínem Poppem podle návrhu profesora Schulze. K vnitřní barokní výzdobě patří také obrazy Jana Jiřího Heintche a Ignáce Raaba. Na výzdobě se samozřejmě podíleli i další umělci, ale nechci vás zatěžovat informacemi, které najdete v jiném článku nebo na jiných serverech.

Kostel žije svým pravidelným životem i dnes. Můžete se sem podívat každý den na pravidelnou mši nebo na prohlídku v rámci projektu "Otevřené brány" (projekt je založen na spolupráci měst, obcí, farností, Arcibiskupství olomouckého a Zlínského kraje).

Možnosti prohlídek:

květen - září: neděle: 13:00 - 17:00, pondělí: zavřeno, úterý - sobota: 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00, v době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.

Odkaz: www.farnostuh.cz

Lze se podívat i do některých částí bývalé jezuitské koleje - je zde stálá expozice dějin města Uherské Hradiště, městské infocentrum, příjemná nekuřácká kavárna Cafe 21. Pro potěchu oka a duše doporučuji navštívit Galerii Joži Úprky. Snad funguje i Reduta (nemám vyzkoušeno).

Podobné příspěvky
Uherské Hradiště - Kostel sv.Františka Xaverského

Kostel sv. Františka Xaverského byl vystavěn v letech 1670 - 1685. Vedle kostela se nachází komplex jezuitských staveb jenž byl postaven v letech 1654 až 1662 podle projektu pražského architekta Dominika Orsiho. Stavbu vedl J. Canevalle. Vzhledem k bažinatému terénu musely být základy uloženy až do třímetrové hloubky. Dubové trámy spojené dubovými skobami tvořily první vrstvu. Na ně byly vedle sebe stavěny olšové kůly a teprve na nich vyrůstalo zdivo z kamene a vápna. Složité politické i finanční poměry protahovaly dobu stavby. Přesto byl v roce 1677 ještě nehotový kostel předán bohoslužbě.

Při požáru přišel o střechu, ale dočasně se stal kostelem farním, neboť Kostel sv. Jiří, který tuto funkci dosud zastával, utrpěl mnohem více. V roce 1682 byl kostel slavnostně vysvěcen, přičemž stavba barokního chrámu pokračovala až do roku 1685. Zařizování interiéru kostela trvalo celých 100 let !!!

V letech 1700 až 1729 byl budován trakt přiléhající k severní straně kostela – dnešní Reduta, v němž byla umístěna jezuitská škola. Tak byla ukončena výstavba komplexu vytvořeného čtyřmi jednopatrovými Křídly, obklopujícími pravoúhlý dvůr, rozdělený budovou kostela na dvě části. Fasády obrácené do Masarykova náměstí jsou členěny velkým pilastrovým řádem. Fasády jižního a východního Křídla jsou hladké.

Dnešní podobu získal kostel v letech 1754 a 1755, kdy byly dostavěny a definitivně zakončeny obě věže a vznikla dnešní fasáda. Projekt kostela vycházel z Vignolova římského chrámu Il Gesú, který byl redukován vypuštěním příčné lodi s kopulí.

Byla vybudována jednolodní orientovaná stavba s pravoúhlým závěrem kněžiště, bočními kaplemi, sakristií v ose kněžiště a dvěma věžemi v západním průčelí. Presbytář i kněžiště jsou zaklenuty valenou klenbou s výsečemi, zdobenou bohatým štukovým dekorem. Stěny interiéru jsou členěny podloženými pilastry s římskou hlavicí. Po stranách hlavní lodi je po třech kaplích, otevřených do lodi půlkruhovými arkádami, nad nimi jsou otevřené loggie s kuželkovou balustrádou. Obraz sv. Františka Xaverského nad hlavním oltářem je dílem pražského malíře Jana Jiřího Heintsche. Truhlářské práce, zejména barokní lavice, zpovědnice a původní tabernakl vytvořil Adam Freytag.

Sochařská díla vytvořil Ondřej Schweigl z Brna. Presbyterium je opatřeno iluzivní malovanou architekturou od třeboňského malíř Tadeáše Suppera. Před hlavním oltářem je zřízena domácí hrobka, do níž byly přeneseny ostatky zakladatelky koleje Kateřiny Zoubkové ze Zdětína.

Symetrická hlavní fasáda byla změněna přestavbou v letech 1754 až 1755. Je členěna velkým pilastrovým řádem, nesoucím profilovanou římsu s trojúhelníkovým frontonem. Průčelí je ukončeno vysokým volutovým štítem s nikou, v níž je umístěna socha sv. Františka Xaverského. Věže jsou zastřešeny čtyřbokou stlačenou cibulí s otevřenou lucernou a makovicí. Loď je kryta sedlovou střechou, nad bočními kaplemi je střecha pultová. Střecha kostela byla na hlavní chrámovou loď položena v roce 1679, avšak po dvou letech při požáru města shořela. Ihned po požáru v roce 1681 byla postavena nová střecha. Od té doby nebyl do konstrukce střechy proveden žádný zásah. Krov kostela je vaznicové soustavy s klasickou barokní ležatou stolicí.

Chrám nepřestal svou funkci plnit ani po zrušení jezuitského řádu a když byl v roce 1785 byl zbořen farní Kostel sv. Jiří, tuto funkci převzal kostel svatého Františka Xaverského.

Pod vedením Památkového úřadu z Brna byla provedena oprava kostela v roce 1940.

V roce 1997 při odstraňování následků povodní byly po sejmutí vlhkých omítek v kapli svaté Viktorie objeveny fresky z roku 1681 vytvořené Domenicem Gaginou. V první polovině 18. století bylo toto dílo překryto novou omítkou v souvislosti s přebudováním kaple na kapli Loretánskou. Objevené fresky byly odkryty a restaurovány.

Barokní relikviář sv. Viktorie, pocházející z této kaple, prošel náročnou, nákladnou a dlouhodobou restaurátorskou obnovou, byl povrchově upraven vrstvou 24 karátového zlata a v srpnu roku 2006 byl instalován zpět do kaple.

Na podzim roku 2006 započala obnova krovu, práce byly dokončeny v květnu 2007. Krov byl závažně poškozen dřevokaznými houbami a hmyzem. Vážně napadené části krovu, které již staticky nevyhovovaly, byly vyměněny za nové. Tam, kde došlo pouze k částečnému poškození některého prvku dřevěné konstrukce, byla vyměněna pouze napadená část a s původní částí byla tesařsky propojena s cílem zachování co největšího množství původních 300 let starých dřevěných částí krovu. Zároveň s opravou krovové konstrukce byla vyměněna i střešní krytina.

http://www.mesto-uh.cz/Articles/2542-2-Kostel+svateho+Frantiska+Xaverskeho.aspx

Kostel sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti

Výstavba jezuitského komplexu v Uherském Hradišti začala již krátce po polovině 17. století, kostel sv. Františka Xaverského pak byl budován od roku 1670.

Stavbu realizoval podle projektu pražského architekta Domenica Orsiho stavitel Canevalle, dokončena byla v roce 1685.

Projekt kostela vycházel z tradičního vzoru – Vignolova římského chrámu Il Gesú, přičemž došlo k vynechání příčné lodi s kupolí.

Vznikla tak orientovaná jednolodní stavba s pravoúhle zakončeným kněžištěm, bočními kaplemi a dvojicí věží v průčelí.

Obraz hlavního oltáře se svatým Františkem Xaverským, křtícím indického prince, je dílem významného pražského malíře Jana Jiřího Heintsche (1647-1712), obrazy dalších oltářů jsou od Ignáce Viktorina Raaba (1715-1787) a presbytář vymaloval iluzivní architekturou Juda Tadeáš Supper (1712-1771).

Sochařská výzdoba chrámového interiéru je prací původem pražského sochaře Františka Ondřeje Hirnleho (1726-1774), brněnského Ondřeje Schweigla (1735-1812) a místního Ignáce Morávka (1711-1769).

Ten je rovněž autorem pětice skulptur jezuitských světců v nikách vstupní fasády chrámu, které představují sv. Františka Xaverského (ve štítu), sv. Aloise Gonzagu a Stanislava Kostku (nahoře) a sv. Ignáce z Loyoly a Františka Gorgiáše (dole).

Zdroje: webové stránky města, Nová encyklopedie českého výtvarného umění…

Uherské Hradiště – kostel sv. Františka Xaverského
Kostel sv. Františka Xaverského tvoří nepřehlédnutelnou dominantu Masarykova náměstí.
Byl postaven Janem Jeronýmem Canevalem v letech 1670 – 1686 podle projektu pražského architekta italského jména Jana Dominika Orsi de Orsiniho. Jednalo se o jednu z posledních staveb rozsáhlého jezuitského kláštera. Kostel byl vysvěcen posledního června v roce 1682, čtyři roky před svým úplným dokončením.
Kostel byl postaven způsobem užívaným v italských Benátkách. Základy tvoří sokl z kamenů spojovaných vápnem a položených na dřevěném roštu z dubových a olšových kůlu. Rošt je navíc usazen na podloží z dubových klád, které jsou propojeny dřevěnými klíny. Na první pohled tento složitý systém měl své jednoduché vysvětlení. Bylo potřeba co nejvíce zamezit propadání stavby.
Projekt kostela vycházel ze slavného římského chrámu Il Gesú, který byl vzorem pro barokní kostely jezuitů po celé Evropě a jehož autorem byl Jacopo Barozzi da Vignola. Kostel v Uherském Hradišti byl však redukován vypuštěním příčné lodi s kopulí.
Kostel je otevřen a tak vstupujeme a prohlížíme si jednolodní orientovanou stavbu s pravoúhlým závěrem kněžiště, bočními kaplemi, sakristií v ose kněžiště a dvěma věžemi v západním průčelí. Presbytář i kněžiště jsou zaklenuty valenou klenbou s výsečemi, zdobenou bohatým štukovým dekorem. Stěny v interiéru jsou členěny podloženými pilastry s římskou hlavicí. Na obou stranách hlavní lodi jsou vždy tři kaple, otevřené do lodi půlkruhovými arkádami a nad nimi jsou otevřené loggie s kuželkovou balustrádou. Uvnitř kaplí jsou cenné barokní obrazy Ignáce Raaba či plastiky Ondřeje Schweigla.
Přichází k nám příjemná průvodkyně a tak se dozvídáme mnoho zajímavých věcí a prohlížíme si například obraz sv. Františka Xaverského nad hlavním oltářem, který je dílem pražského malíře Jana Jiřího Heintsche (též Heinsche). Jeho námětem je křest indického prince. Zajímavé jsou také některé truhlářské práce, zejména barokní lavice, zpovědnice a původní tabernákl (schránka ve tvaru skříňky) vytvořil Adam Freytag.
V letech 1700 až 1729 byl budován trakt přiléhající k severní straně kostela – dnešní Reduta, v němž byla umístěna jezuitská škola. Tak byla ukončena výstavba komplexu vytvořeného čtyřmi jednopatrovými Křídly, obklopujícími pravoúhlý dvůr, rozdělený budovou kostela na dvě části.
Symetrická hlavní fasáda obrácená do Masarykova náměstí prošla přestavbou v letech 1754 až 1755. Je členěna velkým pilastrovým řádem, nesoucím profilovanou římsu s trojúhelníkovým frontonem (průčelní štít nad portálem). Průčelí je ukončeno vysokým volutovým štítem s nikou, v níž je umístěna socha sv. Františka Xaverského. Fasády jižního a východního Křídla jsou hladké.
Věže kostela jsou zastřešeny čtyřbokou stlačenou cibulovou konstrukcí s otevřenou lucernou a makovicí. Loď je zakryta sedlovou střechou, nad bočními kaplemi je střecha pultová. V roce 1681 došlo při požáru města k poškození střechy nad hlavní chrámovou lodí, která tam byla teprve dva roky. Neprodleně po požáru byla postavena střecha nová a od té doby nebyl do konstrukce střechy proveden žádný zásah. Krov kostela je vaznicové soustavy s klasickou barokní ležatou stolicí. Jelikož bylo na počátku tohoto tisíciletí zjištěno, že krov je poškozen dřevokaznými houbami a hmyzem, bylo na podzim roku 2006 započato s obnovou krovu, práce byly dokončeny v květnu 2007. Snaha byla vyměnit pouze napadené části a propojit je tesařsky s původními prvky tak, aby bylo zachováno co největšího množství původních 300 let starých dřevěných částí krovu. Zároveň s opravou krovové konstrukce byla vyměněna i střešní krytina.
Vzhledem k umístění kostela v blízkosti řeky Moravy se také on potýkal v roce 1997 s řadou problémů především statického rázu, který mu přinesla velká voda. Mělo to však také svou světlou stránku. Při opravách se objevila utajená historie. Při odstraňování následků povodní byly po sejmutí vlhkých omítek v kapli svaté Viktorie objeveny fresky z roku 1681 vytvořené Domenicem Gaginou. V první polovině 18. století bylo toto dílo překryto novou omítkou v souvislosti s přebudováním kaple na kapli Loretánskou. Objevené fresky byly odkryty a restaurovány. Barokní relikviář sv. Viktorie (patronka města Uherské Hradiště), pocházející z této kaple, prošel náročnou, nákladnou a dlouhodobou restaurátorskou obnovou. Na povrchu byl upraven vrstvou 24 karátového zlata a v srpnu roku 2006 byl instalován zpět do kaple.
Komplex je kulturní památkou. Návštěvní dobu si lze zjistit nejlépe v informačním středisku na Masarykově náměstí č. 21 nebo na internetových Stránkách města http://www.uherske-hradiste.cz/.

*

V Uherském Hradišti a okolí nás zaujalo ještě následující:

- knihovna a synagoga:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-knihovna-a-synagoga

- základy velkomoravského církevního areálu:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-zaklady-velkomoravskeho-cirkevniho-arealu

- Františkánský klášter:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-frantiskansky-klaster

- kaple sv. Alžběty:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-kaple-svate-alzbety

- NP Staré město – Špitálky:https://www.turistika.cz/mista/narodni-kulturni-pamatka-stare-mesto-spitalky

- rozhledna Rovnina:https://www.turistika.cz/mista/uherske-hradiste-rozhledna-rovnina

- klášter a poutní místo Velehrad:https://www.turistika.cz/mista/velehrad-klaster-a-poutni-misto

- rozestavěný kostel ve Starém Městě:https://www.turistika.cz/mista/stare-mesto-rozestaveny-kostel

- zámek a barokní zahrada v Buchlovicích:https://www.turistika.cz/mista/zamek-buchlovice-barokni-terasovita-zahrada-a-anglicky-park

- zajímavý stromeček:https://www.turistika.cz/mista/sekvojovec-obrovsky-v-obci-brestek-osade-chabane

- kostel sv. Martina v Buchlovicích:https://www.turistika.cz/mista/buchlovice-farni-kostel-sv-martina

- zajímavá tupeská keramika:https://www.turistika.cz/mista/obec-tupesy-tupeska-keramika

- město Uherské Hradiště:https://www.turistika.cz/mista/mesto-uherske-hradiste

- Lázně Leopoldov – Smraďavka:https://www.turistika.cz/mista/smradavka-lazne-leopoldov

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Poslední aktualizace: 20.8.2014
Nadmořská výška:
183 metrů nad mořem
Uherské Hradiště – kostel sv. Františka Xaverského na mapě
Autor: Milagaz
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Uherské Hradiště – kostel sv. Františka Xaverského

Uherské Hradiště - ulice Jindřicha Pruchy
Uherské Hradiště - ulice Jindřicha Pruchy
Ulice
Tato 150 m dlouhá oblouková komunikace je spojnicí mezi Mariánským náměstím a Galerií Slováckého muzea nacházejícího se na rozmezí…
0.1km
více »
Uherské Hradiště - Mariánské náměstí
Uherské Hradiště - Mariánské náměstí
Náměstí
  Ty dvě věže, které na něj z povzdálí shlížejí, už k němu nepatří. Jedna…
0.1km
více »
Uherské Hradiště - kašna na Mariánském náměstí
Uherské Hradiště - kašna na Mariánském náměstí
Kašna
Hodnotné barokní dílo ze sedmnáctého století krášlí Mariánské náměstí a je umístěno mezi sloupem se sochou sv.Floriána a majestátním…
0.1km
více »
Uherské Hradiště - areál františkánského kláštera a kostela
Uherské Hradiště - areál františkánského kláštera a kostela
Dům, budova
  Pokud jedeme do Uherského Hradiště ze Starého Města, uvidíme už z mostu přes Moravu vysokou věž s pseudobarokní bání, která domina…
0.1km
více »
Uherskohradišťský Mariánský sloup
Uherskohradišťský Mariánský sloup
Socha
Do „Hradišťa,“ kde žije manželčina maminka, zajíždíme často a centrum města máme dobře obšlápnuté, ale i tak nás tady vždycky něco n…
0.1km
více »
Uherské Hradiště - Františkánský klášter
Uherské Hradiště - Františkánský klášter
Klášter
Františkánský klášter je společně s přilehlým kostelem Zvěstování Panny Marie významnou kulturní památkou města Uherské Hradiště, která zcela jistě…
0.1km
více »
Uherské Hradiště - Prostřední ulice
Uherské Hradiště - Prostřední ulice
Ulice
Nachází se v samém středu městského historického jádra a je 150 m dlouho…
0.1km
více »
Uherské Hradiště - Zelný trh
Uherské Hradiště - Zelný trh
Náměstí
Nevelký čtvercový rynek (36 x 36 m) je ukryt v zástavbě mezi dvěma hlavními městskými veřejnými prostranstvími – Masarykovým a Mariá…
0.1km
více »
Galerie umění na Mariánském náměstí v Uh. Hradišti
Galerie umění na Mariánském náměstí v Uh. Hradišti
Dům, budova
Milovníci umění, při návštěvě Uh. Hradiětě nezapomeńte navštívit…
0.1km
více »
Dům U krále Matyáše v Uherském Hradišti
Dům U krále Matyáše v Uherském Hradišti
Dům, budova
V těsné blízkosti jednoho ze dvou největších náměstí v Uherském…
0.1km
více »
Galerie Sova - Uherské Hradiště
Galerie Sova - Uherské Hradiště
Dům, budova
V centru Uherského Hradiště, na Otakarově ulici, vedle Mariánského náměstí…
0.1km
více »
Do hotelu Maxi ristorante v Uherském Hradišti
Do hotelu Maxi ristorante v Uherském Hradišti
Měšťanský dům
Chcete -li se ubytovat v Uherském Hradišti, kde je množství tipů pro…
0.1km
více »
Přes Mariánské náměstí v Uherském Hradišti
Přes Mariánské náměstí v Uherském Hradišti
Náměstí
Při naší letošní návštěvě Uherského Hradiště, jsme se prošli Mariánským …
0.1km
více »
Uherské Hradiště - dvojí podoba kašny z Masarykova náměstí
Uherské Hradiště - dvojí podoba kašny z Masarykova náměstí
Kašna
Pokud zavítáte na hlavní rynky tohoto slováckého města, zjistíte, že je…
0.1km
více »
Orlovna v Uherském Hradišti
Orlovna v Uherském Hradišti
Cyklo bar - hospůdka
V historickém centru Uherského Hradiště na Mariánském náměstí můžete poobědvat v…
0.1km
více »
Dům Knihy Portal - Uherské Hradiště
Dům Knihy Portal - Uherské Hradiště
Dům, budova
Na hlavním Masarykově náměstí v Uherském Hradišti upoutá vaše zraky…
0.1km
více »
Knihovna B. B. Buchlovana v Uh. Hradišti
Knihovna B. B. Buchlovana v Uh. Hradišti
Dům, budova
Budova knihovny B. B. Buchlovana v Uh. Hradišti stojí nedaleko…
0.1km
více »
Restaurace a kavárna Corso v Uherském Hradišti
Restaurace a kavárna Corso v Uherském Hradišti
Cyklo bar - hospůdka
V centru Uherského Hradiště, na Masarykově náměstí, možno navštívit…
0.1km
více »
Uherské Hradiště - sloup se sochou sv.Floriána
Uherské Hradiště - sloup se sochou sv.Floriána
Socha
Vypíná se na jihozápadním konci Mariánského náměstí a patří k význačným městským barokním památkám. Tato socha sv.Florána nemá klasi…
0.1km
více »
Uherské Hradiště - ulice Josefa Stancla
Uherské Hradiště - ulice Josefa Stancla
Ulice
Nachází se v historickém jádru města a je 80 m dlouhou spojnicí mezi…
0.1km
více »
Uherské Hradiště – barokní lékárna
Uherské Hradiště – barokní lékárna
Dům, budova
Budova barokní lékárny „U Zlaté koruny“ v Uherském Hradišti patří mezi nejkrásnější objekty tohoto historického města. Tento dům s neorenesančním…
0.1km
více »
Uherské Hradiště - polyfunkční dům Květák
Uherské Hradiště - polyfunkční dům Květák
Dům, budova
Návrh na stavbu vznikl podle přání zadavatele v uherskohradišťské…
0.1km
více »
Mariánský morový sloup v Uherském Hradišti
Mariánský morový sloup v Uherském Hradišti
Socha
Krátce po vypuknutí morové epidemie v roce 1715 složil uherskohradišťský magistrát slavnostní slib, že nechá zbudovat sloup ke cti…
0.1km
více »
Uherské Hradiště - synagoga
Uherské Hradiště - synagoga
Synagoga
  Bývalý židovský templ je možno spatřit mezi Hradební a Krátkou ulicí a Velehradskou třídou v centru města. Prapůvodní synagoga byla…
0.1km
více »
Uherské Hradiště – knihovna a synagoga
Uherské Hradiště – knihovna a synagoga
Synagoga
Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti sídlí již…
0.2km
více »
Uherské Hradiště
Uherské Hradiště
Město
Uherské Hradiště leží na Jižní Moravě, východním směrem od Brna. Město se…
0.2km
více »
Uherské Hradiště - socha Dívky s kolem
Uherské Hradiště - socha Dívky s kolem
Socha
Tuhle zajímavou plastiku cyklistky v životní velikosti můžeme spatřit na Obchodní ulici poblíž uherskohradišťského autobusového…
0.2km
více »
Uherské Hradiště - socha "Mařaťanky"
Uherské Hradiště - socha "Mařaťanky"
Socha
Už od září roku 2022 stojí tahle děvčica v kroji na Masarykově náměstí. Nekřičí, nebrečí, nehudruje, s nikým se nehádá ba dokonce an…
0.2km
více »
Procházka Masarykovým náměstím v Uh. Hradišti
Procházka Masarykovým náměstím v Uh. Hradišti
Město
Střed města se rozkládá v okolí Masarykova a Mariánského náměstí. Velké…
0.2km
více »
Město Uherské Hradiště
Město Uherské Hradiště
Město
V okolí řeky Moravy byly vhodné klimatické podmínky a úrodná půda…
0.2km
více »
zavřít reklamu