Loading...
Nachází se v historickém jádru města a je 80 m dlouhou spojnicí mezi Františkánskou ulicí a Masarykovým náměstím. Zástavba vlastní Stanclovy ulice nijak zvláštní není, k návštěvě láká snad jen Bar Mystic a směrem od Františkánské se na jeden z hlavních městských rynků s monumentálním kostelem sv.Františka Xaverského nabízí velmi interesantní průhled.
Název nese po Josefu Stanclovi – lékárníkovi, rakouském politikovi a poslanci Moravského zemského sněmu. Stancl se narodil roku 1851 u Vysokého Mýta, mnohem později se přestěhoval do Uherského Hradiště a uzavřel sňatek s dědičkou lékárny U Zlaté koruny - Antonií Schullerovou.
V Hradišti založil Slovácké noviny, stal se starostou města (později jím byl i jeho syn) a roku 1924 zde zemřel.
Jak už jsem zmínil, vlastní zástavba ulice je taková „běžná,“ ale vše vám vynahradí její tři nároží, z nichž vystupují velmi interesantní objekty. Prvním je dvoupatrový dům s krásně opravenou historizující fasádou (na níž nám do oka padne hlavně nárožní balkón), který stojí na rohu Stanclovy a Františkánské ulice. V přízemí se nachází Lékárna u Lucie.
Další dvě pozoruhodná stavení lemují rohy Stanclovy ulice na Masarykové náměstí.
Napravo je to dům s lékárnou U Zlaté koruny, která je funkční od konce sedmnáctého století a svou venkovní podobou i interiéry patří k nejhonosnějším budovám města. Ve štítu nese jako znamení zlatou korunu, podle níž dostala jméno. V archívech je dům zmiňován již LP 1606, od roku 1689 pak už i jako lékárna. V 18.století byl přestavěn a ozdoben freskami. Ve vnitřních prostorách barokní lékárny zaujme klenutý strop s plastickou malbou a štukou. V lunetách jsou vymalováni slavní antičtí lékaři a lékárníci a autorem díla je pravděpodobně Josef Ignác Sadler z Olomouce.
Roku 1883 odkoupili manželé Stanclovi také sousední dům a celek nechali sjednotit novorenesanční fasádou se sgrafitovými psaníčky, o což se postaral místní stavitel josef Schaniak.
V přízemí bývalo podloubí, ale bylo zrušeno kvůli rozšíření vnitřního prostoru lékárny. Za první republiky byly fasády a portály upraveny dle návrhu arch.Dominika Feye.
Na protilehlém nároží ulice se vypíná další krásné stavení, které je jediným dochovaným renesančním objektem ve městě a je využíván jako Hotel Slunce. Roku 2003 prošla budova náročnými opravami a modernizací interiérů.
Dnes v ní kromě hotelu najdeme stylovou restauraci s letní zahrádkou umístěnou na okraji rynku, renesanční salónek vhodný pro oslavy, v poledním patře konferenční místnost a v přízemí a v zastavěném dvoře jistě zaujme pasáž Slunce s mnoha butiky a příjemným prostředím kavárny Café Slunce.