Uherské Hradiště - Otakarova ulice
Tahle 150 m dlouhá komunikace vybíhá západním směrem z Mariánského náměstí a končí u Galerie Slováckého muzea, kde dál pokračuje ulice pojmenovaná po Janu Lucemburském.
K severovýchodu z ní vybíhá ulice Vodní. Od 15. do 17.století byla dnešní Otakarova ulice známa pod jménem Hrnčířská, poté Zbrojní a Obchodní. Od druhé půle „století páry“ jako Poštovní, potom Otakarova a mezi léty 1931 – 1940 U Staré pošty. Zástavba sestávala převážně z přízemních domků, které šly v sedmdesátých letech k zemi. Touhle bourání je označováno za velmi necitlivý zásah, ale když jsem viděl historické snímky ulice, připadá mi její dnešní tvář daleko uspokojivější.
Pokud budete na Otakarově ulici hledat nějaké občerstvení, tak hned u Mariánského náměstí se na její severní straně nachází Bistro U Malé scény (otevřeno pouze ve všední dny), jižně pak Ristorante Max Hotel Pizzeria s nabídkou italské kuchyně.
Turisticky nejatraktivnější je ulice až na svém konci, kde je k vidění rekonstruovaný pás městské hradby (i s průchozí brankou) a parčíkově upravené prostranství ozdobené obměňovanými novodobými skulpturami, za nímž se tyčí růžová budova bývalé zbrojnice, upravená na Galerii Slováckého muzea.
Objekt dnešní Galerie byl roku 1723 vystavěn jako barokní zbrojnice podle plánů Jakoba Albla a Leandra Anquisoly. Na čelní straně je k vidění vstupní portál zkrášlený vojenskými atributy. Levé křídlo bylo doplněno půlkruhovou věží, v níž se nachází původní dřevěné točité schodiště vybíhající přes obě podlaží až na půdu. Zbrojnice po zrušení sloužila nejprve jako pošta a později se změnila na skladiště. Ve druhé polovině minulého století se historická budova stala součástí Slováckého muzea a jako Galerie je veřejnosti otevřena od roku 1962.
Její přízemí bylo v devadesátých letech upraveno na další výstavní sál. Při povodních v roce 1991 byl objekt notně poškozen a opravy vyšly na víc jak sedm miliónů korun.
Stálá expozice Umění jihovýchodní Moravy s díly slováckých umělců z devatenáctého a dvacátého století sídlí nahoře v půdním prostoru. V něm se zachovaly původní barokní krovy s vazbou podoby ondřejských křížů. V budově jsou celkem čtyři výstavní sály a ten v patře pravého křídla – tzv.velký sál, má starý trámový strop. Vedle se nachází malý komorní sál. V přízemí Galerie je možno si přes sklo prohlédnout zrestaurovaný originál pískovcové kašny, která stávala na Masarykově náměstí, dnes rynek zdobí její přesná replika.
Galerie je otevřena celoročně, denně a to v době od 9.00 – do 12 hod a od 12.30 do 17.hodin.