Uherské Hradiště - Slovácké divadlo
Jsou u nás mnohem honosnější „stánky Thálie“, nicméně je i tento díky zmodernizovanému vnitřnímu vybavení svému účelu dostačující. Budova se vypíná na Tyršově náměstí za silničním průtahem městem. Směrem k rynku je patrová a to horní je od spodního odděleno římsou. Fasáda objektu směřující k hříšti je členitější a přestavba ze šedesátých let jakoby nesla rysy funkcionalismu. Divadelní sál je ze tří stran lemován balkonem.
Divadlo se ve městě začalo hrát již v 18.století za jezuitů, kteří si nechali v koleji zbudovat divadelní sál s kukátkovým jevištěm. Po zrušení řádu se kolej stala majetkem města a sál byl pronajímán kočovným divadelním společnostem. Později se divadlo přesunulo do sálu Reduty – refektáře bývalého jezuitského kláštera. Před koncem devatenáctého století jej ale začala užívat česká škola.
Roku 1897 vznikl v Uherském Hradišti Spolek divadelních ochotníků a ten posléze působil v Městské Redutě, jejíž sál byl na začátku minulého století přizpůsoben ku hraní divadla. To se hrávalo i v Lidovém domě a TJ Orel vystavěl tělocvičnu s divadelním jevištěm.
Roku 1909 si Sokol zbudoval objekt na Tyršově náměstí. O 19 let později vznikla nová tělocvična s přístavbou na přilehlém pozemku, kde se hrálo divadlo.
V říjnu 1945 profesionální divadlo v Uherském Hradišti uvedlo v sále Městské Reduty svou první hru „Její pastorkyňa.“ Sál měl projít rekonstrukcí, jenže na tu se nedostávalo peněz a divadelníkům byl dán k dispozici sál Sokolovny.
Po „vítězném Únoru“ vzniklo Slovácké divadlo a kvůli němu byl roku 1957 celý objekt Sokolovny celý zrekonstruován. O dva roky později v něm soubor Slováckého divadla uvedl své první představení – „Gazdinu robu.“
V šedesátých letech byl počet členů divadla zredukován a ti přebyteční začali působit v Malé scéně na Mariánském náměstí. Generální oprava Slováckého divadla byla završena roku 1992.