Loading...
Už od září roku 2022 stojí tahle děvčica v kroji na Masarykově náměstí. Nekřičí, nebrečí, nehudruje, s nikým se nehádá ba dokonce ani nemobiluje ... a tenhle naprosto ideální typ ženy (případně manželky) má jen jednu „drobnou“, leč podstatnou vadu – celá její okrojovaná postava totiž byla zrobena z kovu!
Místní radnice ji zde jakožto další zkrášlení rynku nechala umístnit těsně před Slováckými slavnostmi vína. Autorem děvuchy v kroji, jež byla hned po instalaci přizdobena živými květy, se stal Vítězslav Bobčík z Podolí. Skulpturu nazval „Mařaťankou“ a toto jeho dílo má být poctou všem, kdož dodnes ctí odkaz předků, věnují se tradičním řemeslům, dodržují tradice a nestydí se na sebe obléct lidový kroj. Ten na plastice je typický pro město Uherské Hradiště a jeho městské části jako Mařatice, Sady, Vésky a Jarošov. Za pěkného počasí může být její fěrtůšek zkrášlen květinami, za špatného si musí roba-socha vystačit s kovovými pláty sukně.
Autor vsadil právě na tohle zpodobnění, neboť prý takováto kovaná socha s živým kvítím nikde jinde není.
Vítězslav Bobčík byl oceněn již roku 2015 titulem „Tradiční výrobce Slovácka“ a o pět let později obdržel „Cenu Vladimíra Boučka“ za zachování a rozvoj lidové umělecké tvorby, kterou uděluje město Uherské Hradiště a on ji získal jako vůbec první kovář v celé historii ceny.
Socha Cérky v kroji alias „Mařaťanky“ stojí naproti skulptuře mnicha u hotelu Slunce a město přišla na 148 tisíc korun.
Je čtvrtou okrojovanou plastikou na katastru města. Ty tři další zhotovil už před drahnou dobou akademický sochař Jan Habarta, o jehož soše šohaje na Památníku obětem II.světové války a Chlapci s kohoutkem už jsem se tady na Turistice ve svých článcích zmínil...