Loading...
Do „Hradišťa,“ kde žije manželčina maminka, zajíždíme často a centrum města máme dobře obšlápnuté, ale i tak nás tady vždycky něco nového zaujme anebo překvapí. Při poslední návštěvě vedly naše kroky přes Mariánské náměstí, jehož rozsáhlé ploše vévodí od roku 1721 impozantní morový sloup.
Musím přiznat, že jsem jej dříve neměl nikdy možnost dostatečně ocenit, čemuž bylo na vině buď nepříznivé počasí, špatné osvětlení... a také jeho jistá zanedbanost. No a vidíte – stačila jedna vskutku pořádná oprava (stalo se tak roku 2015), souhra krásného dne s tmavě modrou oblohou spolu s tím „dobrým světlem,“ známým všem fotografům... a z detailní prohlídky Mariánského sloupu se stal naprosto mimořádný zážitek!
Zdaleka sice nedosahuje pompéznosti toho „Unescového“ v Olomouci, ba ani mnou loni viděného sloupu v Lomnici u Tišnova, ale když se tento hradišťský nechal dosyta polaskat paprsky ranního slunce, jenž prosvítily každičký jeho detail, musel člověk v duchu uznat genialitu jeho tvůrce, který všechnu tu krásu zrobil z cetechovického mamoru.
Byl jím mistr sochař z Brna – Antonín Riga, a jeho šikovné ruce tvořily báseň z kamene od roku 1718 až do LP 1721, kdy hotové dílo slavnostně odvezdal hradišťským konšelům. Ti byli jeho donátory a sloup měl vyjádřit poděkování města za odvrácení strašné morové rány v roce 1715. Byl zasvěcen Panně Marii, jejíž skulptura se vypíná ze samého vršku ve formě Immaculaty.
Sloup sestává z menšího čtyřhranného soklu, vypínajícího se ze tří schůdků. Podstavec je ukončen profilovanou římsou zpevněnou v rozích volutovými konzolami a přizdobenou andílky.
Už blíž k nebi se z nároží sloupu vypínají sochy čtyř svatých patronů – Františka Xaverského, Floriána, Petra a Karla Boromejského. V čele soklu je umístěna jeskyňka se skulpturou sv.Rozálie – hlavní to „protimorové“ patronky.
Vlastní sloup má podobu tzv.“oblačného sloupu“, dekorovaného postavami andělů a hlavičkami andílků. Na čelní stěně je ještě umístěna kartuše s reliéfní podobiznou sv.Viktorie.
Při generální rekonstrukci roku 2015 byl celý sloup nejprve vyčištěn od špíny a živých organismů. Poté byly jeho jednotlivé prvky (sochy a veškeré ozdoby) krok za krokem vyretušovány (některé i barevně) a poté opatřeny ochrannou vrstvou.
Památka tím pádem notně „prohlédla“… a věřím, že pokud si ji budete moci prohlédnout za příznivého počasí, budete jí (tak jako já) více jak nadšeni...