Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Nový židovský hřbitov v Uherském Brodu patří bezesporu k nejzajímavějším památkám tohoto slováckého města. V souvislosti s uherskobrodským židovským hřbitovem si raději hned na úvod prozraďme dva důležité a pozoruhodné fakty. Za prvé: žádný Starý židovský hřbitov neexistuje. Rozkládal se sice před jižní částí městských hradeb, ale definitivní konec pro něj znamenalo řádění fašistů za II. světové války, zejména v letech 1940 a 1941. Na jeho místě se dnes nachází jen malý památník. Za druhé: Jak je přitom možné, že Němci rozbili tzv. Starý hřbitov, ale vůbec jim nevadilo, že se mnohé krásné náhrobky vzápětí přestěhovaly na hřbitov Nový, který prostě nechali být? Tento rozpor je pro mě trošku nepochopitelný, ale zkrátka to tak zřejmě opravdu bylo.
Židovské osídlení na předměstí Uherského Brodu je doloženo již v II. polovině 15. století, v městě samotném bydleli Židé přibližně od roku 1595. Židovské ghetto pak vzniká v průběhu 17. století a ještě na počátku druhé poloviny 19. století zdejší židovská komunita představuje více než čtvrtinu všech uherskobrodských obyvatel. Definitivní konec nastal v roce 1943, kdy byla celá komunita násilně vysídlena a deportována do vyhlazovacích táborů. Již dva roky předtím však byla vypálena a zbořena tzv. Nová synagoga z roku 1717, postavená podle vzoru jedné z amsterdamských synagog slavným barokním architektem Domenico Martinellim.
V roce 1870 vzniká v Uherském brodu Nový židovský hřbitov, a to severovýchodně od města. Nachází se ve svahu nad pivovarem Janáček (ulice Neradice ve směru na Luhačovice, vedle školního areálu a malého panelového sídliště) a ještě stále je využíván k pohřbívání. O dva roky později byla postavena – většinově zaniklá - židovská ortodoxní modlitebna. Na hřbitově je asi nejznámější náhrobek učeného rabína Nathana Nathy, který zahynul v roce 1683 při vpádu uherských vojsk do města. Celkem se zde však nachází téměř 1.100 náhrobků (uvádí se ale také jen číslo 985) s hebrejskými, německými a českými nápisy. Ty původní pocházejí z období od roku 1870 až do počátku 21. století, ale bylo zde také druhotně osazeno přibližně 80 až 100 barokních a klasicistních náhrobků ze hřbitova starého (nejstarší známá maceva pochází z roku 1601). Jednotlivé náhrobky jsou vyrobeny převážně z žuly, pískovce a mramoru. Hřbitov je obehnán vysokou zdí a vedle něj stojí eklektická obřadní síň z roku 1906. Desky se jmény téměř šesti stovek obětí holocaustu v jejím interiéru byly odhaleny v roce 1948.
Židovský hřbitov má rozlohu téměř 7.500 m2 a je zatím trvale uzamčen. Do budoucna se ale plánuje jeho zpřístupnění s průvodcem. V současné době je možné si zapůjčit klíče od hřbitova na Městském informačním centru v Uherském Brodě, kde se také dozvíte další informace, a následně se vydat na individuální prohlídku (částečně rozpadlá ohradní zeď ale umožňuje také „ilegální“ návštěvu hřbitova od panelového sídliště) . Mezi chráněné Kulturní památky ČR byl Nový židovský hřbitov v Uherském Brodu zařazen v roce 1994.