Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Ulice
Areál barokních vinných sklepů v Uherském Hradišti-Mařaticích stojí jistě za návštěvu, prohlídku čí posezení v některém z nich. Za zmínku stojí, že některé z nich pochází již z 18.století. Všimněte si třeba domu č.p. 247, což je dnes vinárna "U lisu", nebo č.p. 244, 260, 381.
SKLEP U LISU
Nejstarším známým majitelem zdejšího vinohradu byl od roku 1713 varhaník z farního kostela sv. Jiří František Weniger. Po jeho smrti držela vdova Sibyla Wenigerová „půl achtle vinohradu, jenž jest krajina vedle cesty k sv. Rochu vedoucí a vedle Martina Bumbalíka oboustraně ležící.“ 10. září 1749 se mluví o smlouvě, v níž jsou poprvé zmínky nejen o půl achtlu vinohradu, ale i o sklepě, búdě a příslušenství „v Dolní hoře Mařatskej, jež slove Krajina“ V roce 1759 odkoupil vinohrad se sklepem a búdou za 435 zl. František Preitschoft, jeden z nejbohatších měšťanů v Uherském Hradišti. Podle kupní smlouvy z 6. října 1807 odkoupil půl vinohradu spolu se sklepem, lisovnou a veškerým vinařským zařízením magistrální rada František Holl /primátor města v letech 1825 - 1830/. Na nemovitosti postupně vzrůstaly různé pohledávky, takže sklep v roce 1863 připadl do zástavy Terezii Králíkové. V roce 1866 byl uskutečněn převod majetkového práva se všemi závazky na majora Františka, rytíře z Coll, který zaplatil za nemovitost částku 911 zl. V roce 1878 odkoupil vinný sklep s vinohradem Johann Müller. Od té doby je zdejší vinný sklep dědictvím rodiny. V roce 1891 se majitelkou stala Anna Müller, rozená Weiner. Dle odevzdávací listiny ze dne 6. dubna 1925 bylo vloženo právo vlastnické Hildegardě Vyhlídové z Uherského Hradiště. Podle odstupní smlouvy ze dne 29. března 1957 nabyl tuto nemovitost JUDr. František Vyhlíd a po něm zdědil vinný sklep jeho syn Petr Vyhlíd, který začal v roce 1989 s rozsáhlou rekonstrukcí po předchozím havarijním stavu. V domě je malá vinárna U lisu a je nemovitou kulturní památkou. Otevřeno mají ve čtvrtek 19–23h, poté v pátek a sobotu 19–24 hodin.
VINNÝ SKLEP Č. 1740
Tento sklep původně sloužil jako vinohradní dům lékárníka Stancla. Sklep má vstup v kamenném olištovaném portálu se stlačenou archivoltou se zvýrazněnými patami a skládaným klenákem, na němž je letopočet 1740 a nad ním monogram I.I.L. Po jeho stranách jsou dvě obdobně upravená okna, která mají ploché parapetní římsy. Na vstup do sklepa za vstupním portálem navazuje předsklepí s novým stropem z roku 1939. Sklep má stlačenou valenou klenbu dělenou pasy na pilastrech. Dům nad sklepem je kvalitní s tavitelská práce v duchu pozdního romantizujícího funkcionalismu. Stavbu lze charakterizovat jako poslední architektonický počin v areálu mařatských vinohradů. Pozornost ovšem zasluhuje především barokní sklep, který je jedním z nejhodnotnějších i nejstarších mezi mařatskými měšťanskými sklepy. V dnešní době slouží jako místo k příjemnému posezení u vína a je nemovitou kulturní památkou.
RESTAURACE U DVOŘÁKŮ
Nadsklepní hloubkově orientovaný dům má jedno patro a obytné podkroví. Sklep pochází z období klasicismu, je zachycen na mapě stabilního katastru z roku 1827. Je zaklenut stlačenou klasicistní valenou klenbou a v jeho čelní stěně je nika se stlačeným záklenkem. Místnost ve sklepním podlaží je klenutá třemi pruskými klenbami. Objekt stojící na sklepě byl upravován na konci 19. století a v roce 1936 až 1937 byl rozšířen o druhý trakt, obytné podkroví a dostavbu za domem. Rekonstrukci přízemních prostor proběhla v roce 1998. Restaurace se opět stala vyhledávaným místem Hradišťanů i návštěvníků města, kteří ocení příjemné posezení u dobrého jídla a lahodného nápoje.
VINNÝ SKLEP U VČELKY
Dům U včelky je zanesen již do mapy katastru z roku 1827, která zachycuje vinohradní domek hloubkově orientovaný nad šíjí a přední částí sklepa. Tento domek byl rozšířen stavitelem Otakarem Jedničkou v roce 1928. Představba dnešního vstupního prostoru sklepa vznikla v roce 1932 podle projektu stavitele Ladislava Supky. Barokní klasicistní sklep je nejhodnotnější částí domu. Má cihelnou volenou klenbu dělenou do několika dílů. Vstupní šíje je užší a má rovněž valenou klenbu. Sklep je místem pro příjemné posezení milovníků dobrého vína.
VINNÝ SKLEP Č. 381
Sklep i dům č. 381 jsou postaveny jako klasicistní a pocházejí nejpozději z roku 1827. Předsklepí mírně klesá k vlastnímu sklepnímu prostoru, který je rozdělen na dvě části. První je užší a delší, zadní má sníženou podlahu, je vyšší a širší. Všechny tři části jsou hloubkově orientované, cihelná valená klenba je ukončena kamennými patami. V první sklepní místnosti došlo k poškození cihelné klenby, proto byla podepřena klenebným pasem z režného zdiva. Celková délka sklepa je asi 33 metry. V nadzemní části s trámovým stropem se vchází síní vpravo do obytné místnosti nebo vlevo do bývalé lisovny s lisem datovaným rovněž rokem 1827. V roce 2004 proběhl na objektu regenerační proces, při němž byly v souladu s požadavky památkové péče nahrazeny zcela dožilé prvky replikami, v ostatních případech byly provedeny opravy podle původních receptur. Také tato stavba je nemovitou kulturní památkou.
VINNÝ SKLEP SYNOT
Sklep s více než dvousetletou historií nabízí příjemné posezení všem milovníkům dobrého vína k nejrůznějším příležitostem jako jsou gurmánské akce, ochutnávky vín, doprovodné akce a dále privátní archiv. Otevřeno je na základě telefonické objednávky na telefonu 572 432 640.
VINNÝ SKLEP U MARHOLTŮ
Vinný sklep se nachází také v mařatických vinohradech a nabízí stylové posezení s ochutnávkou regionálních vín a možností vystoupení cimbálových muzik. K dobrému vínu si můžete objednat i dobré jídlo, jako grilovaná selata, slováckou živáňskou, steaky, kuřata na dřevěném uhlí atd. Kapacita vinného sklepa je 75 osob. Telefon: 572 553 504, 777 173 50
http://www.mesto-uh.cz/Folders/1533-1-Vyznamne+pamatky+mesta.aspx