Loading...
Turistické cíle • Příroda • Přírodní památka
Přírodní památka Uhliska (13,6583 ha) se nachází ve Vizovické vrchovině (okrsek Kudlovská vrchovina) , asi 1km severovýchodně od obce Doubravy. Nachází se vnadmořské výšce 320 až 360m. Chrání mokřadní louky s tůněmi v nivě Černého potoka. Díky své velikosti, členitosti terénu a pestrosti biotopů je toto území mimořádně hodnotné i po stránce krajinářské a estetické. Výskyt ohrožených druhů rostlin a živočichů.
Přirozenou osou celého území je meandrující potok, ke kterému zobou stran přiléhají mokřady a podmáčené louky, zčásti je niva zarostlá olší lepkavou. Vegetaci vnivě potoka tvoří mokřadní pcháčové louky, ze vstavačovitých se zde vyskytují prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a prstnatec pleťový (Dactylorhiza incarnata), který zde byl objeven až v roce 1995, z dalších druhů např. pcháč potoční (Cirsium rivulare), suchopýr širolistý (Eriophorum latifolium), kohoutek luční (Lychnis flos-cuculi), mokřadní druhy ostřic (Carex) a sítin (Juncus), místy zarůstá lokalita rákosem obecným (Phragmites australis). Na vzdálenějších místech od potoka přecházejí mokré louky pozvolna ve středně vlhké a v nejvýše položených partiích na mírných svazích se nacházejí suchá Stanoviště při lesních okrajích. Floristická skladba odpovídá vegetaci přepásaných karpatských luk a suchých pastvin, zastoupeny jsou zde např. jetel horský (Trifolium montanum), dobromysl obecná (Origanum vulgare), modřenec chocholatý (Muscari comosum), prasetník kořenatý (Hypochoeris radicata) a jestřábník chlupáček (Hieracium pilosella).
Čistá voda v potoce, systém přehrazených příkopů a vybudované tůně umožňují výskyt ohrožených druhů obojživelníků. Byli zde nalezeni mlok skvrnitý (Salamandra salamandra), čolek obecný (Triturus vulgaris), čolek horský (Triturus alpestris), skokan hnědý (Rana temporaria), skokan ostronosý (Rana arvalis), Rosnička zelená (Hyla arborea), ropucha obecná (Bufo bufo) a kuňka žlutobřichá (Bombina variegata). V potoce se také vyskytuje populace raka říčního (Astacus astacus). Z plazů byla zjištěna ještěrka živorodá (Lacerta vivipara) a užovka hladká (Coronella austriaca), z ptáků je pozoruhodný výskyt krutihlava obecného (Jynx torquilla) a ťuhýka obecného (Lanius collurio). Celkem tedy bylo na tomto území zjištěno na 111 druhů brouků. Nález vodomila Cercyon sternalis patřil k prvním známým údajům o jeho výskytu na území České republiky. Za zmínku stojí i vzácný drobný potápník Hydroporus ferrugineus. Bylo zjištěno 34 druhů střevlíkovitých brouků. Zmotýlů se zde vyskytují dnes již vzácné a mizející druhy mokřadů, modrásek bahenní (Maculinea nausithous) a modrásek očkovaný (Maculinea telejus), hojný je ohniváček černočárný (Lycaena dispar). Významným prvkem arachnofauny je křižák pruhovaný (Argiope bruennichi), který vposledních letech osidluje nové lokality vteplejších oblastech ČR.
Lokalita leží mimo značené trasy.