Loading...
Bývalý židovský templ je možno spatřit mezi Hradební a Krátkou ulicí a Velehradskou třídou v centru města. Prapůvodní synagoga byla v těchto místech vystavěna za částku 18 tisíc zlatých rabim Muhsamem roku 1875. Měla hladké průčelí s trojúhelníkovými štíty, které byly lemovány dekorativní římsou a budova byla zastřešena sedlovou střechou.
V roce 1904 byla střecha stržena, nová obohacena o výraznou kopuli a celá budova prošla stavební úpravou. Vše se dělo v duchu secese, jen vstupní průčelí si udrželo podobu novorománskou. Jednolodní objekt měl v patře galerii, k níž byl od vchodu přístup symetrickými schodišti.
Roku 1941 byla synagoga nacisty a členy místní Vlajky zapálena. Protože ale dle jejich představ budova bohužel neshořela úplně celá, dovršili zkázu v srpnu téhož roku zopakováním žhářství. Tentokrát se „dílo“ zdařilo a ze synagogy zůstaly stát jen ruiny, které chtělo město nejprve nechat zbořit. Nakonec k tomu nedošlo a budova byla celá zrekonstruována, chyběla na ní jen ta střešní kopule. V té době byla využívána jako kulturní dům a své sídlo v ní měla i Slovácká filharmonie.
V roce 1966 ale po požáru celé stavení opět lehlo popelem.
Při další opravě už nebyly obnoveny některé detaily a cenné architektonické prvky a budova začala sloužit jako knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana. Tohle jméno nesla po význačném uherskohradišťském bibliofilovi, spisovateli a knihovníku.
Při strašlivých povodních, které v létě 1997 postihly hlavně povodí Moravy, bylo celé přízemí knihovny zatopeno a i jinak byla budova vážně poškozena. O dva roky později se ale dočkala velkorysé opravy, byla jí vrácena původní architektura, odstranily se všechny nevhodné přístavby a roku 2004 střechu oživila i nová kopule.
Jako knihovna je využívána i dnes, přičemž ta se rozšířila i do podkrovních prostor... a nezbývá než dodat, že byla bývalá synagoga vyhlášena kulturní památkou.